A NATO(+Ukrajna) el tudná szakítani Oroszországtól a Krímet és átvenni az uralmat, ahogy Koszovót sikerült megszállni és elszakítani Szerbiától?
Néhány fontos tényező:
- A NATO a világ legerősebb, legfejlettebb katonai szövetségi rendszere, nincs párja a világban, viszont valószínűleg csak hírszerzéssel, fegyverszállításokkal, esetleges hadbalépés esetén is csak légihadjárattal, rakétákkal, bombázásokkal segítené a hadműveletet, szárazföldi inváziót nem indítana, ez mindenképpen az ukránok feladata lenne. Szerbia ellen is csak légihadjáratot, bombázási kampányt folytatott a NATO.
- Oroszország nagyhatalom, nukleáris fegyverekkel felfegyverkezve, így az eszkaláció nagyobb kockázatokat rejt magában. A Kreml is ennek tudatában cselekedne, nehezebb lenne elérni Putyin kapitulációját, mint Milosevicsét.
- Koszovóban csak 15% volt a szerbek aránya, nem tudtak lényegi ellenállást kifejteni a NATO megszállás ellen, a lakosság 90%-a támogatta a NATO-t és az elszakadást Szerbiától.
- A Krími Köztársaságban az oroszok aránya 60%, Szevasztopolban pedig 90%, nagyobb ellenállásra lehetne számítani, ha el akarják őket csatolni Oroszországtól.
- A nemzetközösség nagy része Amerikát és Ukrajnát támogatja a konfliktusokban. Korábban is Amerika tudta megnyerni a világ közvéleményét, támogatást, diplomáciailag is erősek. Koszovó elszakítását is Szerbiától 100 ország támogatta, ismerte el a 193-ból és ugyancsak 100 ország támogatta az ENSZ-ben Ukrajna területi igényét, területi integritását a Krími Köztársaság és Szevasztopol felett. Viszont csak kb. 10 ország van aki egyértelműen Oroszországot támogatja ebben a területi vitában, Kína, India, Kazahsztán, Dél-Amerika is inkább semleges, nem álltak Oroszország mögé diplomáciailag sem.
Eddig főként védekező hadműveletek folytak és csak az utóbbi pár hónapban indult meg az ellentámadás az oroszok kiszorítására.
Másrészt azt is figyelembe kell venni, hogy a NATO sem teljesen egységes. Zelenszkij, Ukrajna és a fő támogatók, USA, Nagy-Britannia, Lengyelország szerint addig kell folytatni a háborút, amíg el nem foglalják a Krím-félszigetet is, még Németország, Franciaország nem ennyire eltökélt, elkötelezett a háború mellett, szerintük a 2022 február 24. előtti állapotokhoz kellene visszatérni, tehát a Krím maradhatna orosz fennhatóság alatt ezek alapján. A NATO-ban szintén tag, de nem jelentős tényező Magyarország szerint meg már most be kellene fejezni a háborút. Tehát a Nyugat sem egységes, különböző vélemények vannak.
"USA, Nagy-Britannia, Lengyelország szerint addig kell folytatni a háborút, amíg el nem foglalják a Krím-félszigetet is"
Ez nem feltétlenül igaz. Egyikük sem ismerte el a Krím elcsatolását de nem ez a fő cél. A fő cél az az,hogy Oroszországra olyan stratégiai vereséget mérjenek (emberi és technikai oldalon),hogy egyszerűen elveszítse azt a képességet,hogy a közeli jövőben bárkit lerohanjon. Nyilván az plusz pont lenne,ha a Krímet elbukják ,mert azzal az orosz haditengerészet gyakorlatilag sarokba van szorítva
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!