Az EU mikor veszi észre, hogy saját hadsereg nélkül nagyhatalom sincsen?
Az USA-val soha nem fog tudni katonai fronton versenyre kelni. Többet költ az USA katonai célokra mint az egész EU együttvéve.
A saját hadsereg azért kellene hogy ne fogatlan oroszlán legyen az EU aki csak gazdasági és diplomáciai eszközökkel tud operálni az érdekei megvédéséhez. Békekoncertekkel nehéz meggyőzni az asztal túloldalán lévő harcias ellenfelet. Lásd Líbia, anno egy minimális kontingenssel rendet lehetett volna rakni s most nekünk csengetnének az ottani kőolaj- és földgázmezők (s nem utolsósorban nem jönne annyi migri) az ott lévő kulimász és káosz helyett.
"ha a jövőben versenyre akar kelni az [...] és Amerikaiakkal"
Az EU tagállamok nagy része benne van a NATO-ban. Így az USA-val nem kell versenyezni hadügyileg, hiszen ők a legfőbb szövetségesünk.
Amíg nem jön egy sokk (mondjuk még 4 év Trump) az USA-tól, addig ezen nem dolgoznak.
Ahogy amúgy a 2022-es orosz invázióig (ez volt a sokk) sem igazán tettek sok mindent, hogy jelentősen csökkentsék a függést az orosz olajtól és földgáztól.
A kényelem könnyebb, mint tenni valamit komolyan.
A nagyhatalmiságnak több aspektusa van, nem csak a hadsereg. Viszont az tisztán látszik, hogy most az ukrán háború kapcsán felébredt Európa: sorra jelentik be a jelentős haderőfejlesztéseket az EU meghatározó országai.
Továbbá épp most szűnik meg a közvetlen fenyegetés: Oroszország kegyetlenül lebőgött Ukrajnában, emellett a legjobban felszerelt alakulatait morzsolja szét a semmiért. Kb. 1-2 évtized alatt pótolható mennyiségű felszerelés veszett eddig oda a háborúban. Ha van egy picike esze az európai országoknak, akkor nem túl jelentős befektetésekkel egy emberöltőre negálhatják az orosz fenyegetést.
A T-72B a nagyipari hulladék volt, azt még letárolni sem volt érdemes.
A BMP-1 / 2-es és a BMD-k is szétbontásra és kohóba valók.
De az ilyenektől megszabadulást végezhették volna békeidősen, az ipari parkban, nem pedig egy rosszul vezetett háborúban.
@Jeffrey
Ez azért gáz, mert ezek adták (adják) az orosz haderő gerincét és ez így is marad, tekintve, hogy az Armata programot lelőtték. (A T-80-asat ezer éve nem gyártják, a T-90-es meg nem sokkal több, mint egy átnevezett T-72-es.)
De most a szárazföldi erőktől elrugaszkodva: repülőgépekből, rakétákból, robotrepülőkből, helikopterekből is jelentős a veszteség. Ezeket a mostani orosz hadiipar nagyon-nagyon hosszú idő alatt tudja pótolni. Élőerőben, tiszti karban, de lassan főtisztekben is már horrorisztikus a veszteség. Miközben az orosz költségvetés lehetőségei jelentősen rosszabbak mint az elmúlt évtizedben bármikor.
Az a vicc, hogy a szovjet korszakban a T-72-es Urál / T-72A többet ért, mint a kései T-72B.
A T-80-ast az UVZ korrupciója tette tönkre, és az ukránok is az övéiket elpasszolták Pakisztánnak, de ott legalább jó helyen vannak.
A T-90-es az T-72-esen alapul, de a végeredményben egy szteroidozott gép lett, hosszabb és szélesebb teknővel, új toronnyal, és új lőszerekkel. És a teknő felépítése ismeretlen, pedig örömmel szétflexelnék egyet.
Uncsi, hogy megáll a tudomány a T-80UD-nál, számomra.
A BMP-1 / 2 az a 70 - 80-as években okés volt. De azután semmi magyarázat nem volt azokra, BMP-3-asokra kellett volna átállni.
Repülőknél szelektív, mert Indiának gyártottak le 300 Szu-30-as Flanker-t, addig az Orosz Légierőnek 100-at, és abból 10 gépet vesztettek el, ami teljesen elkerülhető lett volna.
Helikoptereknél nem látom, hogyan élhetnének túl egy csatatéren.
Amíg a harckocsin garantáltan véd a Trophy / Aréna, addig az AH-1W Super Cobra / Ka-52-es Alligátor egyformán tehetetlenek a Sztrela és Stinger-ek ellen.
A robotrepülők azok arra valók, hogy ellőjék, az USA is 2,000 robotrepülőt használt fel 1991 óta.
Tiszti karnál lehet szelektíven dönteni, sok inkompetens, alkalmatlan tiszt is ment a tisztítótűzbe. Már csak a politika és az FSZB élén kéne tisztogatást rendezni, mert azok szervezték meg parádésan az offenzívát.
Vannak érvek, amik nem engednek USA-féle, mindenre lövünk, eszetlenül hozzáállást, de ez a deszantosokkal, meg békeidős konvojokkal bevonulunk hozzáállás sem működik.
> "Az USA-val soha nem fog tudni katonai fronton versenyre kelni. Többet költ az USA katonai célokra mint az egész EU együttvéve."
Minden kicsiben kezdődik. Az USA-val egyelőre hadilag nem is kell versenyeznie az EU-nak (szerencsére), viszont az oroszokkal egyre inkább látszódik egy jövőbeli konfliktus lehetősége. Velük technikailag pont hogy fel tudná MÉG venni az EU a versenyt, de akkor időben kell nekiállnia. Ha már kialakul a konfliktus, akkor késő bárkit is vezényelni, arról nem is beszélve, hogy ha az oroszok belehúznak a technikai fejlesztésekbe (bár ez egyelőre nem tűnik reálisnak), akkor simán megszilárdíthatják a pozíciójukat, ameddig az EU még csak töketlenkedik.
> "Az EU tagállamok nagy része benne van a NATO-ban."
Ami egy amerikai kezdeményezés. Mit gondolsz, háborús helyzetben mennyibe telik semmissé tenni egy szerződést? Putyin hogyan tette semmissé az elvileg megszeghetetlen szerződéseket? A NATO szerződés sem különb, elhiheted.
> "A kényelem könnyebb, mint tenni valamit komolyan."
A kényelem egy tévképzet. Az EU nyilvánvaló célja az, hogy Kína, USA és Oroszoroszág mellett negyedik nagyhatalom legyen. Nyilván az EU inkább gazdasági nagyhatalom szeretne lenni, de attól még hadseregre szüksége van, mert lehet olyan helyzet, amikor politikával nem tud védekezni, sem kényszeríteni másokat.
"Ami egy amerikai kezdeményezés. Mit gondolsz, háborús helyzetben mennyibe telik semmissé tenni egy szerződést?"
Nem sokba, főleg az amcsiknak. De szerintem nem tennék, bolondok lennének. Nekik pont hogy jó az, hogy az EU itt van az oroszok meg közéjük ékelődve, és jó az is nekik, hogy tudja mindenki, hogy itt állnak a hátunk mögött. Pont ugyanaz a szerepe az EU-nak az USA számára, mint Ukrajnának az EU számára. Egy jó kis ütközőzóna, bumper, felfogja az esetleges orosz vagy más ázsiai területszerző kezdeményezéseket. Ezért is pénzelik. És épp ezért is pénzelné az USA keményen az EU-t, hogy itt fáradjon ki az orosz, még mielőtt el tudna gondolkodni azon, hogy melyik óceánon keljen át. Mondjuk ami teljesítményt Ukrajnában nyújtottak eddig, a saját lábukban botlanak el, így nem lehet normálisan harcolni. Ez így nem ellenfél. De tanulnak, igaz, nem sokat, de ha sokáig húzzák a hábit Ukrajnában, akkor sok kicsi sokra megy alapon a végén még megtanulnak háborúzni. Mondjuk addigra meg annyira kifogynak mindenükből, hogy mire megint összeszedik majd magukat anyagilag, hadieszközileg, addigra kihalnak azok, akik most megtanulnak háborúzni. Reaálisnak tűnik az a néhány évtized, amit fentebb említettek. De azért az amcsik nem arról híresek, hogy előszeretettel bíznák a véletlenekre a dolgaik alakulását, szóval szerintem nem fogják felbontani a szerződést.
"A robotrepülők azok arra valók, hogy ellőjék, az USA is 2,000 robotrepülőt használt fel 1991 óta."
Csak az USA ezeket képes is pótolni, Oroszország pedig egy stratégiailag teljesen jelentéktelen konfliktusban puffogtat el rövid tábon pótolhatatlan készleteket.
"Tiszti karnál lehet szelektíven dönteni, sok inkompetens, alkalmatlan tiszt is ment a tisztítótűzbe. Már csak a politika és az FSZB élén kéne tisztogatást rendezni, mert azok szervezték meg parádésan az offenzívát."
Jaj de bejött Sztálinnak is a tiszti karban a tisztogatás. :) Ha a mostani katonai elit erre képes, akkor a képzetlen, tapasztalatlan utánpótlás mit tudna?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!