Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Amerika ismét szövetségre...

Amerika ismét szövetségre léphet az afganisztáni mudzsahedinekkel, tálibokkal?

Figyelt kérdés

A '80-as években már volt egy ilyen szövetség, akkor Amerika fegyverszállításokkal, kiképzéssel, pénzügyi finanszírozással segítette a dzsihadistákat a Szovjetunió elleni harcban.

Aztán főleg a 2000-es években, utóbbi évtizedekben megromlott a viszony Afganisztán amerikai-brit, nyugati megszállása miatt. Ez idén véget ér.


Feltűnőben van viszont egy ellenség, ami nagyon terjeszkedik, erősödik Afganisztánban és Amerika szeretné legyőzni őket: az ISIS, Iszlám Állam.

A közös ellenség összekovácsolhatná a tálibokat és Amerikát(+Oroszországot) a jövőben, mivel az ISIS terrorszervezet mindegyikükre veszélyt jelent.

[link]



2021. aug. 26. 10:55
 1/9 anonim ***** válasza:
86%
A tálibok épp hogy az Iszlám Állam szövetségesei lesznek. Hisz mindkettő radikális szunnita mozgalom/szervezet.
2021. aug. 26. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Simán, az ISIS a nagyobbik rossz nekik.
2021. aug. 26. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
A mudzsahedinekkel eddig is szövetségesek voltak az iráni Nemzeti Gárda ellen, az amcsik rengeteg pénzt adtak és adnak az iráni baloldalnak.
2021. aug. 26. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Nem, amerika marz letett a térségről.maximum humanitárius dolgokban vesz részt, másban nem.
2021. aug. 26. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 kürasszír ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


Az USA 1979 és 1989 között támogatta a szovjet megszállás és az afgán kommunista kormány ellen küzdő mudzsahedineket.


1989-ben a szovjetek kivonultak Afganisztánból.


1992-ben a mudzsahedinek megdöntötték az afgán kommunista kormányt.


1992 és 1996 között a rivális mudzsahedin frakciók és hadurak polgárháborút vívtak egymással.


1994-ben alakult meg a tálibok radikális iszlámista mozgalma, mely háborút indított a hozzá képest mérsékelten iszlámista, egymással is harcoló mudzsahedin frakciók ellen.


1996-ra a tálibok megnyerték a mudzsahedinek elleni polgárháborút, a mudzsahedin frakciókat és hadurakat Észak-Afganisztánba szorították vissza. Az addig rivális mudzsahedin frakciók és hadurak Északi Szövetség néven koalíciót kötöttek a tálibok ellen.


2001-ben, a szeptember 11-i terrortámadások után az USA az Északi Szövetséggel együtt megdöntötte a tálibokat, és bevonult Afganisztánba.


2001 és 2021 között az amerikai megszállás alatt az USA-barát afgán kormány a mudzsahedin Északi Szövetség volt tagjaiból állt.


2021-ben a tálibok megdöntötték az USA-barát afgán kormányt, és visszaszerezték a hatalmat.

2021. aug. 26. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 kürasszír ***** válasza:
92%
Vagyis az USA soha nem állt szövetségben a tálibokkal, illetve soha nem támogatta őket.
2021. aug. 26. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Szövetséges akinek fegyvereket, pénzt, hírszerzési támogatást nyújtanak nem (max. olyan hírszerzési infókat osztanak meg velük ami 1-1 ISIS bázis kifüstöléséhez kell). Viszont ellenség sem akit bombáznak, támadnak - ameddig nem támogatnak terror szervezeteket. Pont ezt pacsizták le Dohában az asztal alatt. Szóval inkább békét kötöttek velük, de az még nem jelent szövetségest akit támogatnak. Persze a nagy pszí, meg polkorrektség jegyében majd időnként jól felhívják a figyelmüket az emberi jogokra és kapnak szankciókat (mintha lenne bármi értelme ennek egy önellátásra berendezkedett országban amelyik semmilyen hivatalos gazdasági kapcsolatot nem tart fent) de támadni nem fogják őket.
2021. aug. 26. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
#6 A Talibán újabb mozgalom, mint a szocializmusellenes dzsihád, de a tálibok egy nagy része korábban amerikai szövetséges volt, illetve tőlük kaptak fegyvereket.
2021. aug. 26. 21:22
 9/9 kürasszír ***** válasza:
55%

# 8


Az amerikaiak 1979 és 1989 között támogatták a mudzsahedineket.


A tálibok ellenben csak 1994-ben alakultak.


Az amerikaiak 1989-ben a szovjet kivonulás miatt beszüntették a mudzsahedinek támogatását, maga a tálib mozgalom pedig csak ez után 5 évvel alakult meg, éppen a mudzsahedin frakciók és hadurak ellen.


A tálibok sosem voltak sem formálisa, sem informálisan az amerikaiak szövetségesei, tekintve, hogy a tálibok a kezdetektől harciasan Amerika-ellenesek voltak.


Annak semmi jelentősége, hogy a tálib harcosok egy része korábban mudzsahedin volt, hiszen bőven vannak olyan tálib harcosok is, akik régen a szovjet megszállás idején a kommunista afgán kormányhadseregben kezdték a katonai szolgálatukat, majd évek múlva átálltak a kommunista kormány ellen harcoló mudzsahedinekhez, aztán végül még később a mudzsahedinek ellen küzdő tálibokhoz.


A logikád azért teljesen rossz, mert a legutóbbi példánál maradva, akkor az jelenlegi tálib harcos, aki az 1980-as években a szovjet csatlós kommunista afgán kormányhadseregben szolgált, de most tálib, azt bizonyítaná a Te logikád alapján, hogy a tálibok egy része korábban szovjet és kommunista szövetséges volt, és a szovjetektől kapta a fegyvereket.


A tálib mozgalom zöldmezős beruházással radikális, szélsőséges iszlamista mozgalomként jött létre, ideológiáját importálta, a palesztin Abdullah Yusuf Azzam (1941-1989) tanítását követve alapította meg a tálib mozgalmat Mohammed Omár (1960-2013).

2021. aug. 26. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!