A 19. században számos gyarmatosító ország a trópusokon működő gyarmati hadseregük számára rendszeresítette a jellegzetes parafa sisakot. Mi volt ennek a fejfedőnek a haszna?
Nagyon praktikus viselet volt, eröteljesen védett a napsugárzástól, különösen ha a fejfedő fehér vászonnal, szövettel volt bevonva.
Védett a mechanikai sérülésektől, és felhasználható túrázáshoz az erdőben, a folyópartokon, országúton. A sisak széles területen védelmez a karcolásoktól, a tarkó és az arc sérüléseitől, de főképpen az esőtől, megakadályozva a víz bejutását a galléron. A tulajdonosok szerint az átnedvesedés, ha ezt a fejfedőt hordják, csak három órás folyamatos eső után lehetséges, ennyi idő alatt ázik át. Ezen felül nagyon könnyű, még a hosszú viselés sem okoz kellemetlenséget a fej számára.
A britek vezették be, de hamarosan átvették a franciák, az olaszok és az amerikaiak is, de sok helyen el van terjedve a gyarmati hadseregek mintájára civilek is hordják, például a vietnámiak, de persze már más formában.
Szóval kellően merev, nem deformálódik, könnyű, véd a Nap sugárzásától, a parafa szerkezete a fej hőmérsékletét stabilan tartja, eső és vízálló hosszú ideig és jól szigetel. Rugalmas is, igy erőteljesen védi a fejet, vagyis tényleg praktikus, hasznos viselet, mert nem is túl drága, még ma is nehéz utánozni a kompozitműanyagok világában a hatásait.
# 3
Eredrtilrg a parafa sisak a 19. század derekán bevezetést szövet alapanyagú brit "custodian helmet"
katonai sisakon alapult.
A custodian helmet a brit rendőrök jellegzetes sisakja, és a brit hadsereg néhány ezredének, valamint a brit Királyi Tengerészgyalogságnak a díszegyenruháihoz viselt sisakja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!