Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A sörétes puska típusai...

A sörétes puska típusai mennyire hatékonyak és miért ilyen népszerűek?

Figyelt kérdés

A 12 es sörétes puskára gondolok. Ugye meg lehet tölteni több féle tölténnyel ezeket. Angolul 12G slug, 12G buckshot például így nevezik őket.


Azt nem értem, hogy miért jó ha egy sörétes puska több kisebb sörétet lő ki, egy nagyobb helyett. Ha egy nagyobbat lő ki, akkor kisebb felületet támad meg, de ott sokkal nagyobbat tud ütni. Tehát ha egy slug típusú sörétessel telitalálnak egy célpontot (ember, állat, akármi) akkor nagyobb problémát is okoz, mint a sok kisebb sörét, nem? Ráadásul ha távolra lő valaki a sok kisebb söréttel, akkor minél távolabbi a célpont, annál inkább távolabb kerülnek egymástól a sörétek és annál gyengébbet is fognak ütni becsapódáskor. Ergo rossz esetben sok sörét mellé megy és ami talál, az se túl erősen, jól látom?


Szóval akkor hacsak nem kicsi vadra lő egy vadász, mi értelme sok kisebb sörétnek? Egyáltalán miért jobb ez, mint egy nagyobb kaliberű golyós puska?



2023. jan. 17. 00:41
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

"Sarkítsuk ki a helyzetet, használjunk 50 pici apró borszemnyi sörétet kilövő töltényt, meg használjunk vele szemben olyat, amelyik egy nagy hüvelykujjnyi ólomdarabot böffent ki magából. Ha hirtelen felcsap előtted 3 méterre a nádasból egy vadkacsa, és közvetlenül, szorosan a nádas felett elkezd random irányba repülni, illetve tőled 100 méternyire meglátsz egy jó nagy kövér nyulat legelni a mezőn, akkor melyikre melyik tölténnyel lőnél, és miért?"



Őszintén nem tudom, hogy 100 méterre mennyire pontos a sörétes, ha buckshot féle töltényt lő. De ha 100 méterre lenne egy medve, akkor nagykaliberű golyós puskával lőnék rá, távcsövessel, tehát nem is sörétessel.


Ilyenkor hatékonyabb egy pontosabb nagykaliberű puska, aminek lövedéke hegyes, mint egy slug vadászpuska?

2023. jan. 17. 13:00
 12/14 A kérdező kommentje:

"#8 adott szituációban (ld. amit leírtam fent) van értelme! Egyszerű matek,ha a golyós lövedéke mellé megy akkor a lőpor energiájának 0%-a "hasznosult" a célpontban. A sörétesből meg amennyi elkapja a szórásból. Nem kell annyira pontosan céloznod, egy puskából leadott lövésnél ha a sörétek 20-25%-a a célpontban csapódik már az is nagyobb stop-hatást gyakorol mint pl. egy maroklőfegyver. Kis távolságon, kapáslövésnél sokkal jobb mint a golyós."


Én alapvetően arra gondolok, hogy hiába talál be néhány sörét, az nem fog feltétlenül akkora sebet okozni, ami miatt a célpontnak komoly baja lenne. Ezért gondoltam, hogy SOK ESETBEN jobb a slug nagyobb célpontra, vagy akkor egy golyós puska, ami jól belefúródik a célpontba és pontosabb is. Akár ember a célpont, akár szarvas. Szóval eltalálja pár sörét, de azok nem feltétlen terítik le. Egy megsebzett vad visszatámad vagy elfut, a megsebbzett ember ha nem eléggé megsebzett, visszalő.

2023. jan. 17. 13:03
 13/14 anonim ***** válasza:

#12 stop hatás = a lövedék(ek) torkolati energiájából mennyi adódik le a testben. Ami ott elnyelődik az roncsol.

Sarkított példa, a normál acélmagvas ha átmegy akkor az energiának csak egy részét adja le a sebcsatornában a többi "továbbrepül" a kilépő lövedékkel. Ha ólommagvas, vagy szétnyílik akkor a teljes energiát - az összes a test roncsolására fordítódik.

A sörétes eleve úgy van kialakítva hogy megáll a testben.

A többi meg szóráskép kérdése. A golyósnál vagy 100% vagy 0% ergo pontosabban kell céloznod. A sörétesnél a szórásból kell valamennyinek elkapnia. Ha ott "50%-osan" célzol akkor akkor a puska energiájának az 50%-a a testben nyelődik el.

Ettől még 100 méterre nyilvánvalóan nem sörétessel fogsz lőni. Arra való amit írtam, ha közeli lövést kell gyorsan leadnod.

2023. jan. 17. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Nem csak 12 es sörétes van, van 16 os és 20 as is. (minél nagyobb a szám annál kisebb a kaliber)


Slugot vaddisznóra stb szokták használni ez egyetlen nagy töltet efektív ilyen 100m ig , buckshotot őzre vagy önvédelemre ezek 6-9 mm es sörétek.


(minél kissebb a sörét annál több fér el a töltetben)


4,5-6 mm ig kis állat róka, nyúl , 3-3.5 madárra galamb, fácán 2-2.75 mm ig pedig sportlövészet (agyaggalamb, steel, Trap ,Skeet)

2023. jan. 17. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!