A jövő hadseregének légierejét többnyire a távolról irányított drónok fogják alkotni (jelentős fegyverarzenállal felszerelve)?
A drónok feladata elsősorban a felderítés, légtérellenőrzés, nem harci repülők elfogása (szükség esetén lelövése) lesz.
A komoly csapásmérésre hiperszonikus "cirkálórakétákat" (hypersonic cruise missile) fognak alkalmazni, tengeren lévő katonai célpontok ellen atomtöltetekkel is.
Ezeket leginkább korvett méretű robothajókról és robottengeralattjárókról indítják majd. kb. 100 ilyen robothajó 1000 nagyobb rakétával és még párezer drónnal is olcsóbb mint egy repülőgép-hordozó vezette harccsoport, azt simán leküzdi.
Az Azeri-Örmény konfliktus, a Líbiai események alapján úgy tűnik már most is az... rommá lőtték drónokkal az ellenfél nehéztechnikáját, járműveit. Az USA-ban kész tényként kezelik a mostani 5. gen. vadászbombázók az utolsó ember által vezetett típusok, a 6. gen.-ben már nem lesz ember. Az a hadsereg fog nyerni akinek több, modernebb drónja van.
#1 a zavarás akkor ér valamit ha a drón közvetlen irányítású, ezen viszont már rég túlhaladt a technika. Ha a zavarás előtt, vagy már a földről felszállva megkapja a célpontot akkor hiába zavarod. Az MI egyre fejlettebb, már most lehetnének teljesen autonóm drónok (gyanítom vannak is), amik önállóan keresik meg a célt és mérnek rá csapást az ellenség területén. Az ellen szintén semmit sem ér a zavarás. Egyenlőre biztonsági (baráti tűz elkerülése) és etikai okból a tűzkiváltáshoz kell emberi jóváhagyás (ne fessenek jaj itt vannak a "támadnak a robotok" rémképeket a pacifisták).
#2 izé... nukleáris tölteteket nem igazán vetettek eddig sem be (szerencsére) pedig bőven van taktikai méretű is, amiket akár a mostani robotrepülőgépekre is fel lehetne szerelni. Beláthatatlan következményei lennének ha valamelyik fél nukleáris fegyvert vetne be (pontosabban belátható = atomháború).
A cirkálórakéták hátulütője hogy baromi drága. Nem fognak egy millió USD értékű rakétát eldurrantani minden teherautóra. Ott a szárazföldi indítású drónoké lesz a főszerep. Abban igazad van, hogy valószínűleg megjelennek majd a tengeri hadviselésben is az önálló "drónhordozó" hajók, átírva a mostani hordozók köré épített játékszabályokat.
Rádiófrekvenciás zavarással nem tudják a teljes elektromágneses spektrumot (rádióhullámoktól a gamma hullámokig) zavarni, még akkor sem ha atombomba energiáját használják ehhez (volt oroszoknak ilyen kísérletük).
A rádióhullámok zavarása meg nem lesz elég, mert ezeket a fegyvereket már mesterséges intelligencia vezeti majd célra (szenzoraik az elekromágneses spektrumot végig pásztázzák), addig kell csak kommunikáció, amíg az autonóm cirkálórakéta, drón parancsot kap a támadásra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!