Az újabb generácios vadászgépeken miért nincs forgatható fegyverzet?
"A vadászok rakétákkal harcolnak egymás ellen kilóméterekről"
A gyakorlat pedig azt mutatja hogy nem. A rakéták csak egy bizonyos távolságon kívül hazsnálhatóak. Illetve a modern gépeken vannak ezek ellen eltérítő rendszerek, a lopakododó képességekről nem is beszélve. Röviden magyarul: nagyon nagy rá az esély hogy egy modern légicsatában közelharcok alakulnának ki
4) meg sem tudnák közelíteni egymást,már jóval korábban eldőlne a harc.
'A gyakorlat pedig azt mutatja hogy nem.'
'nagyon nagy rá az esély hogy egy modern légicsatában közelharcok alakulnának ki'-most akkor van rá gyakorlati példa rá vagy nincs?
Mondok pár okot:
- a forgatható "torony" brutálisan lerontja az aerodinamikát még szubszonikus tartományban is, hangsebesség felett meg kérdéses hogy egyáltalán lehetne-e ilyet tervezni;
- a mostani gépágyúk nagyobbak, nehezebbek, hatalmas a tangenciális visszarúgó ereje, nagyon masszív alkatrészek kellenének a legkisebb axiális kitérésnél is hogy ne törjenek/szakadjanak az alkatrészek;
- felesleges...
Bár "vésztartaléknak" meghagyták a gépágyút mert sose tudni, de csak minimális lőszer-javadalmazással, ami max. néhány sorozatra ha elég. Az utolsó forgatható lövegtornyú gép a B-52-es bombázó volt, de ott is csak hátsó gépágyú volt beépítve önvédelmi fegyvernek mivel egy lomha bombázó nem túl fürgén manőverezik.
#4 tudnál pár példát idézni az elmúlt 30 évből ahol olyan manőverező légiharcra került sor ami során használták a gépágyút? (nem földi célpontok ellen) Biztos én vagyok lemaradva, de az Iraki, Koszovói, Líbiai stb. intervenciók során nem láttam ilyen leírást, sőt még a nagyjából pariban lévő Etióp-Eritrea háború légiharcai során sem.
A nagy hatótávolságú radarok és rakéták korába egyszerűen nem alakul ki "dogfight".
JAS 39 pl. Mauser BK-27 gépágyúval rendelkezik, ennek a maximális lőtávolsága 2500 méter, lövedék kezdősebessége pedig 1100 méter/másodperc (ideális esetben)
Ugyan ez a gép légiharc rakétái az AIM–120, 75 km hatótávolsággal rendelkezik és a rakéta ~4800 km/óra (hivatalosan 4 mach ami nem váltható konkrét km/órára így csak megközelítő adat)
30x távolabbról indítható rakéta mint a gépágyú hatótávolsága, ráadásul egy rakétatalálatot ritkán él túl az eltalált gép, minimum rettentő komolyan károsodik, míg a példánál maradva 20mm es gépágyú lövedékből egyet lehet észre se vesz a megtámadott gép, 10-20 is jó eséllyel csak korlátozottan károsítja az eltalát felet.
Tegyük hozzá Vietnám óta eltelt 50-60 év, azóta fejlődött a rakéta technológia is 360 fokban indítható közelharc rakétákkal, meg 100+ km-ről indítható távolharc rakétákkal.
Már 1 rakétának is nagy találati esélye van, és legtöbb esetben rögtön 2-3 rakétát is indítanak az ellenséges célpontra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!