A sorkatonaságban öngyilkossági kísérlet esetén mindig
leszerelték az illetőt?
21/31 A kérdező kommentje:
20: Úgy emlékszem, azt mesélte, hogy rajta kívül senki más nem tudott a szappanevéséről, nem mesélte, nem vallotta be ott senkinek. Gondolom, azt látták, hogy hirtelen rosszul lesz, és ezt végül másnak tulajdonították.
A rendszerváltás után már csak vicc volt a sorkatonaság, akkor már abban volt érdekelt mindenki, hogy hazazavarják a katonákat, minél kevesebbet költsenek rájuk.
2023. dec. 10. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
Nem mindig. Legtöbbször csak lecsukták pár évre. Már akkoriban is meg tudták állapítani, hogy a valódi célja, és olyan kárt tett -e magában, hogy az életét eldobni akarta-e vagy kibújni a szolgálat alól. És már akkor is voltak pszichológusok, még ha ez hihetetlen is.
Egyáltalán nem egy hadmérnök őrnagy döntötte el. Az esetek többségében ha hiszed, ha nem, az utóbbi igazolódott be. Ha ügyészségre került a dolog, akkor az nem másnap szabadult.
2023. dec. 10. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
"Eggyel lehetett csak, ha valakinek született második gyermeke"
Kamu. Arra is leszereltek ha szolgálatteljesítés közben lelőttél valakit. Persze csak ha bebizonyosodott hogy szükséges és jogszerű volt. Ha nem, kivontak pár évre.
2023. dec. 10. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
25/31 A kérdező kommentje:
24: Tehát ha mondjuk valaki agyonlőtt egy határsértőt, aki nem állt meg a figyelmeztetésre, akkor utána őt véglegesen leszerelték?
#25 Az elsődleges cél az elfogás volt. Már az 50-es évek közepétől csak a legvégső esetben volt szabad használni fegyvert, mivel sokszor ártatlan civilek estek áldozatul a "kényelmes" megoldást választó határvadászok miatt. Leszerelés meg pláne nem járt érte.
2023. dec. 10. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
"A hadsereg nem emberbaráti intézmény agybajosok számára."
Ma már feltehetőleg nem, de akkor a néphadseregben miért belőlük lettek a kiképzők meg a tisztek?
2023. dec. 10. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
A 90-es években már azért leszereltek valakit, mert feltörte a lábát a bakancs. Akkoriban már nem vették komolyan, sőt, nem is volt kötelező a sorkatonaság, mert lehetett polgári szolgálatra is menni. A sorozáskor meg volt pszichológiai vizsgálat, már ott alkalmatlannak nyilvánítottak sok mindenkit. De már a 80-as években sem volt túl kemény, pláne a képzettebbeknek. Ismerek olyat, aki naponta hazajárt sorkatonaként (tisztesként). Ha már érettségije volt valakinek, vagy valami a seregben hasznos szakmája, annak jó dolga volt.
2024. febr. 8. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
Én azon gondolkodtam hogy például Ukrajnában nem tartanak attól hogy ha sok embert kényszeritenek katonai szolgálatra és jó páran bekattannak hogy a fegyver csöve forditva sül el?Ha sokan kényszersorozottak lesznek erőszakkal akkor vajon ha ezeknek az embereknek fegyver kerül a kezébe nem félnek attól hogy akár saját parancsnokaikat tiszjeiket lövik le?Nagy számok törvénye hogy lesznek jópáran olyanok akiknek elborul az agya és a fegyver ott lesz a kezében.
2024. febr. 8. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
#29 Mivel láthatóan nem voltál katona és sohasem volt a kezedben sem géppisztoly, sem tiszti oldalfegyver, azt sem tudod mikor és milyen körülmények között férhetsz hozzá lőszerhez, valamint nem tudod, hogy milyen szellem uralkodik egy katonai alakulatnál, ezért könnyen fantáziálsz arról, hogy az állomány a feletteseik ellen fordul. Nyilván megesik ez is nagyon-nagyon ritkán, de azért azt nem árt tudni, hogy ekkor hadbíróság vár az egész alakulatra lázadás miatt (aki elkövette az azért, aki nem akadályozta meg az meg azért), és egy ilyen tettet háború idején szinte biztosan kivégzéssel jutalmaznak. Szóval ha be is kattan valaki, azt szinte biztosan a surranótársaik fogják likvidálni, mielőtt még a tiszthez érne.
2024. febr. 9. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: