Van értelme a magyar légierőben?
Jön Európába a dél-koreai légierő T-50 Golden Eagle gépeken repülő bemutatóköteléke. Szöulban úgy gondolják, hogy a kibontakozó éles helyzetben a kelet-közép-európai országok meredeken növelik fegyvervásárlásaikat és hogy gépük FA-50 jelzésű könnyűvadász-változatának lenne keresnivalója a térségben. Az FA-50 minden extrával együtt se több, mint egy fapados JAS-39B kétüléses Gripen, csak fele annyiba se kerül.
https://www.youtube.com/watch?v=J3auW-dovrQ
Ez egy összetett kérdés. Azon is gondolkodj el, hogy mi a növelt nyugat-európai "gyarmati befolyással" rendelkező USA ipari köreinek az érdeke...
Annak idején az önálló kanadai repülőgépipari próbálkozásnak (CF-105 Arrow) sem örültek. S mivel ott már kezükben volt a kellő befolyás, megtették a megfelelő rejtett lépéseket.
A jelek szerint tényleg megéri a dél-koreai hadiiparnak a kelet-közép-európai reklámhadjárat. A lengyelek 48 db FA-50 szuperszonikus vadászbombázóról tárgyalnak. A lengyel légierő vadászparkjának várható összetétele a 2020-as évek végén:
F-35: 32 db
F-16: 80 db
FA-50: 48 db
Engem mindig irritált ez a magyartól idegen kifejezés (NATO-k....).
Igaza tartalma annyi, hogy nyugati gyártású, származású-e az adott eszköz.
Az FA-50 esetében a dél-koreaiak felismerték, hogy az amerikai F-20 Tigershark gép/program bukása miatt a nyolcvanas évek vége óta hiányzik a piacról egy tényleg olcsó szuperszonikus vadászbombázó. A korábbi, amerikai, és elég sikeres F-5 gépcsaládot cserélő "utódtípus előállító" szándékra utal az 50-es típusjel is. Vagyis ez a gép olyan (hasonló koncepció) de modernebb.
Érdekes, hogy a fejlesztés szakmai támogatására nem az F-5-öseiről híres Northrop céget, hanem az F-16 gyártóját bérelték fel. Így a gép enyhén emlékeztet egy csökkentett méretű, kisebb, gazdaságosabb (és nagyon kiforrott) hajtóművel repülő F-16-ra. Ugyanakkor az F-5-re is hajaz.
Mivel a hajtómű és egy csomó más alkatrész, fegyver amerikai, esetleg ny-európai eredetű, ezt a típust is egyértelműen nyugati harcigépnek lehet minősíteni. Olcsósága miatt a fejlesztő országon kívül már kb. 6-8 állam légiereje vásárolt belőle. Főleg Latin-Amerikában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!