Támogatnátok, hogy a három birodalmi tömb hadiiparban, iparban, gazdaságban önellátóvá váljon, a protekcionizmus erősödjön a globalizáció helyett?
Az utóbbi évek kereskedelmi háborúi, járványai, szankciók, háborúk megmutatták, hogy milyen veszélyes a kiszolgáltatottság, lehetőleg önellátásra, függetlenségre kell törekedni.
- Az USA az energiafüggetlenséget már megvalósította, nettó exportőrré vált, technológiában is a világ legfejlettebbre, csak bizonyos ritkaföldfémek beszerzésében és ipari beszállítókban kiszolgáltatott. De fejleszti a hazai bányászatot, szövetkezik Ausztráliával és másokkal és prtoekcionista törvényekkel az ipari kapacitások visszatelepülését is ösztönzi, így csökkenni fog az import. A hadiipar is nagyon fejlett, képes kiszolgálni az igényeket.
- Kína is már régóta protekcionista gazdaságpolitikát folytat, fejleszti, erősíti a hazai vállalkozásait, korlátozza a külföldi cégeket. Az USA által indított kereskedelmi háború, chipháború, szankciók miatt is arra kényszerül, hogy a hazai önállóságot erősítse és technológiában önellátó legyen, ha elvágják az amerikai technológiától, high tech termékektől. Viszont ezen fejlesztések rengeteg pénzbe fognak kerülni. Kína energiaimportban kiszolgáltatott, főként a Közel-Kelet felé, a hajózási útvonalak nehezen védhetők, de ebben Oroszország lehet partner Kína mellé, mely bőséges nyersanyagforrás. Oroszország pedig a nyugati elszigetelődés miatt kénytelen lesz Kína felé értékesíteni és rászorul majd a kínai high-tech termékekre, chipekre. Kína már nem szorul annyira Oroszországra a hadiiparban, mint régen, de mindkét fél érdeke az ilyen irányú együttműködés. A polgári repülőgépiparban is érdekük lehet az együttműködés, megtörni a Boeing, Airbus duopóliumot, mivel ebben is nagyon kiszolgáltatottak, sérülékenyek.
- Legkisebb önállósága az EU-nak van. Nyersanyagokban importra szorul, az európai bányászat fejletlen és a zöldek akadályozzák is a fejlesztést. Technológiában is lemaradt nagyon az USA-tól. Védelemben, hadiiparban is főként Amerikától függ, sokak szerint Európát inkább európai fegyverekkel kellene felfegyverezni. Probléma az is, hogy nincs meg a politikai központosítás, föderalizáció, Brüsszel hatalma még mindig viszonylag csekély a kontinensen. Az EU helyzetét az is nehezíti, hogy a háború miatt most itt négyszer drágább az energia, az európai ipar versenyképtelenné válik a világban. Európa eddig a nyitottságot, globalizéciót, együttműköseket preferálta eddig, viszont sokak szerint váltani kellene a protekcionizmusra, az európai piac bezárására például egnövelt védővámokkal, az itteni vállalkozások segítésére, támogatására. Ne az amerikai, kínai, japán cégek lássák el az európaiakat, hanem az európaiak. Macron leírta a helyzetet: „Van Kína, amely védi az iparát, az USA, amely védi az iparát, és Európa, amely nyitott ház” – mondta.
#2
de a legbiztosabb megoldás, ha mindenki nagyrészt magának termeli meg, amire szüksége van, nem a másiktól függ, hogy vajon fognak-e szállítani vagy sem
Bebizonyosodhat, hogy a másik becstelen, rosszindulatú, megbízhatatlan vagy egyszerűen csak önző, kapzsi, nagyon nyerészkedni akar, kihasználva a másik kiszolgáltatottságát.
Lehet törzseknek is tekinteni, csak nagyobbacskák:
USA- 330 milliós
USA+NAFTA 500 milliós
Európai Unió - 440 milliós
EU+EFTA+vámunió - 530 milliós
Kína - 1400 milliós
Kína, Oroszország+Eurázsiai Unió - 1600 millió
Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO)- 3300 milliós piac
Ilyen nagy léptékekben azért mást jelent az öneállás, mint az ókorban, amikor a faluban+esetleg szomszéd városban szinte mindent megtermeltek maguknak a kis közösségek, importálni csak sót kellett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!