Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az előző nagy európai háborúba...

Az előző nagy európai háborúban amikor az USA-NATO volt az agresszor, Szerbia végül miért fogadta el a NATO követeléseit és 2014 óta Ukrajna miért nem fogadja el Oroszország követeléseit és még tárgyalni sem hajlandó a szeparatistákkal és Moszkvával?

Figyelt kérdés
Pedig most már a konfliktus ebben a szakaszában Ukrajna is nagyon pusztul, hanyatlik, sokat szenved az ország, mint egykor Szerbia az elhúzódó bombázások alatt, de érdekes módon a kijevi vezetés a külső nagy nyomás ellenére a béketárgyalásoktól is elzárkózik.

2022. szept. 7. 23:50
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

#10 Belgrádot, Szerbiát a koszovói válságra válaszul Bombázta a NATO 1999-ben. Ez egy másik történet.


A boszniai háború során csak a boszniai Szerb Köztársaság fegyveres erőit bombázta a NATO és ennek nyomására megindultak a béketárgyalások egy amerikai katonai támaszponton és így az 1995-ös daytoni békeszerződéssel zárult le a boszniai háború.

2022. nov. 11. 21:16
 12/13 anonim ***** válasza:
#11 Na igen, de 1998-ban a szerbek megindultak Koszovó ellen. Ekkor sokallta meg a NATO, és avatkozott közbe mielőtt ott s népírtást hajtanak végre a szerbek. Mert Bosznia sem az első volt már, hanem a második, előtte a horvát illetve magyar-lakta falvakat is végigrombolták a szerbek.
2022. nov. 11. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:

Ez igaz, volt egy ilyen amerikai hozzáállás, hogy a boszniai háború brutalitásai után erőteljesebb fellépésre van szükség, ez közrejátszott a NATO agresszióban Jugoszlávia ellen. Viszont a háború megindítása hasonlóan az Ukrajna elleni orosz agresszióhoz inkább kontraproduktív volt, nem vetett véget a vérontásnak, hanem még több halált, szenvedést okozott. A NATO azt hitte 4-5 nap alatt Szerbia kapitulál, teljesíteni fogja a követeléseiket, de a számítások nem jöttek be.


A koszovói háborúban 1998-1999 március között szűken ezren haltak meg a harcokban, terrortámadásokban, kölcsönös megtorlásokban, mire válaszul a NATO a támadás, eszkaláció mellett döntött. A NATO 78 napos hadjárata alatt ez a szám tízezerre nőtt szerte Szerbiában.


Putyin is az orosz kisebbség elleni elnyomásra, atrocitásokra, népirtásra hivatkozott az Ukrajna elleni invázió megindításakor. Csakhogy a donbaszi háborúban 2014-2021 között körülbelül tízezren haltak meg. Oroszország számítása sem jött be a gyors győzelem tekintetében. Már lassan 9 hónapja tartó hadjárata alatt a harcok miatti elhalálozás százezerre nőhetett, a háború tovább eszkalálódott. Még nagyobb humanitárius válságot hozott ebben az esetben is. És még nem látszik a vége. Milosevics engedve a túlerőnek a kapituláció mellett döntött végül, Zelenszkij viszont a NATO támogatásának köszönhetően megküzd a túlerő ellen, már ő került fölénybe és a béketárgyalásokat is elutasítja. A háború végére Oroszország lehet, hogy csak annyit ér el az eszkalációval, hogy lesz 200 ezer halott a háborúban és vereséget is szenved Ukrajnával szemben. A NATO legalább végül biztosítani tudta a háborúval Koszovó függetlenné válását, de Oroszország nemhogy a Donyecki és Luhanszki Népköztársaságot nem tudja biztosítani, de még lehet, hogy a Krímbe is bevoulnak majd az ukrán fegyveres erők és átveszik az uralmat.

2022. nov. 11. 23:11
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!