Mi az oka, hogy Amerika, a NATO ilyen hatalmas kudarcot vallott Afganisztánban?
Úgy tűnik húsz év erőfeszítései semmit sem értek. Amerika leghosszabb háborúja volt ez, a költségek elérték a 2 trillió dollárt (ez körülbelül miden amerikai állampolgárra szétosztva 2 millió forint/fő lenne) és a járulékos veszteségek, sérülések, veteránok, hadirokkantak miatt még további magas költségek lesznek.
A gyors, hirtelen kivonulás után sok fegyvert is hátrahagytak az amerikaiak, amik most a tálibok kezére kerülnek, így most már erősebbek lesznek, mint 2001-ben a háború megindításakor.
Eleve kilátástalan volt a helyzet. Már az oroszoknak sem sikerült, márpedig ők gátlástalanul megtettek mindent amit csak lehetett.
Az amerikaiak fegyverezték fel és képezték ki az afgánokat az oroszok ellen, utána meg csodálkoztak, hogy nem tudják őket legyőzni.
Akkor kellett volna azt az országot békén hagyni amikor az oroszok kivonultak onnan és hatalmas építkezésekkel kellett volna ott inkább elérni a lakosság életének fejlődését. Ehelyett katonákat kaptak, mást nem.
Akinek nincs mit veszítenie az utána szélsőségesen fog küzdeni és a szélsőségek fognak elterjedni.
Inkább azaz érdekes,hogy Amerika és a Szovjetunió is kudarcot vallott, ugyanis a szovjetek vették be először Afganisztánt, aztán jöttek az amik.
Két szuperhatalom nem tudott rendet tenni egy 3. világbeli országban.Nevetséges.
A magyar válasz tuti ez lenne:
"Sorosmigránsemútnyócév".
Elsősorban azért veszítettek mert hosszútávú, valós - a helyi hagyományokat, tradíciókat, viszonyokat figyelmen kívül hagyó - stratégiai elképzelés nélkül mentek oda. Már eleve prückös volt a dolog, mivel egyes törzsi magterületekre (Pakisztánba) az ottani bonyolult politikai viszonyok miatt nem tudtak széleskörűen átmenni (csak 1-1 célzott akcióra, ld. Bin Laden kiiktatását). 911 után viszont menni kellett.
Szomáliában megtanulhatták volna a leckét. Az egymással rivalizáló, alacsony iskolázottságú, gondolkodásban középkori szinten lévő népesség bizalmát nem lehet "demokráciásdival", meg néhány út, iskola építésével, segélyszállítmányok osztogatásával elnyerni. A helyi lakosság támogatása nélkül csak addig eredményes egy katonai akció amíg jelentősebb haderőt állomásoztatnak ott. Az amcsikat megszálló erőknek tekintették meg a központi Kabuli kormányt is. Afganisztán az amit nem lehet csak katonai erővel megoldani.
Így azt tették ami a legbölcsebb - kivonulnak, hagyják a helyieket hogy az évszázados "néphagyományaiknak" hódoljanak, irtsák, kínozzák, üldözzék egymást tovább kedvükre. Úgyis itt az amcsik számára már semmi érdekes, se olaj, se gáz, se ásványkincsek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!