A jövő háborúi a robotikán fog alapulni?
Sokszor hallani, hogy autonóm fegyverek, mesterséges intelligencia, drónok használata. Nyilván az élőember katonák nem lesznek 100%-osan kivonva a csataterekről, de a számuk csökkeni fog.
Szárazföldi lánctalpas robotjármű ami drónrajt indít. Véleményem szerint ugyanezt meg lehet alkotni haditengerészeti verzióban is, hiszen vízalatti drónok (vagy robottengeralattjárók) már vannak.
A felfegyverzett "robotkutya" is érdekes.
SZERINTEM egyértelmű, hogy a (közel)jövő harcászata a robotikán és az AI-n fog alapulni.
Igen, már jelenleg is az általad vázolt szemléletre épül a modern hadviselés. Sajnos az ember, soha nem elégszik meg azzal, amiket már elért és ennek érdekében nem riad vissza attól sem, hogy realitásérzékét elveszítve essen át a ló túloldalára. Figyelmeztető jel lehet erre a közelmúltban oroszok által végrehajtott demonstrációs erejű műhold lelövés is, - amelynek több üzenete is van, de a legfőbb az ezek közül, hogy a legkifinomultabb technológia (amit jelenleg a GPS felhasználása fémjelez) is sebezhető. Butaságnak tartom, hogy a haladás jegyében már működő eljárásokat "selejteznek ki", dobnak el mindenféle mérlegelés nélkül és bár az ember sem hibátlan, de nincs sok kedvem belekóstolni abba, amikor a hadműveleti, hadászati szinten dolgozó számítógépes rendszer hibázik vagy veszi át gépiesen az irányítást az emberi akarat ellenében!
Akik ezeknek a projekteknek az árnyékában hülyére keresik magukat, azok a remélt profit tudatában képtelenek arra, hogy a cselekményeik lehetséges következményeit kellő mélységben átgondolják.,Lesznek még bőven problémák, - mert az embert onnan a legkönnyebb megismerni, hogy amikor nem talál magának problémát, akkor generál egyet magának!
Egyértelműen igen. Jelenleg még "csak" kiegészítő elemek ezek. De már mennek a fejlesztések gőzerővel. Ha pedig eljutunk odáig hogy robothadsereg vs robothadsereg csaták lesznek, akkor onnantól kezdve két hadszíntér lesz. Lesz a fizikai hadszíntér és lesz virtuális hadszíntér is. (Igazából már most is van az utóbbi, csak még nem jellemző annyira.) Ugyanis ahol AI van, ott van számítógép is, ergo a hackerek is vívni fogják a csatákat a virtuális térben. Bejuttathatnak az eszközök szoftverébe számítógépes vírust, amivel átprogramozhatják vagy leállíthatják az autonóm fegyvereket. Ez már kibernetikus hadviselés.
Az amerikai hadsereg nem poénból támogatja az e-sportot (azaz videójáték sportot). Egy különféle szimulátorokon edződött ügyesebb e-sportoló röhögve tud egy drónt irányítani, mindössze a kontroller más egy kicsit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!