Sztálint valóban lesújthatta, hogy Hitler megtámadta ezzel megszegve a meg nem támadási szerződést?
Mert ugye a Szovjetunió Kommunista Pártjának XX. Kongresszusa előtt mondott híres 1956. februári beszédében Nyikita Hruscsov azt állította: „A fronton elszenvedett első súlyos vereség után Sztálin úgy gondolta, eljött a vég. Azokban a napokban egyik beszédében azt mondta: 'Mindent, amit Lenin teremtett, örökre elveszítettünk!' Ezután Sztálin hosszú ideig nem tett semmit.”
Ennek az állításnak köszönhetően Sztálin 1941. június végi paralizált állapota vált az egyik legelterjedtebb toposszá a Barbarossa-hadművelettel kapcsolatban.
A fent említetteknek menni lehet a valóság alapja? Sztálin valóban összeomlott, vagy az egész csak egy mítosz?
# 11
Figyelmesebben kellene talán olvasni. Mert most eléggé mellé lőttél.
Ugyanis én a # 6 és # 8 kommentjére reagáltam, szerintük a szovjet csapatok fele akkor, 1941. június 22-én az Uráltól keletre állomásozott, illetve a szovjetek elavult I. világháborús harcászati elveket követtek.
Azonban egyik állításuk sem igaz.
Ugyanis a szovjet főerők a nyugati határon koncentrálódtak, méghozzá 23 gépesített (valójában páncélos) hadtesben osszpontosítva. Vagyis nyugaton voltak a szovjet főerők, méghozzá modern harcászati elveknek megfelelően, gépesített/páncélos hadtestekbe szervezve.
2,9 millió az az 5,3 millió 54%-a, tehát kb fele. Nem értem, mi a problémád a kijelentéssel.
Nem azt állítottam, hogy a szovjetek teljesen felkészületlenül álltak fel a hadművelet kezdetekor, hanem azt, hogy a csapatok felállása egyértelművé teszi, hogy Sztálin nem készült megtámadni a németeket. Az történészek között teljesen elfogadott tény, hogy Sztálin nem nagyon rajongott a távol-keleti csapatok nyugatra való vezényléséért (forrás a legendás Glantz & House: When Titans Clashed c. alapműve), mert félt attól, hogy ez kiprovokálja a német támadást. Az is elfogadott tény, hogy Sztálin nem hitt abban, hogy a németek 1942 előtt képesek lennének a támadásra (forrás: Glantz: The Role of Intelligence in Soviet Military Strategy in World War II),
# 13
Az a problémám például, hogy a németek ellen 23 gépesített hadtest volt felvonultatva 42 tankhadosztállyal és 23 gépesített lövészhadosztállyal.
Szibériában pedig összesen 1 tankhadosztály és 1 gépesített lövészhadosztály volt.
Tehát a szovjet elit tank- és gépesített lövészhadosztályok közül 65 (42 tankhadosztály és 23 gépesített lövészhadosztály) a németek ellen volt felállitva, és csak 2 a japánok ellen.
A 23 000 db szovjet tankból 20 000 db állt a németekkel szemben.
Vagyis a szovjet főerők a páncélosok több, mint 80 %-ával bizony a németek ellen voltak felvonultatva 1941. június 22-én.
Szerinted amikor Sztálin már 42 tankhadosztályt, vagy 20 000 tankot lazán felvonultatott Hitler ellen, akkor félt volna az egyetlen szibériai tankhadosztályt kivonni? Mert ugye akkor Szibériában csak 1 tankhadosztály volt, az 59. szovjet tankhadosztály.
Mellesleg Sztálin hatalmas gépesített csapásmérő kötelékében, 23 gépesített hadtestben koncentrált 42 tankhadosztályt és 23 gépesített lövészhadosztályt. Ezek bizony támadó kötelékek.
# 15
A németeknek 3795 db tankja volt a Barbarossa-hadműveletre, zömükben elavult Panzer I, Panzer II, Panzer III és csehszlovák hadizsákmány Panzer 35(t) és Panzer 38(t) tankok.
A szovjeteknek 23 000 db tankjuk volt, ezek zömében szintén elavultak, viszont a T-34 közepes és a KV-1 nehéz harckocsijaik klasszisokkal felülmúltak minden német páncélost.
Vagyis a szovjetek tankokban iszonyatos erőfölényben voltak a németekkel szemben.
Továbbá a szovjetek légierőben és tüzérségben is többszörösen felülmúlták a németeket.
Sztálin a számok alapján nem kellett volna, hogy féljen a német támadástól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!