Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mi értelme van a hadüzenetvált...

Jeffrey Spender kérdése:

Mi értelme van a hadüzenetváltás jogi intézményének, amikor 1945 óta nem élt vele sok háborúzó fél ?

Figyelt kérdés
2022. dec. 2. 14:58
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Hát ez egy jó kérdés, igazából pontosan annyi, mint a háborús törvényeknek. Egy háborút ritkán vívnak szabályos keretek között, és nem is igazán lehet ezeket betarttatni, de mégis van értelmük, mert ha a háború után továbbra is részt kell venned egy nemzetözösség mindennapjaiban, nem mindegy, hogy háborús bűnösként, vagy korrekt félként tekintenek majd rád.
2022. dec. 2. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Vannak erkölcsi indíttatású, és maguktól valók, mint a civilekkel és hadifoglyokkal való kegyetlenkedés tilalma. Ezzel mindenki egyetért.


De vannak túlszabályozottak is.


Pl. Koreában sem volt hadüzenetváltás, vagy Vietnámban sem, pedig ott mindkét vagy három vagy akár négy hadviselő is volt.

2022. dec. 2. 15:24
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Manapság a hadüzenet sem tesz legitimmé egy támadó háborút. Sokkal elfogadottabb külső okokra hivatkozva háborút indítani, pl. béke, demokrácia, kisebbségek stb megvédése a harmadik féltől, diktátortól, többségtől vagy ilyesmi, csak meg kell találni a célnak megfelelőt az adott esetben.
2022. dec. 2. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
57%

Már a kérdés szövegében van egy olyan állítás, ami nincs alátámasztva semmivel.

A Koreai háború esetén a támadó fél, tehát Észak-Korea valóban nem üzent hadat, nyilván azért, hogy a meglepetés ereje megmaradjon.

Ezt követően viszont az ENSZ Biztonsági Tanácsa ellenvetés nélkül szavazott meg egy ultimátumot Észak-Koreával szemben, ami fegyveres beavatkozást helyezett kilátásba, vagyis megtörtént a hadüzenet.


De hogy a kérdésre is válaszoljak: azért nem szeretnek az agresszív diktatúrák hadüzenetekkel bajlódni, mert ez mind belpolitikailag, mind külpolitikailag egy erős elköteleződést jelentene, ami világos elvárásokkal jár. Mivel ma pl. Ukrajnában "nincs" háború, csak nagyon hű de különleges katonai művelet, ezért bármikor mondhatja azt az orosz felső vezetés, hogy "na, készen vagyunk, sikeresen megcsináltuk amit akartunk, akkor mi most ki is vonulunk". A másik oldalról Ukrajna azért nem üzent hadat, mert nem akarja bezárni az oroszok előtti kiskaput.

2022. dec. 2. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!