Amerika számára miért tűnik félelmetesnek, ha végül Ukrajnában Putyin beveti a nukleáris fegyvereket? Ez őket miben érintené és mit lépnének erre, hogyan lehetne előre megakadályozni ezt a fajta eszkalációt?
A hírek szerint vannak, akik komolyan aggódnak:
Az ukrajnai orosz invázió 2023-ban félelmetes véget érhet, Vlagyimir Putyin orosz elnök atomfegyvereket vethet be, ha úgy gondolja, hogy Ukrajna győzni fog – jelentette ki Kevin Ryan, az amerikai hadsereg nyugalmazott dandártábornoka az Insidernek adott interjújában, írja a Jerusalem Post.
Oroszország többször is fenyegetőzött a nukleáris fegyverek esetleges bevetésével a háború során, például akkor, amikor Vlagyimir Putyin tavaly szeptemberben részleges katonai mozgósítást rendelt el.
A népünket mindenáron megvédjük. Minden csapásra válaszolni fogunk, erre azoknak is felhívom a figyelmét, akik atomcsapással fenyegetőznek. Nem blöffölök, amikor azt mondom, hogy nukleáris fegyvereket is bevethetek
– fogalmazott az orosz elnök.
A #9-es igencsak jól leírta a lényeget, külön tetszik, hogy kiemelte: ezt nem kell szeretni, vagy nem szeretni, csak megérteni.
Az ilyen helyi konfliktusok azért érdekesek, mert ilyenkor a nagyhatalmak egymást méregetik, mint a körbe sétálva vicsorgó kutyák. De nem csak ők: a kisebb kutyák is őket nézik a bokorból. Egy nagy kutyának egy kis konfliktusban nem elég győznie, nekik arra kell felhasználniuk az ilyen kis kockázatú konfliktusokat, hogy erőt demonstráljanak, és ezáltal félelmet keltsenek a kihívóikban, mert csak így tudják elkerülni a kockázatos helyzeteket.
Pl ha Oroszország azt mondja Ukrajna elszakadási próbálkozására, hogy jól van, menjen, nem akarok összetűzést a NATO-val, akkor biztosan nem Ukrajna lesz az utolsó Oroszországgal határos állam, amelyik NATO tag akar lenni. Ha viszont Ukrajna kegyetlenül megbűnhődik a hűtlenségért, akkor a volt szovjet tagállamok megtanulják, hogy nem éri meg az orosz( haha :) )lán bajszát húzogatni.
Jól mutatja ezt, hogy maga az, hogy megpróbálta, de nem tudta fölényesen megbüntetni Ukrajnát, már most azt eredményezte, hogy pl Kazahsztán már tolat ki mögüle, és Azerbajdzsán és Örményország konfliktusa is kiújult, mert már Oroszországot nem érzik eléggé elrettentő erőnek.
Az USA annyiban érdekesebb helyzetben van, hogy míg Kína és Oroszország hatóköre nagyjából a saját határai mentén van, addig az USA érdekszférája az egész világ. Szövetségesei és ellenségei is akadnak a világ minden pontján, amelyek kötelezettséget és kockázatot jelentenek a számára. Pl védelmi szerződése van Japánnal, ezért ha mondjuk egy olyan őrült, mind Kim Dzsongun mondjuk meg találná támadni Japánt, az USA-t szerződés kötelezi, hogy beavatkozzon. Viszont Észak-Korea Kína szövetségese, szóval jobb lenne ezt megelőzni valahogyan.
Ukrajnában a világ egyrészt nézi Oroszországot, és az USA-t, és ahogy a #9-es említette: veszítenivalója az USA-nak van több. Az USA, most komoly helyzetben van, és példaértékű lesz, amit most csinál. Egyrészt megmutathatja az erejét, mert ha most Ukrajna győz, akkor az USA bizonyította, hogy a szövetségeseivel együtt egy top3-as hadsereget is képes, akár konkrét beavatkozás nélkül is megfékezni.
Van viszont ennél egy sokkal fontosabb szempont is: azt kell most bizonyítania az USA-nak, hogy meddig képes elmenni azokért, akik a segítségét kérik. Ez a bizalom jelenti a szövetségi rendszerének az alapját. Ha az USA kihátrál Ukrajna mögül, akkor ez a bizalom, és vele a szövetségesek elkötelezettsége is sérül, mert azt fogják gondolni, hogy az USA csak addig segít, ameddig neki kényelmes. Ez a bizalom kényes ügy, és már mostanra is sokat sérült (pl Trump miatt) - valószínűleg máskülönben a háború sem robbant volna ki.
Visszatérve az alap kérdésre: ha Oroszország odáig vetemedik, hogy nukleáris fegyvert vessen be, pláne egy USA által támogatott ország ellen, az egy nagyon durva határ átlépése, amire az USA-nak saját érdekében is muszáj lenne nagyon kemény választ adnia. Ha nem teszi, akkor egyszerre bizonytalanodnak el a szövetségesei, és bátorodnak fel az ellenfelei. Ezt nem engedheti meg magának.
A világ tele van olyan jegelt és megoldhatatlan konfliktusokkal, amelyek csak az USA és a szövetségesi rendszerétől való félelem miatt csendesek. Ha az USA státusza megrendül, akkor egyszer csak Kína megtámadja Tajvant, a két Korea egymásnak ugrik, Szerbia megtámadja Koszovót, Irán és a többi arab ország Izraelt, Oroszország a Baltikumot, és még a tököm tujda, mi vár ránk.
Erre mondják azt az emberek, hogy "kit érdekel Ukrajna".
#12
Tűpontos, örülök, hogy legalább néhány ember képes értelmezni, hogy mi folyik a világban.
(9 vagyok)
Annyit fűznék csak hozzá, hogy a közel-keleten Izrael megtámadását nem tartom valószínűnek, mert Izraelnek vannak atomfegyverei.
Azt annál inkább, hogy Irán nagyon rákapcsol az atomfegyver-fejlesztésben, és amint demonstrálta a világnak, hogy elérte az atomhatalmi státuszt, megtámadja Szaud-Arábiát, aki szintén az USA védernyője alatt van, és csak azért nem támadták meg eddig, mert működött az elrettentés.
Illetve még egy komoly és súlyos következménye lehet ennek az egész balhénak:
nem csak Irán, hanem boldog-boldogtalan elkezd majd nukleáris fegyvereket fejleszteni/gyártani/beszerezni, hiszen teljesen logikusan levonhatják azt a következtetést, hogy ha atomod van, akkor az egy Joker kártya mindenféle geopolitikai játszmában.
És sajnos ma már nem egy több évtizedes folyamat egy atomarzenál összegrundolása - a második világháború után viszonylag sok ország kezdett bele a nukleáris fegyverprogramba, persze ezek közül sok programot félbeszakítottak.
Például Dél-afrika, aki konkrétan el is jutott a program a végső fázisába, csak 1989-ben önként lemondtak róla, hogy ténylegesen összepakolják a fegyvereket.
Vagy Argentina, nekik szintén volt nukleáris fegyverprogramjuk, csak szintén félbeszakították.
Myanmar szintén bizonyíthatóan elindította a nukleáris fegyverprogramját, amit vélhetően szintén jegeltek végül.
(És itt még nincs vége a sornak)
De attól még a tudás, a kutatási anyagok és eredmények, és a felhalmozott anyagok nem vesztek el, bármikor elő tudják kapni fiók mélyéről.
Bármelyik ilyen ország néhány év leforgása alatt képes lehet nukleáris fegyver előállítására.
Na most képzeljük el, mi lehet abból, ha világ segglyukának számító mindenféle afrikai meg dél-amerikai országokban, akik amúgy feszt háborúznak/polgárháborúznak, megjelennek a nukleáris fegyverek.
Gyönyörű leírások. Még annyit tennék hozzá, hogy az USA-nak mindezt úgy kell megtennie, hogy közben vigyáznia kell arra, hogy Oroszország ne hulljon szét és ne kerüljön hadurak kezébe. Erre jó mód, ha lehetőleg Putyin hatalmon marad.
Ezért igyekeznek inkább kivéreztetni Oroszországot, semmint megpróbálni frontálisan szétrobbantani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!