Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ha egy ország Alaptörvénye...

Ha egy ország Alaptörvénye megtiltja a hadba lépést, akkor az áthágható?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy létezik egy ország, aminek az Alaptörvénye egyértelműen kimondja a hadba lépés megtiltását, tehát sem háborút nem indíthat, se nem csatlakozhat háborús helyzethez az ország.


A kérdés, hogy ez áthágható valamilyen formában? Ugye kiegészítő törvényt nem lehet írni, ami felülbírálná ezt, mert minden törvényt az Alaptörvényből kell levezetni, szóval akkor ezen kívül milyen lehetőségek vannak? Ha megtámadja valaki az országot, akkor mi történik? Ugye az Alaptörvény szerint nem kerülhetnek háborús helyzetbe, ezért engedniük kellene, hogy elfoglalja az országot az ellenfél.



2021. dec. 17. 17:54
 1/3 anonim ***** válasza:
97%
Igazából a modern háborúk hadba lépés nélkül zajlottak. Lásd Afganisztán, Irak, Szíria, Jemen stb. Simán tudsz védekezni anélkül, hogy hivatalosan "hadba lépnél":
2021. dec. 17. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Hogyan védekezel hadi állapot kihirdetése nélkül?
2021. dec. 17. 18:45
 3/3 anonim ***** válasza:
85%

A legantimilitránsabb ország Japán, Lichtenstein, Svájc, Vatikán. Az előbbiek alkotmány azt tiltja hogy hadat üzenjenek, fegyveres erőik külföldön lássanak el szolgálatot, katonai tömbhöz csatlakozzanak stb.. Azt viszont nem, hogy ha megtámadják őket akkor ne védekezzenek. Elég nagy különbség... Egyébként ha a politikusok ki akarnak valamit kerülni, akkor kikerülik. Azt mondják nem katonát küldünk hanem rendfenntartó erőt, s nálunk olyan modern a rendőrség hogy harckocsikkal, tüzérséggel, vadászgépekkel rendelkezik 😂

Lichtensteinnek nincs hadserege, hivatalosan Svájc látja el a védelmét. Azaz ha megtámadják akkor a svájci katonák mennek. Vatikánnak szintén nincs hadserege. Igaz nem túl életszerű hogy ezeket bárki meg akarná támadni ugyebár.

Amúgy meg az alkotmányokat békeidős helyzetre írták. Ha háború van akkor igen gyorsan átírják és szevasz, probléma megoldva. Ugyan kit érdekelne egy alkotmánybírósági okoskodás amikor ellenséges tankok dübörögnek a határon?

#2 puskával védekezel :) ha lőnek rád akkor kevésbé érdekel hogy ki van-e hirdetve a hadiállapot. A XX. század második felétől, illetve a XXI. században pláne a hadüzenet csak formális jellegű. Szerinted Azerbajdzsán-Örményország, Grúzia-Oroszország, Törökország-Szíria, Ruanda, Jugoszlávia, Kelet-Ukrajna stb. stb. stb. esetében nagy protokolláris csinnadrattával szép borítékba helyezve vitt bárki hadüzenetet? 😂

2021. dec. 17. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!