Ha Kína blokád alá venné Tajvant, mit lépne az USA?
Egy Tajvan elleni támadásnak ez lenne a legenyhébb, legvalószínűbb forgatókönyve, de ez is nagyon nagy nyomásgyakorlást jelentene.
Például 1961-ben az USA vette blokád alá a szovjet szövetséges Kubát, de akkor a Szovjetunió nem indított támadást a blokád áttörésére, feloldására, hanem diplomáciai úton oldották meg a konfliktust.
Tajvan és Kuba között nagy különbség, hogy Kuba csak az elhelyezkedése miatt volt releváns, míg Tajvan a chipgyártás fellegvára manapság. Ha blokád alá kerül, az egész világon a mostnaninál is drasztikusan nagyobb chip hiány alakulhat ki, világ szerte leállnak a gyárak stb. Egy blokáddal nem csak az egyesült államokat haragítaná magára.
A másik különbség hogy a szovjet flotta nem tudott volna egy nyílt tengeri konfliktusban sikerrel járni, míg az egyesült államok és szövetségesei klasszisokkal jobb helyzetben vannak kínával szemben.
Nem hiszem hogy Kína ezt mgpróbálná, vagy ha igen fefnn tudná tartani. Belemennin egy olyan tengeri ütközetbe, mellyel az egész világot magadra haragítod és egyáltatlán nem biztos hogy megnyerheted nem lenne helyes döntés, így valószínűleg hamar kénytelenek lennének feloldani a blokádot-
Elég hülye párhuzam már bocs. A kubai blokáddal a szovjet rakétaszállításokat akadályozták meg. Mit létne az USA egy tajvani blokádnál? Nem inkább mit lépne a világ? Tajvan látja el az egész kbszott világot mikroelektronikával, ott öszpontosul az összes IC gyártás legalább 70%-a, a modern 10nm alatti termelésnek pedig több mint a fele.
Egy tajvani blokáddal az egész világot megbénítaná Kína, nem csak az USA-t hanem mindenkit aki processzort használ.. :D
Szankciókat vezetne be az USA, EU, Japán, Egyesült Királyság, Ausztrália... Kína ellen és próbálnák tárgyalásos úton rendezni a konfliktust.
A katonai összecsapásokat próbálnák kerülni.
Katonai válaszlépésként viszont felmerülhet, hogy az USA és szövetségesei meg ellenblokádot vezetnének be Kína ellen. Kína nagyon sebezhető ebből a szempontból, ha lezárják a Malaga-szorost, Timor-tengert a Kínába irányuló vagy onnan induló hajóforgalom számára. Kína számára is szinte ugyanolyan fontos a külkereskedelem, nemzetközi áruforgalom, mint Tajvan számára.
Ezekkel a lépésekkel valószínűleg sikerül elérni a konfliktus megoldását, Kína visszavonulna.
Közvetlen katonai konfrontáció, a Tajvan körüli blokád áttörésének kísérlete nagyon kockázatos lenne, könnyen katonai összecsapások, tengeri csaták lennének belőle. Tajvan környékén a kínai légierő, rakéták hatósugara miatt nem garantált az USA győzelme, könnyen alul maradhatnának a csatában.
Távolabbi tengereken, óceánokon viszont egyértelmű az amerikai, nyugati erőfölény, így ott Kína nem tudna győzni, nem tudnák megszüntetni a Kína elleni blokádot katonai erővel.
"Például 1961-ben az USA vette blokád alá a szovjet szövetséges Kubát, de akkor a Szovjetunió nem indított támadást a blokád áttörésére, feloldására, hanem diplomáciai úton oldották meg a konfliktust."
Nezz utana ennek a tortenetnek kicsit, mert nem teljesen igy tortentek a dolgok. Ameriai blokad volt Kuba korul ... de az oroszok 4db atomtengeralatjaroval szepen feljottek az amcsik mogott es kitettek a raketakat. Akkor is az USA maradt alul, visszavontak a Torokorszagba telepitett raketakat (ez volt a konfliktus oka) es a vegen az oroszok nagy kegyesen elhoztak a raketakat Kubabol es ezzel zarodott a valsag. Utana megkotottek az egyezmenyeket, hogy nem lehet nagyhatotavolsagu raketakat telepiteni sehova. Ezert is akar most amerika egyre kozelebb kerulni az oroszokhoz, mert messzirol nem lovoldozhet nagyhatotavolsaguval.
Amerika mar oda is odament erodemonstralni a Kinai tengerre :) Oda ment vagy 30 hajoval es felvonultak ... erre a Kinaiak felkuldtek par gepet a levegobe es elsotetitettek a Napot :)))
Ha Amerika nem birt a kecsketoszo talibokkal, akkor Kinaval pedig mit akar? :)))
Amerika regen odament Koreaba es Vietnamba is, hogy majd ok rendet tesznek ... Kina meg elzavarta oket. Igy szokott ez lenni :)
De az Arab-Afrikaban is vesztettek a jenkik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!