Mi ez a Tajvan mizéria? Tájván melyik országhoz tartozik? Kína tényleg háborúzna érte?
Nézz utána a történelmének.
Kína része.
“ A sziget 99%-ban a Kínai Köztársaság területét alkotja. A Tajvan elnevezést gyakran használják a Kínai Köztársaság megnevezésére is, főleg az állam ENSZ-ből való kizárása óta.[6]”
Ez egy nagyon hosszú és bonyolult sztori, de megpróbálom röviden összefoglalni.
1927-ben kitört egy polgárháború Kínában, a nacionalisták (akik főként a liberális és konzervatív polgári rétegre támaszkodtak), illetve a kommunisták között (akik meg nagyrészt a parasztságra és kisebb részben a munkásmozgalmi értelmiségieket próbálták megmozgatni). Ez a polgárháború 1937-ig tartott, amikor a két tábor összefogott a megszálló japánok ellen. 1945-ben Japán vereséget szenvedett a második világháborúban, így kivonult Kínából. A polgárháború ismét kiélesedett, és 1949-ben a nacionalistákat kiűzték a mai Kínai Népköztársaság területéről, így kénytelenek voltak Tajvan szigetére visszavonulni.
Így kialakult két állam: a Kínai Népköztársaság, amit ma már a köznyelvben csak Kínának nevezünk, illetve a Kínai Köztársaság, amit meg Tajvannak. Mindketten magukat tartják a legitim kínai államnak. A Népköztársaság gyakorlatilag a megalakulása óta egypárti diktatúra, szocialista gazdasági berendezéssel (aminek a hivatalos neve "szocializmus kínai elemekkel", egyfajta államkapitalizmus-szocializmus keverék). Tajvan 1950 óta volt már államkapitalista, fasiszta diktatúra, majd viszonylag szabadpiacos autoriter állam, azonban a '80-as évek óta egyre jobban liberalizálódott, így mára már egy teljesen egészséges liberális demokrácia.
Az ENSZ a polgárháborút követően a Kínai Köztársaságot ismerte el, mint a legitim kínai állam. Azonban 1971-ben az ENSZ egy szavazás során (amit a teljes kommunista blokk, a semleges országok többsége, de pár NATO-ország is támogatott) úgy döntött, hogy tartják magukat az "Egy Kína" modellhez, viszont a Kínai Népköztársaságot fogják a legitim kínai államnak tekinteni.
Mindkét állam hivatalos álláspontja az, hogy a másik állam csupán egy szakadár csoport. Értelemszerűen a Népköztársaság nem fél attól, hogy Tajvan meg fogja támadni őket (hiszen erre semmiféle valós esély nincsen), viszont Tajvan számára ez az "Egy Kína" modell jelentős fejfájást okoz. A probléma csupán annyi, hogy a status quo elsősorban Kínának előnyös: ők továbbra is legitim módon igényt tarthatnak Tajvanra. Ha Tajvan lemondana a Népköztársaság területéről, az a gyakorlatban azt jelentené, hogy hivatalosan is kikiáltották a függetlenségüket, ami garantáltan az azonnali kínai megszállást eredményezné.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!