Egy II.világháborús német tigris, vagy párduc tank fel tudná venni a versenyt mai amerikai és orosz tankokkal?
Nagyon nem, a páncél technológia és a fegyverek is nagyon sokat fejlődtek, az olyan nyalánkságokról nem is beszélve, mint a célzórendszer.
Páncélból ma már nem tömör acélt használnak, mert rájöttek, hogyha a rétegek közt üreg van, az kevesebb acél és kevesebb tömeg mellett is jobb védelmet biztosít. Aztán arra is rájöttek, hogy különböző anyagokkal kitöltve ezeket az üregeket meg még jobb. A 88-as löveggel talán hátulról ha kilehet lőni a mai tankokat.
A fegyvereknek nem csak az űrmérete nőt meg lényegesen, az alkalmazott lövedékek még annál is többet fejlődtek. Simán átvinnék a tigris páncélját.
És, mint írtam, olyasmikről ne is beszéljünk, mint éjjellátok, menet közbeni stabil célra tartás és tüzelés, meg hasonlók.
Nem tudná, minden téren többszörösen jobbak:
- tűzerő: 120-125 mm-s lövegeik vannak, az alkalmazott lőszerek sokkal fejlettebbek bármilyen szögből, bármelyik oldalról átütnék a II. Vh.-s harckocsikat, a tűzvezető rendszerek (pontosság) közötti különbségről nem is beszélve;
- páncélvédettség: a homogén páncélzathoz képest többszörös védelmet jelentenek, a tigris/párduc lövege max. a lánctalpban vagy a "szerelvényekben" tudna kárt tenni, de kb. semelyik oldalról nem tudná átütni a mostani harckocsikat még közeli találattal sem;
- célprofil: sokkal alacsonyabbak, kisebb célfelületet nyújtanak a mostani harckocsik;
- mozgékonyság: szinte állva hagynák mindkettőt, ráadásként menet közbeni tűzkiváltásra is alkalmasak míg a tigris/párduc csak álló helyzetben tud célzott lövést leadni nagyobb távolságra.
A Centurion 105 milise 1959-ben képtelen volt a 60 fokon döntött 120 milis homogén acéllapot átvinni, 1,200 méter felett, és akkor a 88-as és 75-ös mire lett volna képes, jóval öregebbként ?
Az M48 Patton és M60 Patton kísérleti változatai / prototípusai tömör többrétegű páncélzattal készültek, acél - szilikát - acél felállással, mármint a teknőre, az más probléma, hogy a sorozatgyártottak homogén acélosak.
A T-64-es és leszármazottai is tömör acél - textolit - acél variációt veszik, légrés nélkül, jól döntve, és vastagon is a teknőre. A torony viszont üreges.
Nyugaton az MBT-70-es valóban jó nagy méretű, de hatástalan légréses, hézagolt páncélzatú lett volna, nem volt benne többrétegűség.
Az FV 4211 Alumínium Chieftain-t meg eleve többrétegűre tervezték, úgy kell elképzelni a felépítését / szerkezetét, mint a T-55-ös Enigmának.
Mind 2 tank, ilyen közepes kategóriába sorolható.
De már elavultak a mostani lassan már "high tech" tankokkal szemben.
De ez a lőszertől is függ.
HE vagy AP
Én nem szívesen mennék csatában a 2 Német tankkal szemben. Lehet hogy régi, de még mindig halálos lövéseket ad
#7
Az Abrams / Challenger / T-64BV / Leclerc kihasználható lőtávja 3,000 méter, hőképpel. A Tigrisé és Párducé 1,800 méter, csak és kizárólag jó látási viszonyok között.
Ezek a modern harckocsik űrméret alatti, szuperkemény fémből készült nyíllövedékeket használnak egymás ellen, amik minimum 400 mm RHAe homogén acélt vágnak át, még 2,000 méteren is. Szemből 0 fok vízszintesen és függőlegesen is kell értenie a 400 mm RHAe-t. De a modern többrétegű páncélzatok korában értelmezhetetlen. Típusfüggően a többrétegű páncélzat merev ellenállása (T-64-esek / T-72A / T-80-asok) (acél - textolit - acél kombináció) teszi őket tönkre. Másoknál (T-72B, T-90-es, és a Nyugatiak) a NERA egyszerűen leválasztja a volfrámmagot, a nyíllövedék testét meg széttöri.
Addig a VH-s harckocsi nagyméretű, rideg, merev páncéltörő gránátokat használtak, amik keményebb célpontok esetén hajlamosak voltak szétkenődni, a felületen, vagy gellert kapni.
A JSz-3-as az egy világháborút késett harckocsi, ami homogén acélt, csukafej formájú teknőfronttal bírt, és a 105 milis APDS-t 1973-ban vagy megállította, vagy gellert kapott bele, és Izraelben megtekinthetők. 1945 tavaszára lett bevethető, Európát lekéste, Mandzsúriában csak könnyű terepmenetet tartott, és az Arab - Izraeli háborúkban esett át a tűzkeresztségen, sikerrel.
9
Köszönöm szépen!
Ma is tanultam valami újat.
De azt ne hagyjuk figyelmen kívül, hogy minden egyes tanknak, ismétlem minden egyes tanknak van kritikus pontja. Legyen az modern, vagy VH tank.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!