Ukrajna is Szerbia sorsára juthat majd idővel Európában és területi engedményeket kell(ene) majd tennie? Belemennének vagy ők is nemet mondanának a békére és évtizedekig halogatnák a békeszerződést?
A héten az amerikai elnök, Biden mondta, hogy elképzelhető, hogy a jövőben Ukrajnának le kell mondania bizonyos területekről (talán Donyeck és Lunaszk), ha rendezést, békét akar.
Ma pedig a német kancellár, Scholz mondta, hogy Szerbiának el kell fogadnia Koszovó elszakítását és elismerni független államnak, csak így jöhet létre a hosszú távú béke, stabilitás és nyílik út az EU tagságra.
Németország Ukrajna esetében viszont az ország egységét, területi integritásának helyreállítását támogatja jelenleg, ami kapcsán a szerb elnök azt mondta, hogy "Amennyire Önök szeretik Ukrajna egységét, mi ugyanúgy szeretjük Szerbia egységét".
Jelenleg Ukrajna és Szerbia is szeretné visszaszerezni az elszakított területeket, nem mondanak le róla a megbékélés érdekében, így viszont nem sikerül megoldani a konfliktusokat. Szerbia annyiban előbb áll, hogy már csak diplomácia eszközökkel küzd Koszovóért, míg Ukrajna katonai eszközökkel harcol Donyeckért és Luhanszkért. De előbb-utóbb ott is létrejöhet egy tűzszünet, Szerbia is csak 74 napig bírta a NATO támadásait.
Lehet, de azért Szerbia nehezebb helyzetben van ebből a szempontból, nagyobb a nyomás, mivel jó viszonyt akar a Nyugattal, így előbb fog engedményt tenni nekik, mint Ukrajna Oroszországnak.
Ukrajna úgy tűnik, hogy kész megszakítani minden kapcsolatot Oroszországgal, akár örökre. Nem akarnak vele tárgyalni, főleg nem arról, hogy végleg lemondjanak a háborúban elveszített területekről. Így ebben inkább az Azerbajdzsán-Örményország konfliktusra emlékeztetnek. Ha kapnak megfelelő mennyiségű modern fegyvert, támogatást, akkor inkább majd katonai erővel megpróbálják visszaszerezni pár év múlva, ahogy Azerbajdzsán is visszafoglalta az elszakított területei nagy részét 2020-ban.
Másrészt az USA, NATO, EU erősebb, mint Oroszország. Ők sosem fogják visszavonni Koszovó függetlenségének elismerését, de Oroszország még lehet, hogy Putyin után egyszer majd visszavonja Donyeck és Luhanszk függetlenségét. Ahogy például a délszláv háborúk után a meggyengült Szerbia is elengedte a boszniai Szerb Köztársaság teljes függetlenségét és megelégedtek azzal a szerbek, hogy széleskörű autonómiát kaptak a szeparatisták az exjugoszláv Bosznia-Hercegovina egységén belül. Ez talán az oroszoknak is megoldás lehetne Ukrajnán belül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!