Amerika számára miért tűnik félelmetesnek, ha végül Ukrajnában Putyin beveti a nukleáris fegyvereket? Ez őket miben érintené és mit lépnének erre, hogyan lehetne előre megakadályozni ezt a fajta eszkalációt?
A hírek szerint vannak, akik komolyan aggódnak:
Az ukrajnai orosz invázió 2023-ban félelmetes véget érhet, Vlagyimir Putyin orosz elnök atomfegyvereket vethet be, ha úgy gondolja, hogy Ukrajna győzni fog – jelentette ki Kevin Ryan, az amerikai hadsereg nyugalmazott dandártábornoka az Insidernek adott interjújában, írja a Jerusalem Post.
Oroszország többször is fenyegetőzött a nukleáris fegyverek esetleges bevetésével a háború során, például akkor, amikor Vlagyimir Putyin tavaly szeptemberben részleges katonai mozgósítást rendelt el.
A népünket mindenáron megvédjük. Minden csapásra válaszolni fogunk, erre azoknak is felhívom a figyelmét, akik atomcsapással fenyegetőznek. Nem blöffölök, amikor azt mondom, hogy nukleáris fegyvereket is bevethetek
– fogalmazott az orosz elnök.
Azért mert felrúgná a nukleáris hatalmak közti rendet. Innentől a nukleáris elrettentő doktrinák elveszeték a lényegüket és ez egy olyan szituációhoz vezetne amiben minden atomhatalom ellenérdekelt.
Egy ilyenre nem csak az amerikaiak válaszolnának, hanem ( Észak-Koreát leszámítva ) minden atomhatalom.
És mit tudna tenni Amerika?
Ukrajna nem olyan, mint Németország, Japán, nem terjed ki rá az amerikai atomvédőernyő.
A #5-öt kiegészítve: olyan helyeken lennének igazán beláthatatlan következményei, ahol komoly ellentét és háborús helyzet van atomhatalmak között, pl a Pakisztán-India-Kína határháromszög.
Pont ezért is figyelmeztette Putyint Micimackó és az indiai kollégája is összel, hogy még véletlenül se jusson eszébe ilyen baromságot csinálni.
Ha az amerikai elnök el is rendeli a megtorló válaszcsapásokat hagyományos fegyverekkel, bombákkal, az sem biztos, hogy elrettenti Putyint.
Assad sem rémült meg nagyon, amikor Trump elrendelte Szíria bombázását.
Ahhoz meg, hogy Amerika hadbalépjen, kiterjedt háborút folytasson, kitörjön a világháború, az amerikai kongresszus jóváhagyása is kell, amit szerintem nem támogatnának a képviselők.
Az van, hogy van jelenleg egyfajta rendje a világnak.
Bár már gyengülőben van, de még van.
Ezt a rendet kvázi az USA diktálja, az ő egész bolygóra kiterjedő katonai és gazdasági dominanciája a biztosítéka ennek a rendnek.
Ennek a rendnek a pillére volt elég sokáig, hogy elrettentsenek mindenkit a mindenféle háborúzgatástól, illetve ha valaki mégis b-szakodik, akkor odamennek a hadseregükkel, rendet raknak, agyonszankcionálják, stb.
Hogy most ez mennyire jó meg igazságos, én ilyen ideológiai retardáltkodásba nem akarok belemenni, mert ezek marhára szubjektív dolgok, engem a száraz tények érdekelnek, a száraz tények pedig ezek.
Na most, ez a rend egy ideje komoly kihívásokkal szembesül, elsősorban Kína részéről gazdasági fronton.
Önmagában az a tény, hogy Oroszországot, egy komoly atomhatalmat nem tudták elrettenteni ettől a háborútól, ez is komoly érvágás az USA-féle világrend számára, hiszen ugye egy velük pariban lévő atomhatalom, tehát nem tudnak odamenni rendet rakni.
Ezért aztán a maradék hatalmuk és tekintélyük szempontjából nagyon sok múlik azon, hogy az atomfegyverek használatától el tudják-e rettenteni az oroszokat.
Mert ugye az teljesen nyilvánvaló, hogy ha az oroszok tényleg bevetnék az atomot, mint végső eszközt a háború megnyerése érdekében, az USA/nyugat akkor sem avatkozna bele közvetlenül a konfiktusba, hiszen hülyék lennének egy nukleáris világégést előidézni.
Bármit is mondanak, hogy így süllyesztik el a Fekete-tengeri flottát meg úgy verik ki az oroszokat Ukrajnából, ez csak duma, nem tennék meg, mert nem akarnának totális atomháborút.
Tehát gyakorlatilag a világhatalmi státuszuk múlik most azon, hogy elhitessék az oroszokkal, hogy érdemben válaszolnának egy nukleáris eszkalációra.
És nagyon remélik, hogy az oroszok beveszik ezt a blöfföt, mert ha nem, és tényleg bevetik az atomot, és az USA nem reagál rá, akkor onnantól a többé-kevésbé rendnek vége van, és háborúba borul a világ - minden atomhatalom elkezdi majd a sokkal gyengébbeket megtámadni, elfoglalni, stb.
Persze ez egy oda-vissza játék, nyilvánvalóan az oroszok részéről is csak üres arcoskodás a nukleáris fegyver, de az a helyzet, hogy ebben a chicken game-ben Oroszországnak vannak erősebb lapjai.
Mert egy haldokló középhatalom, a napjai meg vannak számlálva, demográfiailag csőd az ország, hagyományos katonai erőt nézve szintén, ahogy látjuk, gazdaságilag a szankciók miatt szintén.
Sok vesztenivalója nincs, az USA-nak viszont annál több.
Épp ezért az USA-n most iszonyat nagy nyomás van.
Egyrészt nyilvánvalóan nem engedhetik oroszországot nyerni, mert az nekik óriási csapás, másrészt viszont mindent meg kell tenniük, hogy elkerüljék a nukleáris eszkalációt, mert az szintén óriási csapás.
Szóval nagyon okosan kell kártyázniuk.
#9
Ez logikus, egyetértek.
Viszont felmerül a kérdés, hogy hogyan tudja a Nyugat, Ukrajna legyőzni Oroszországot katonailag úgy, hogy az elfogadja a vereséget és ne válassza inkább a hagyomány tüzérségnél pusztítóbb taktikai atomfegyverek bevetését a háború megfordítása érdekében?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!