Az utóbbi 70 évben volt olyan ország, ami saját területeket veszített és ezt el is fogadta megbékéléssel, nem követeli vissza?
Szovjetunió --> Szovjet utódállamok
Jugoszlávia --> Horvátország, Montenegró, Szerbia, Szlovénia, Bosznia Hercegovina, Koszovó
Indonézia --> Kelet-Timor
Ukrajna --> Krím félsziget
Szomália --> Szomáliföld
Sok gyarmat függetlenné vált, de ugye szorosabb értelemben a gyarmati státusz révén ezek nem voltak a gyarmatosító ország részei.
Algéria kivétel, ez Franciaország integráns része volt, de elszakadt, ezt nehezen, de elfogadta Franciaország.
70 éve a Szovjetunió csatolt el egy nagyobb szénben gazdag határmenti vidéket Lengyelországtól, de Lengyelország is kapott cserébe egy másik (bár értéktelenebb) területet, így megegyeztek a területcserében.
Hollandia a '60-as években adott át egy kisebb területet, 3 települést Németországnak (amit a második világháború után annektáltak), cserébe a németek sok pénzt fizettek, ezért volt elfogadható a hollandoknak a területcsökkenés.
Voltak kiválások, elszakadások is:
- balti államok, szovjet tagköztársaságok függetlenedése, bár ezt a Szovjetunió sosem fogadta el, hanem gyakorlatilag megszüntették a Szovjetuniót
- jugoszláv tagköztársaságok kiválása, Szlovénia, Horvátország... Ezt 1992-ben Jugoszlávia is elfogadta és maradt (Kis-)Jugoszlávia, Jugoszláv Szövetségi Köztársaság, de ezt nem mindenki ismerte el Jugoszlávia jogutódjának. 2003-ban hivatalosan is megszűnt Jugoszlávia, lett Szerbia és Montenegró, aztán 2006-ban Montenegró és Szerbia is függetlenedett, megszűnt a föderáció. 2008-ban Koszovó kiáltotta ki függetlenségét, de ezt Szerbia nem ismeri el.
- Etiópiából kivált Eritrea. 1993-ban kötöttek békét.
- utolsó eset, Dél-Szudán kiválása Szudánból 2011-ben
Az olyan veszteségeknél, vitáknál, amikor másik ország elcsatolta, annektálta az adott területet (pl. Izrael Golán-fennsíkot, Franciaország Mayotte-ot, Kína Aksai Chint, Paracel-szigeteket, Oroszország Krím-félszigetet), ott sosem ismerték el a terület elszakítását a vesztes fél részéről, máig kérik vissza.
# 1
Kalinyingrád (Königsberg) sosem volt a litván állam része, hiszen már Litvánia megalakulását jócskán megelőzően német terület lett (Német Lovagrend, Brandenburgi Választófejedelemség, Porosz Királyság, majd az egységes Németország területe).
# 7
A porosz, vagy óporosz és a litván az két külön nép, a porosz és a litván az két külön nyelv.
Míg a balti nyelveken belül a porosz nyelv a nyugat-balti, addig a litván a kelet-balti nyelvek közé tartozik.
# 7
A ma Oroszország részét képező kalinyingrádi exklávé, a történelmi Kelet-Poroszország sohasem tartozott a Litván államhoz.
Litvániának sem történelmi, sem etnikai jogalapja sincs a területhez, hiszen a térség sohasem tartozott Litvániához és litvánok már a 18-19. században is csak elenyésző számban éltek ott. 1905-ben Kelet-Poroszországa lakosságának 4,8 %-a volt litván (79,5 % német, 14,5 % lengyel).
A porosz, vagy óporosz nyelv egyébként a 18. század elejére kihalt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!