Mi az oka, hogy Ukrajnának, Moldovának megadta Brüsszel az EU tagjelöltséget, de Grúziának, Boszniának nem, pedig Magyarország, Horvátország utóbbiakat is szerette volna elérni? Grúzia, Bosznia most hogyan reagálhat Brüsszel árulására?
A Balkántól mindenki tart, Grúzia meg messze van.
Moldovát és Ukrajnát egyértelműen politikai okok miatt támogatni akarják, még akkor is, ha felkészületlenebbek.
Gruzia nehez kerdes, mert sokak szerint Torokorszag sem Europa mar, na Gruzia meg messzebb van foldrajzilag. Plusz ott van az oroszok altal megszallt es ellenorzott Abhazia meg Del-Oszetia is. Ha Torokorszag kisazsiai resze nem Europa, akkor Gruzia sem az foldrajzilag, max csak etnikailag.
Bosznia remenytelen minden teren. Inkabb az lesz a csoda, ha az orszag nem esik darabokra az elkovetkezendo evekben. Kb mar mindenki lemondott rola, mert az egesz egy nagy retek, amit 2 egymassal folyamatosan acsarkodo entitas alkot.
De éppen a Balkán stabilizációja miatt kellene európai perspektívát kínálni a balkáni országoknak. Magyarországnak is ez lenne az érdeke. Horvátország még inkább érintett, sok a horvát Boszniában, ezért ők voltak a fő szószólók, de semmibe vették őket is. Ha Európa elzárkózik, akkor Boszniában majd Kína, Oroszország, Törökország, Szaúd-Arábia fog benyomulni és betölteni az űrt.
Grúzia pedig akár visszakerülhet orosz érdekszférába, ha Brüsszel ilyen elutasító.
"De éppen a Balkán stabilizációja miatt kellene európai perspektívát kínálni a balkáni országoknak."
Az a baj, hogy Bosznia stabilizációja az ország jelenlegi formájában egyszerűen nem lehetséges. Az EU meg az USA (+NATO) próbálják teljes gőzzel egybentartani az országot, a bosnyákok is egy egységes Boszniát akarnának, de a boszniai szerbek meg horvátok nem kérnek ebből. A szerbek szakadnának és hozzácsatolnák a Szerb Köztársaságot Szerbiához, míg a horvátok jelenleg egy 3. entitást akarnának Bosznia-Hercegovinában, hogy nekik is legyen egy, és ne kelljen a bosnyákokkal osztozkodni, de ha ez nem teljesül, akkor ők is inkább a kiszakadást, majd a Horvátországgal való egyesülést fogják szorgalmazni.
Ha Boszniát bevennék az EU-ba, az sem oldana meg semmit, sőt, inkább felgyorsítaná az ország elsorvadását és feloszlását.
"Grúzia pedig akár visszakerülhet orosz érdekszférába, ha Brüsszel ilyen elutasító."
Grúzia földrajzilag nem Európa. Etnikailag és kulturálisan Európához sorolják, de földrajzilag Grúzia Ázsiához tartozik. Pont emiatt eléggé nehéz ebben dönteni, mert Törökország ellen pont azt szokták egyik érvként felhozni, hogy Ázsia.
"Grúzia pedig akár visszakerülhet orosz érdekszférába, ha Brüsszel ilyen elutasító."
Biztos, hogy nem. Pláne azok után, hogy az oroszok megtámadták őket meg megszállták Abháziát és Dél-Oszétiát. A grúzok gyűlölik az oroszokat. Még ha normalizálódna is a kapcsolat a 2 ország között, soha nem akarnának megint orosz érdekszférába tartozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!