Érdemes az F-35-be ennyi pénzt fektetni?
# 10
EZT ÍRTAD: "Tengerészgyalogságra sokáig úgy tekintettek, mint egy egyszerű biztonsági egységre, akik a hadihajókat és a tengerészeti bázisokat őrzik, és az unalmas őrszolgálatot portyázással dobják fel."
A 19. században tekintettek így rá, a 20. század legelejétől már egy elit, speciális inváziós erőnek szánták.
A tengerészgyalogságot már a II. világháborúban egy 475 000 fős elit partraszálló haderővé fejlesztették fel, saját repülőcsapatokkal, tüzérségi és páncélos egységekkel.
# 10
Jelenleg az amerikai tengerészgyalogság átszervezés alatt áll, a cél egy könnyű fegyverzetű, mobil, gyors reagálású, 170 000 fős erő kialakítása. Ezért vonták ki a tengerészgyalogság 407 db M1 Abrams tankját a szolgálatból.
Megérte gázturbinás gépeket fejleszteni anno? Drága volt, rengeteg műszaki hibával, problémával, nem volt legyőzhetetlen ("normál" légiharcban is többet lelőttek belőle a hagyományos dugattyús gépek), lassan felpörgő turbinákkal ami sebezhetővé tette fel/leszállás közelében stb. Ettől még ez volt a jövő útja.
Az V. generációs gépek ugyanilyenek. Méregdrága, felmerülnek hibák - amiket kijavítanak, nem legyőzhetetlenek, de harcértékben egy ugrással magasabb szintet képviselnek (akkor is ha nem legyőzhetetlen).
A raptor és a lightig II. közötti különbséget leírták fent. Teljesen eltérő feladatkörre lettek tervezve (ld. F-16 vs. F-15). A korlátozott fegyvertérre vonatkozóan megjegyzem a deal az, hogy a légifölény, az integrált légvédelem kiiktatását követően küldő függesztmények hordozására is képesek és onnantól normál 4. gen. "üzemmódban" használható.
# Kürasszír
Részlegesen önállósodott a Tengerészgyalogság, meg önálló fegyvernem, de a Haditengerészeten keresztül kapja a költségvetését, meg a példaként említett USS Wasp is a Haditengerészeté, nem a Tengerészgyalogságé.
A harckocsik kivonása / elpasszolása óriási hiba volt, attól még nem lesznek, gyorsabbak, mobilisebbek, meg van tapasztalatuk, és pont másról tanúskodik:
A világháborúban jó hasznukat vették a Sherman-oknak, mozgó fedezékként a szigetharcokban, és Vietnámban nem szálltak partra, de az M48 / M60-as Patton-ök is jó mozgó fedezéket nyújtottak. A harckocsi működhet bulldózerként és gyalogságtámogatóként, és ha felszerelik rá az aktív védelmet, az ellenséges gyalogság nem tud végezni vele.
Amúgy miről beszélünk?
Az F-22 egy alig 200 példányban gyártott típus, aminek a gyártását már le is állították. Az F-35 pedig a 2006-os első felszállása óta folyamatosan repül és fejlesztik, jelenleg van 800+ példány és egy csomó ország már berendelt belőle.
A fejlesztési költségek meg...
Nézzétek meg mennyi pénzt költött már az USA fejlesztésekre amikből végül látszólag nem lett semmi, gyakorlatban meg hasznos információkat kapnak a későbbi típusok és jövőbeni irányok fejlesztéséhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!