Hogy keveredtek az Oroszok pénztelenségbe a Hidegháború vége fele, ellenben az USA gazdasága simán fektethetett újgenerációs fegyverzetbe, mint a "lopakodó" kategória behozatala ?
Eleve erősebb volt az USA gazdasága mint a SZU - már csak történelmi okból is. A II. Vh. után tovább nőtt a relatív előnye. Ezt tetézték az oroszok egy rendkívül hatékonytalan termelés-szervezési politikával a kommunizmussal.
S most kérdezhetnéd, hogy akkor Kínával mi van. Kína már egy jó ideje hibrid gazdaságpolitikát folytat. A "párt" csak a fő irányokat tűzi ki, de a megvalósítás már kapitalista elvek alapján történik. S közben viszont nem kell törődniük az egyes döntések átmeneti népszerűtlen intézkedéseivel mivel nem kell 4 évente választásokra készülniük. Ettől még a Kínai gazdaságban is bőven vannak hatékonytalan elemek (ld. erős korrupció).
#6-oshoz:
Kína gazdaságilag már évtizedekkel ezelőtt szakított a szocializmussal. Úgynevezett protekcionista kapitalizmus működik náluk - ami lényegében mérsékelt kapitalizmus, jelentős állami szerepvállalással és a hazai szereplők előnyben részesítésével (külföldi termelő cégeket alig engednek be az utóbbi tíz évben).
Ideológialag sincs igazából sok közük a kommunizmus marxista/leninista/maoista hagyományaihoz, egy egyszerű elnyomó rendszert működtetnek, de nem történelmi alapokon.
#6:
Kína az hadseregileg 2020-ban is megmaradt igazi 50-es évekbeli hangulatú T-55-ös klónokkal meg szénné butított és továbbtákolt exportverziós T-72-es továbbfejlesztéssel. Vagy Légierőileg is képtelenek normálisan működő és élettartamú sugárhajtóművet legyártani a Szu-27-es Flanker klónjaikhoz.
Ezzel szemben az Oroszok normális minőségben tudják le a saját T-64 / 72 / 80 / 90-eseiket, meg Szu-27 / 30-as családjukat, és miután elérték ezeket, nem volt pénz a továbbiakra, és Államcsőd, addig az USA az fejlesztett 4 lopakodó repülőt és 1 helikoptert, ezekből 3 ami hadrendbe lett állítva, kettő másikat leállítottak a finishben, de elviselte a gazdaságuk, és mellettük a Haditengerészetük is világra szóló, úgy, hogy az USA mindössze feleakkora mint Oroszország, és mégis máshogyan meg tudják oldani a nyersanyagokat, meg az egészre szánt költségvetést, anélkül, hogy bármin feltűnne.
A Szovjetunió utolsó hatékony hódítása Kelet-Európa volt.
A többi csak vitte a pénzt eredmény és siker nélkül.
(Kuba, Angola, Nicaragua, a végén.meg Afganisztán).
A verseny gazdaságban az innováció túlélési feltétel, a tervgazdaságban még csak nyűg és pénzkidobás. (a Trabant esete)
A szocialista hadiipar zárt blokk volt, ami ott létrejött, ott is maradt.
A John Deere traktorokhoz a fogaskerekeket,
elektronikát ugyanazok a cégek szállították, mint a Lockhed Martinnak, amelyik vadászgépeket IS gyártott.
A katapulthoz kifejlesztett marha gyors robbanó parton pár év alatt légzsák képében minden autóban alapcikk lett, kivéve a Ladát meg a Wartburgot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!