Most egyébként egyre valószínűbb egy totális háború?
Követem a híreket és ténylegesen egyre inkább afelé megyünk. Ki hogy látja?
Nekem most az ütötte meg a fülemet, hogy 30 ezer katona állomásozik jelenleg kelet-európai támaszpontokon (NATO). Biden ezt fogja most felnövelni 400 ezerre. Ez hatalmas lépés. Nem úgy néz ki, hogy már eldöntötték a nagyhatalmak, csak sakkoznak, hogy minél jobb pozícióból induljanak a kezdésnél?
Senkinek nem érdeke? Amikor nagyhatalmi érdekek ütköznek, az mi?
Persze, hogy nem érdeke egyik félnek sem. Az ukrajnai háború megéri Oroszországnak vagy Ukrajnának? Nem. Mégis zajlik. Mert érdekek ütköznek.
Putyin csak le akar tenni valamit az asztalra mint az elődei.. Nehogy már úgy haljon meg hogy semmit nem tett elődeihez képest.. :)
Nem érdekes hogy február óta nem tudták bevenni Ukrajnát?
Ezt a "senkineknemérdeke" dumát már nógrádi sem nyomja, pedig eddig ez volt a vesszőparipája.
Igen, a helyzet az, hogy az eszkaláció felé halad a világ öles léptekkel.
Chicken game folyik már tulajdonképpen a kezdetektől fogva, mindkét oldal arra számít, hogy majd a másik elrántja a kormányt, de pontosan az ellenkezője történik, mindkét fél csak tovább nyomja a gázpedált, az irányon pedig senki sem változtat.
És ha jobban belegondolunk, nem is teheti meg egyik fél sem.
Már túl vagyunk azon a ponton, hiszen mindkét oldal teljesen egyértelműen deklarálta, hogy nem fogja elrántani a kormányt.
A NATO egyértelműen kimondta, hogy nem hagyják, hogy Oroszország megnyerje a háborút, és az oroszok is teljesen egyértelműen kimondták, hogy el fogják érni a céljukat, és ebben nem akadályozhatja meg őket senki.
Innentől kezdve, aki visszakozik, az óriási arcvesztést szenvedne el, és ezzel együtt a nemzetközi befolyása is jelentősen csökkenne, gyakorlatilag megszűnne, mint globális tényező.
A nyugat nem engedheti meg magának, hogy az eddig általa dominált világrendet felrúgja Putyin azzal, hogy kvázi következmények nélkül elfoglal egy másik országot.
Oroszország pedig nem engedheti meg magának, hogy kivonja a csapatait, és behúzott farokkal hazakullogjon, mert akkor annak a nemzetiközi imázsnak vége van, hogy ők még mindig egy komolyan vehető nagyhatalom.
Az a furcsa helyzet állt elő, hogy ugyan lehetséges, hogy senkinek nem érdeke egy esetleges világégés, de ugyanakkor meg még kevésbé érdeke mindkét félnek, hogy "félrerántsa a kormányt", mert azzal a mozdulattal bukott sz-rként lehúzná magát a klotyón.
A matek tehát úgy néz ki mindkét fél szempontjából a nukleáris arzenálokat figyelembe véve, hogy:
- becsicskulok, és akkor nekem annyi
- felvállalom a konfliktust, és megnyerem anélkül, hogy bekövetkezne a világégés
- felvállalom a konfliktust, és a vége döntetlen lesz egy világégés kíséretében
A világégésen természetesen nem azt kell érteni, hogy vége a világnak, meg az emberiségnek, meg ilyen marhaságok, ilyen nem történne meg még akkor sem, ha összes atomfegyvert bevetnék, hanem úgy kell érteni, hogy gyakorlatilag minden résztvevő fél olyan óriási veszteségeket szenved az atomcsapások miatt, hogy mindannyian elveszítik a képességüket arra, hogy globálisan jelentős szereplők maradjanak.
Tehát tényleg egy döntetlen, egy reset gomb, lehet elölről kezdeni a játékot, ami, bármelyik fél szempontjából nézzük is a helyzetet, még mindig jobb, mintha csak én vesztettem volna el a képességemet a globális befolyásra, a másiknak meg megmaradt volna.
Így aztán bármennyire is furán hangzik, de a logika az mindkét oldalon, hogy ha becsicskulok, akkor végem van, de ha nem, akkor a legrosszabb scenario a döntetlen, és ez pont abba az irányba mutat, hogy totális háborúvá eszkalálják a dolgot.
Totális háború lehet lesz, Ukrajnában az oroszok és az ukránok között. Bár a héten kijött pár olyan hír ami a felé hat hogy őszre lesz valami tűzszünet-szerűség.
Orosz - NATO háború NEM lesz. Egyszerűen azért mert egyik fél sem akar atomháborút. Márpedig egy nyílt fegyveres konfliktus közöttük mindenképpen ahhoz vezetne (ezért nem tört ki a III. Vh. a I. Hidegháború alatt sem).
#8
Épp csak azt nem veszed figyelembe, hogy a hidegháború alatt a két fél összesített nukleáris arzenálja 60-70 000 ezer nukleáris fegyver volt, ~6-700 kT-s átlagos hatóerővel.
Ez tényleg kölcsönös megsemmisítés lett volna.
Ma viszont az egész világon van ~12 000 nukleáris fegyver, ebből kb. 10 000 az USAnál és az oroszoknál, átlagosan ~440 Kt hatóerővel, ebből bevethető, készenléti állapotban kb. 3-4000 darab lehet, a többi az reserve, azok a robbanófejek raktárakban hevernek, tehát még célbajuttató eszközre sincsenek szerelve.
Ez a mennyiség már messze nem elég ahhoz, hogy a kölcsönös és totális megsemmisítést garantálják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!