Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az USA, Nagy-Britannia, NATO...

Az USA, Nagy-Britannia, NATO támogatná Ukrajnát a Krím-félsziget elfoglalásában vagy elpártolnának, tartanának az orosz választól, nukleáris, vegyi eszkalációtól, Oroszország destabilizációjától?

Figyelt kérdés

Korábban a francia elnök fogalmazott meg olyan aggályokat, hogy el kell kerülni Oroszország megalázását vagy Franciaország, a NATO belesodródását a háborúba és az orosz rezsimváltáshoz sem szabad ragaszkodni a Nyugatnak, mivel ezek veszélyesebbé tehetik az európai biztonsági helyzetet.

Ezért sok bírálatot kapott a liberális héjáktól és az ukrán nacionalistáktól, ma már óvatosabban nyilatkozik, de lehet, hogy legbelül még mérsékelt álláspontot képvisel a háborúban.


Biden is tett olyan nyilatkozatot, hogy el kell kerülni az Armageddont és lehetőséget kell adni Putyinnak ahhoz, hogy arcvesztés nélkül vonuljon vissza. Márciusban Biden még azt, mondta, hogy Putyin nem maradhat többé hatalmon, viszont októberben már úgy nyilatkozott, hogy "Megpróbálunk kiutat találni Putyinnak ahhoz, hogy olyan helyzet állhasson fel, amely az orosz elnöknek nem eredményez súlyos arcvesztést és a hatalmának elvesztését", tehát mintha mérsékeltebb álláspontot vett volna fel ő is.

[link]



2022. nov. 19. 11:48
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

"A krímieket soha nem kérdezték meg demokratikusan, hogy Ukrajnához vagy Oroszországhoz szeretnének tartozni."


Amikor Ukrajna megszavazta a SZU-tól való elszakadást, akkor a Krím is nagy többséggel az elszakadásra szavazott, mint ahogy az összes, többségében orosz ajkú terület is. Úgyhogy ez csúsztatás.

Az is csúsztatás, hogy az oroszoknak bármi köze lenne a Krím-félszigethez. Ott nincs "őshonos" orosz lakosság, akik ott élnek, azok mind vagy újkori telepesek, vagy a kommunista áttelepítésekkel kerültek oda. Ilyen erővel az ukránok meg követeljék vissza Vlagyivosztokot, mert x évtizede az ukrán volt ott az uralkodó etnikum az áttelepítések miatt?


"Az igaz, hogy a népszavazást az orosz erők felügyelték, nem voltak nemzetközi megfigyelők, demokratikus ellenőrzés, de ezt éppen Ukrajna és a Nyugat utasította el"


Biztosan hatalmas ellenőrzés lett volna. A mostani elcsalt orosz választásra is érkeztek külföldi megfigyelők, az isten háta mögötti, nulla jelentőséggel bíró választókörökbe vitték őket, ahol természetesen minden rendben volt. :) Ja és nem is engedélyeztek annyi megfigyelőt, amennyit eredetileg küldtek volna. Ez egy bohóckodás, már 2014-ben is az lett volna, ha bárki asszisztál ehhez.

De az egész komolyanvehetőségét jól személelteti az, hogy még az olyan szoros orosz szövetségesek, mint a belorusszok sem ismerték el Krím elszakítását (sem).

2022. nov. 19. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:

Megnéztem és a függetlenségi népszavazáson tényleg a krímiek többsége is Ukrajna függetlensége mellett szavazott, de nem nagy többséggel (54%) és a viszonylag alacsony részvétel miatt a helyieknek csak 37%-a támogatta a független Ukrajnát.


A Krím már a Szovjetunió megalakulásakor, száz éve is etnikailag orosz többségű volt, Sztálin ezt csak felerősítette és a relatív többségből, erős abszolút többség lett.


Legdemokratikusabb, legtisztességesebb az lenne, ha egy nemzetközileg ellenőrzött, jóváhagyott, demokratikus népszavazáson dönthetnék el a helyiek, hogy mi legyen a Krími Köztársaság és Szevasztopol jövője, jövőbeni státusza, de kétlem, hogy ebbe akár Oroszország, akár Ukrajna, USA, NATO, EU beleegyezne.

Vagy kompromisszumos megoldásként talán valami közös fennhatóság, külpolitikai képviselet és teljes helyi autonómia is felmerülhetne majd egyszer a távoli jövőben, mint amit Gibraltár kapcsán próbáltak összehozni a spanyolok a britekkel, mivel az ottani területi vitában is felmerülhet, hogy földrajzilag inkább Spanyolországhoz tartozik a hely, etnikailag, kulturálisan, történelmileg viszont inkább brit terület volt az utóbbi évszázadokban. Bár ez a földrajzi kapcsolat már nem olyan nagy különbség a Krím esetében, mivel a Krímet Ukrajnával kettő, Oroszországgal egy út köti össze a kercsi híd megépítése óta. A javaslat ellen szól, hogy erről a britek és a spanyolok sem tudtak megegyezni, pedig ott nem olyan rossz, elmérgesedett a viszony, mint az oroszok-ukránok között. Ráadásul most Oroszországban, Ukrajnában is elnyomó rezsim uralkodik, egyik sem lenne hajlandó olyan széleskörű autonómiát, önrendelkezést biztosítani a Krímnek, mint ami Gibraltárnak van.

2022. nov. 19. 22:01
 13/17 anonim ***** válasza:
Most lehet én vagyok tájékozatlan, de egyszerűen akárhogy kutatok az emlékeimben, vagy az interneten, nem találok olyan információ morzsát, ami arra mutatna, hogy valaha is a krími orosz ajkúak szorgalmazták volna az Oroszországhoz való csatlakozást, vagy a függetlenséget. Ez egyszerűen egy valójában nem létező igény. Nincs olyan, hogy "krími orosz öntudat" vagy hasonló. Ez egy mesterségesen eloroszosított terület, a valódi "őslakos" tatárokat meg elűzték a francba a kommunista időkben.
2022. nov. 19. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

A mai modern, internetes korszakban már volt ez a jelenség. Főleg a 2014 februári kijevi forradalom, puccs után erősödtek fel ezek a hangok és az ukrán parlament szerencsétlen intézkedései az orosz nyelv betiltására és az orosz propaganda is hozzájárult ehhez.

Ekkoriban lázadt fel Szevasztopol is az új ukrán hatalom ellen és voltak tüntetések függetlenségi népszavazást követelve. Szevasztopol már az orosz invázió előtt, február 25-én előkészítette a függetlenedést Ukrajnától. Szimferopolban összecsapások is voltak az Euromaidan párti tatárok és a helyi oroszok között.

De a kérdést a gyakorlatban a március 1.étől fokozatosan felvonuló orosz haderő döntötte el, akik átvették az irányítást az egész félszigeten, előkészítették az annexiót.


A Krími Tatár Kánság, török protektorátus régebbi történet, a területet a XVIII. század vége óta az oroszok uralják már, kezdetben csak politikailag, de aztán az eloroszításnak köszönhetően a XIX. század végétől már demográfiailag, kulturálisan is. 230 év azért nem kevés. Igaz, hogy korábban meg háromszáz évig a tatárok uralták a Krímet, saját államuk volt. De a történelem, demográfia változik, máshol is voltak átalakulások, mindig lehet ezen vitatkozni, hogy akkor melyik néphez tartozik inkább a föld, város (lásd pl. Erdély, Kolozsvár, Kelet-Poroszország, Kalinyingrád, Hegyi-Karabah, Palesztina, USA Mexikótól elvett államai, Észak-Írország kérdése, gyarmati háborúk, gyarmatosítók által meghúzott ázsiai, afrikai határok stb.).

2022. nov. 19. 23:09
 15/17 A kérdező kommentje:
Ha Amerika, Nagy-Britannia lesz a döntőbíró, akkor alkalmazhatnák a koszovói forgatókönyvet is. Ott a szerbek és az albánok vitatkoztak már a XX. század eleje óta, hogy Koszovó Szerbiáé vagy Albániáé legyen. Az amerikaiak azt mondták a háború után, hogy nem lehet egyiké sem, legyen független állam. Talán a Krími Köztársaság esetén is ez lehetne köztes megoldás, bár kétséges, hogy Oroszország vagy Ukrajna elfogadná ezt, ahogy Szerbia és Albánia sem fogadja el igazán véglegesnek az amerikai döntést.
2022. nov. 19. 23:38
 16/17 anonim ***** válasza:

"Talán a Krími Köztársaság esetén is ez lehetne köztes megoldás"


Az a baj, hogy ez már a második ukrán-orosz háború és egyik sem a Krím miatt tört ki. Mindkétszer Oroszország lépett fel támadólag és még több területet akart rabolni. Lehet itt Krímen merengeni, csak nincs gyakorlatilag értelme a jelen helyzetben.

2022. nov. 20. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Most nem ez a fő kérdés, de egyszer majd azért felmerülhet, hogy rendezzék a helyzetet véglegesen. E nélkül egy békeszerződést is nehéz elképzelni. Persze az is könnyen lehet, hogy a háború csak tűzszünettel ér véget, de nem lesz békeszerződés, amire számos példa akad máshol is.
2022. nov. 20. 13:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!