Csak nekem jutott még ez eszembe? Tobbi lent...
Akárhányszor ha néztem kozépkori filmet a csatajelenteknél elgondolkodtam arról a taktikai tényrol hogy az íjaszok miért csak 2x lottek es utánna jott a gyalogság.
Miert nem soroztak oket addig mig el nem fogytak hisz konnyebb potolni a nyilakat mint az emberi erot?
#10 részben igazad van. Az tény, hogy a rendezetlen, képzetlen, innen-onnan összeterelt szedett-vedett felszereltségű gyalogságnak rövid lándzsákkal esélye sincs a nehézlovasság rohama ellen.
Ettől a képzett, alakzatokat felvenni képes (négyszög, kör alakzat, vagy "csapdázás" fűrészfog formációban) gyakorlott, hosszú lándzsákkal felszerelt gyalogsággal szemben nem sokat ér a lovasroham.
#7 nem intézett frontális rohamot, a nehézlovasság egy totális támadásnál is a szárnyakat támadja. Szemből sosem intéztek lovas rohamot a lándzsások miatt. A történelem megemlít ilyen ostoba lépéseket de mindegyik kudarcba fulladt.
A frontális rohamokat az 1700 as évektől kezdték alkalmazni amikor a gyalogság fő fegyverzete a muskéta volt.
"Egy lovagi fegyverzetű páncélos nehézlovas hatalmas csatalova 640-910 kg tömegű lehetett,"
Egy felnőtt ló 300 kiló a lovas páncél sem volt olyan nehéz, 20 kiló körül mozogtak, a lovas páncélja szintén maximum 20 kiló volt.
# 13
Nem vagy járatos a lovak terén úgy látom.
Egy nagy testű, shire fajta ló 850-1100 kg-ra nő átlagban, a legnagyobb méretű ismert ló, Sampson 1846-ban 1524 kg tömegű volt.
A nehéz- és a könnyűlovasság egyik fő különbsége Európában a ló mérete.
Az európai lovagi páncélos nehézlovasság külön e célra tenyésztett, hatalmas termetű csatalovakat használt. Azok nem 300 kilósak voltak, elhiheted.
# 11
EZT ÍRTAD: "Ettől a képzett, alakzatokat felvenni képes (négyszög, kör alakzat, vagy "csapdázás" fűrészfog formációban) gyakorlott, hosszú lándzsákkal felszerelt gyalogsággal szemben nem sokat ér a lovasroham."
Ezzel az a gond, hogy az ilyen zártrendi harcászatot folytató, szabályos alakzatokban harcoló, ehhez kellően képzett, begyakorolt, azaz hivatásos katonákból álló gyalogság Európában csak a 15. század végén jelenik meg, a lovagi nehézpáncélos lovasságot pedig az európai hadtörténet nagy fordulópontján, az 1525-ös paviai csatában győzte le V. Károly spanyol terciói formájában.
Ez már a kora újkor, nem pedig a középkor, a középkorban ilyen gyalogsági hadviselés még nem létezett.
Amit itt leírtál, az a spanyol tercióval válik csak dominánssá az európai csatatereken, az 1525-ös paviai csata után.
A spanyol terciók révén vált a domináns európai szárazföldi katonai nagyhatalommá Spanyolország az 1525-ös paviai csata és az 1643-as rocroi-i csata között.
# 12
EZT ÍROD: "nem intézett frontális rohamot, a nehézlovasság egy totális támadásnál is a szárnyakat támadja. Szemből sosem intéztek lovas rohamot a lándzsások miatt. A történelem megemlít ilyen ostoba lépéseket de mindegyik kudarcba fulladt. A frontális rohamokat az 1700 as évektől kezdték alkalmazni amikor a gyalogság fő fegyverzete a muskéta volt."
Hát, Mohácsnál éppenséggel a török centrumra mért koncentrált csapást a magyar nehézlovasság. Ez a linkelt csatatérképről is napnál világosabban leolvasható.
Az 1683-as kahlenbergi csata térképén is jól látható, hogy a teljes fronton hajtották végre a keresztények a lovassági támadást. A keresztény sereg balszárnya, centruma és jobbszárnya között voltak elosztva a lovassági csapatok. A balszárnyon állt a Szász Választófejedelemség lovassága és a lengyel lovasság fele. A centrumban állt a Habsburg császári lovasság, 10 nehézlovassági vértesezreddel (a Caprara, a Montecuccoli, a Taff, a Rabatta, a Dunewald, a Pállfy, a Mercy, a Hallewyl, a Gondola és a Götz vértesezredekkel) és 5 császári dragonyosezreddel (Schulz, Styrum, Küffstein, Savoyen, Herbeville dragonyosezredek). A jobbszárnyon állt a lengyel lovasság másik fele és a Német-római Császárság államainak lovassági kontingensei.
Itt is tökéletesen látszik a csata térképen, hogy frontális támadást hajt végre a keresztény lovasság, a centrumban pedig összesen 15 Habsburg császári lovasezred, 10 vértes és 5 dragonyosezred támadt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!