Befejezhető úgy az ukrajnai háború, hogy nem vetnek be nukleáris/vegyi fegyvereket? Mi lehet a megoldás?
Sokak szerint egyre nő az eszkaláció kockázata, mivel nem várhatók béketárgyalások és Ukrajna, a NATO és Oroszország is elkötelezte magát a végső győzelem iránt.
- Ukrajna és a fő nyugati támogatói, amerikai, brit, lengyel vezetők szerint addig kell folytatni a háborút, amíg vissza nem állítják a 2014 előtt határokat, meg nem szállják az ukrán erők a Krímet is és rá nem kényszerítik Oroszországot, hogy fizesse ki a háborús károkat.
- Oroszország viszont saját győzelméhez ragaszkodik és az ukrán hadsereg sikerei, nyugati fegyverek felsőbbrendűsége ellenére sem hajlandók behódolni. Putyin talán inkább a tömegpusztító fegyverek bevetéséhez nyúlna, mintsem, hogy a kapitulációt válassza.
Tehát van egy ilyen dilemma, hogy Putyint le kell győzni ebben a háborúban, de a nukleáris eszkalációt, tömegpusztító fegyvereket jó lenne elkerülni.
Tök mindegy, hogy a vezetők mihez ragaszkodnak, végül úgy is minden a fronton dől el. Ha bármelyik fél közel jut a saját céljainak eléréséhez akkor majd megindulnak a tárgyalások, addig ezekről beszélni csak álmodozás.
Normális ország nem mond le a területeiről, világhatalom addig nem megy bele egy ilyen veszteségbe amíg ki nem alakul a hazai belső nyomás ( lásd Vietnam ).
Mivel a harcok nem érintenek olyan területet, ami a háború előtt is atomhatalomhoz tartozott volna és nem világháborús tömeghadseregek harcolnak így semmi indokoltsága nincs a nukleáris és vegyi fegyverek bevetésének.
Persze, a nukleáris eszkaláció vagy vegyi hadviselés nem szükségszerű, bár sajnos ez most tényleg egyre valószínűbb. Azért lehetnek más alternatívák is:
- Oroszországban Putyint megbuktatják, eltávolítják és egy nyugat-barát rezsim jön létre, aki teljesíti Washington, Brüsszel és Kijev kéréseit. Erre kicsi az esély.
- Kína, India, Latin-Amerika, Afrika is figyelmezteti Putyint, hogy a nukleáris hadviselés elfogadhatatlan, ők is csatlakoznak a szankciókhoz, ha ez bekövetkezik, Oroszország még nagyobb válságba kerülne, végképp teljesen elszigetelődne. A Nyugat viszont felajánlja, hogy visszavonja a szankciókat, egyelőre felfüggesztik a NATO keleti terjeszkedését, ha Putyin elfogadja a vereséget és kivonul Ukrajna területéről. Így ugyan Oroszország elveszíti a háborút, de Putyin megőrzi a hatalmát és az ország helyzete stabilizálódik, ismét fejlődésnek indulhat. Erre is kicsi az esély, Kína, India eddig is vonakodott az ultimátumoktól, oroszellenes szankcióktól és Nyugaton is már olyan nagy az oroszellenesség, hogy nem hiszem, hogy a szankciók visszavonhatók, megbékélnének Oroszországgal, kiegyeznének Putyinnal.
- Az is lehet, hogy a Nyugat megretten a nukleáris eszkalációtól, megunják a háború finanszírozását, vérontást és elkezdenek kihátrálni Ukrajna támogatása mögül, nem ragaszkodnak a totális ukrán győzelemhez. Létrejön valami háttéralku, tűzszünet a háborúban. Befagy a konfliktus, leállítják a harcokat. Ukrajna marad amerikai, nyugati befolyási övezet, viszont a Krím-félsziget és a Donbasz orosz kézen marad, hasonlóan, mint a február 24-i invázió előtt. A konfliktus befagy, egy erőteljes hidegháborúba, folytatódó fegyverkezési versenybe megy át, mint volt a koreai háború után a két tömb között az '50-es években. Szerintem ez a legvalószínűbb forgatókönyv.
"bár sajnos ez most tényleg egyre valószínűbb"
Továbbra sem az, ezzel csak nyomást akarnak gyakorolni a világra.
Az orosz nukleáris doktrinában benne van mikor vetnek be nukleáris fegyvert, ezt maga Valagyimir Putyin módosítatta és léptete érvénybe a legutóbbi két-három alkalommal. Ez a jelenlegi helyzetre nem tartalmaz semmilyen lépést...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!