Az EU miért nem hajlandó egy szabadkereskedelmi egyezményt kötni a britekkel?
A hírek szerint a britek szeretnének vámmentes kereskedelmet, de az EU cserébe az Európai Bíróság fennhatóságát és a brit felségvizek, tengeri gazdasági zónák szabad halászhatóságát kéri, ami sértené az Egyesült Királyság szuverenitását, nem hajlandó elfogadni a londoni kormány.
Kanada sem fogadná el ezt, de tőle nem is kérték, így könnyebb az együttműködés.
"Kanada sem fogadná el ezt, de tőle nem is kérték, így könnyebb az együttműködés"
Azért, mert Kanada felségvizeiben nem érintettek az Uniós tagországok, a britek esetében viszont igen.
Egyébként a kérdés azon a ponton megválaszolható, hogy elsősorban a Britek akarnak úgy kilépni, hogy az EU lehető legtöbb előnyét megakarják tartani. Ez persze természetes, de alapvetően nem csóválhatja a farok a kutyát.
Kezdjük azzal kérdező, hogy nem csak a halászatról van szó.
"Három kulcsfontosságú területen: az egyenlő versenyfeltételek, a megállapodás betartatásának módozatai és a halászat szabályozása ügyében."
Már akkor is harcoltak egymással a britek és a franciák a halászt miatt, amikor Brexitről még szó sem volt.
Amúgy persze olyan jól hangzik, hogy visszaveszik a vizeket, meg a szuverenitás, kitiltják a többi flottát csak közben a britek által kifogott halak 75%-t exportálják, ennek az exportnak legnagyobb része az EU többi tagországába történik.
Ez az egész jól mutatja, hogy a britek hogyan is akarták a kilépést, amivel jól járnak az maradjon(vámmentesség), ami nem tetszik az ki lehet dobni(halászati megállapodás). Arról nem is beszélve, hogy a britek nem is fogyasztják nagyon a saját halaikat, mert majdnem kétszer annyit importálnak, mint exportálnak.
Most kérdező szerinted az hol igazságos, hogy jelenleg is EU-ba exportálják a legtöbb halat, amit kifognak, hogy ott van a többi EU ország halászhajói is, mostantól meg ugyanúgy megtehetnék csak más nem tud halászni és extra vámot sem kell fizetniük? Most miért is járt jól ezzel a vámmentességgel az EU?
"A távoli Kanadával, Dél-Koreával lehet vámmentesen kereskedni, akkor furcsa, hogy a közeli, európai Egyesült Királysággal ne lehessen."
Amúgy senki sem mondta, hogy nem lehet, csak meg kell állapodni. Az meg van, hogy Kanada és az EU között erről a megállapodásról 6 évig folytak a tárgyalások.
Miért kellene kapkodva aláírni? Kinek lenne jó? Csak nem annak az Egyesült Királyságnak, akinek a teljes exprotjának 43%-t és importjának az 52%-t adja az EU? Vagy annak az EU 27 tagállamnak lenne sürgetőbb, akiknél összességében ez az arány jóval kisebb, olyan 10-20% közötti?
"Szerintem igazságosabb, ha a brit vizeken a helyi halászok halászhatnak, nem a franciák."
Ők adták el egykoron. Szerintem teljesen igazságos az is, hogy legyen övék a halászat a saját vizeiken, de akkor versenyezzenek meg a világpiaci árak szerint a vámmal együtt. Ne felejtsük el, hogy azért a britek pedig előszeretettel halásznak fésűkagylót a Szajna-öbölben, ami meg francia felségterület.
" Az EU-nak azért lehetne például érdeke a megállapodás, mert ha a brit halászok a hal 2/3-át az EU-ba exportálja, akkor a vámok miatt megdrágul majd a tengeri hal az európai fogyasztók számára."
Azért az igaz a britekre is, mert sok halat importálnak az EU többi tagországából.
Van egy másik kérdés is. Okés, nem halászhatnak ott az EU tagállam halászai, de a britek tudják tartani egymaguk az export szintet és ellátni az EU-t?
Pontosan ez az EU közös vámnak az értelme, hogy előnybe részesítse a saját tagállamainak termékét és szabad munkaerő, tőke áramlást is tiszteletbe tartja.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!