Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Hogy kell elképzelni egy...

UlfOrmson kérdése:

Hogy kell elképzelni egy csatát az 1848-49-es szabadságharcban?

Figyelt kérdés
A napoleoni háborúk vonalharcászata (a két sereg felsorakozott egymással szemben és sortűz után szuronyroham következett), vagy már a 19. század második felében általánosnak mondható lövészárok hadviselés jellemezte a szabadságharc csatáit?

2021. júl. 2. 08:34
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
A nyílt csaták a napoleoni háborúhoz hasonlóan zajlottak. Természetesen, ha valamelyik fél védekezett, és volt ideje felkészülni, akkor készítettek védőállást. Ilyen esetben a földsáncokat emeltek, műszaki akadályokat készítettek. Azonban ezek csak kiépített védelemnél, voltak jelen. A lövészárok mint olyan nem igazán létezett, illetve csak kezdetlegesen volt jelen, ha pl. magasabban helyezkedtél el mint az ellenség.
2021. júl. 2. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

köszönöm a választ :)

akkor maradtak a "jól bevált" módszer mellett

2021. júl. 2. 11:09
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
A fegyverekben és a felszerelésben nem volt jelentős változás, tehát semmi nem indokolta, hogy változtassanak. Mondjuk a puskáknál már megjelentek a gyujtókupakok, de a kovás megoldás is jelen volt még.
2021. júl. 2. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 kürasszír ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


A vonalharcászat a francia forradalmi és napóleoni háborúk előtt volt jellemző Európában.


A francia forradalmi és napóleoni háborúkkal a vonalharcászatot felváltotta a francia eredetű, zászlóalj rohamoszlopokra és előrevetett könnyűgyalogos csatárláncokra építő új taktika.


Az előrevetett könnyűgyalogos (franciáknál voltigeur) csatárláncok feleadata volt az ellenségpuskatűzzel való lekötése, ezzel készítette elő a zászlóalj rohamoszlopokban tömörülő gyalogsági főerők támadását.


A Habsburg Császári-Királyi Hadseregben az előrevetett könnyűgyalogság szerepét az elit vadászok (császárvadászok, vagy tábori vadászok) és a határőrök (Gränzer) játszották, a zászlóalj rohamoszlopokat pedig fehérkabátos sorgyalog zászlóaljak adták.

2021. júl. 2. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 kürasszír ***** válasza:
85%

A zászlóalj rohamoszlopok elsősorban szuronyharcászatot folytattak, szuronyrohammal törték át az ellenség hadrendjét.


Ezeknek a rohamoszlopoknak a tűztámogatását az előrevetett könnyűgyalogsági csatárláncok és a tüzérség biztosították.


A franciák éppen azért hagytak fel a vonalharcászattal, és követte őket ebben Európa, mert a vonalharcászattal általában nem lehetett döntő győzelmet aratni, és az ellenségre megsemmisítő vereséget mérni.


Az új francia taktika a könnyűgyalogos csatárláncokkal és a zászlóalj rohamoszlopokkal, melyeket erős tüzérség és nagy, több ezredből álló csapármérő kötelékekbe szervezett lovasság támogatott, már alkalmas volt arra, hogy a csatában megsemmisítő vereséget mérjen az ellenségre.


A francia forradalmi hadviselés másik újdonsága a vonalharcászathoz képest, hogy a franciák önállóan akcióképes, összefegyvernemi hadtestekbe, azaz gyalogságból, lovasságból és tüzérségből álló hadtestekbe szervezték erőiket.


1848-1849-ben Magyarországon még a francia forradalmi és napóleoni háborúk taktikájával folyt a hadviselés, azért, mert a haditechnika is lényegében ugyanaz volt elöltöltős, huzagolatlan ágyúkkal és puskákkal, mint a napóleoni időkben.


A huzagolatlan elöltöltős puskák nem voltak alkalmasak pontos, célzott lövés leadására.


egyedül a vadászok voltak felszerelve huzagolt, pontos célzott lövés leadására képes puskákkal 1848-1849-ban a Császári-Királyi Hadseregben.

2021. júl. 2. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
76%

Taktikailag keveset változott a Napóleoni háborúkhoz képest, mivel magában a fegyverzetben sem volt jelentős változás. Változatlanul a muskéta adta a gyalogság fő fegyverzetét. Az pedig nem túl pontos, csak zárt alakzatban, közelről, sortűz formában alkalmazva elég effektív.

A #4-es jól leírta a fő taktikai elemeket. A fő cél az ellenség hadtápjának az elfoglalása volt, illetve az utánpótlástól történő elvágása. Az hogy ezt a centrum frontális támadásával, vagy szárnyvonalakról felgöngyölítéssel érték el (gyalogsági áttörés - majd szárnyakon lovassági bekerítés), vagy aktív manőverezéssel már az adott harctértől, erőviszonyoktól függött. A háború szerves része volt a megfelelő manőverezés, többet gyalogoltak a katonák mint amennyit effektív harcoltak. Bem apó híres mondása volt, hogy az ellenséget inkább a lábaival mint a fegyverekkel verte meg. Ez hatványozottan igaz volt '48-49 alatt is.

2021. júl. 5. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat :)
2021. júl. 7. 09:31
 8/12 anonim ***** válasza:
A magyarok általában kisebb csoportokban támadtak meglepetés szerűen (gerilla harcmodor) ezzel győztek pl az amerikaiak a függetlenségi háborúban mi csak amiatt vesztettünk hogy jött az orosz medve és harapott ha nem hívják akár sikeres is lett volna
2021. okt. 1. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 kürasszír ***** válasza:

# 8


Az amerikaiak a függetlenségi háborúban vesztésre álltak, amíg be nem avatkozott mellettük két nagyhatalom, Franciaország és Spanyolország. Az amerikai függetlenségi háború döntő csatájában, Yorktown-nál ténylegesen sokkal több francia (30 000 fő), mint amerikai (8500 fő) harcolt szárazföldön és tengeren a britekkel. Az amerikai függetlenségi háborút Rochambeau tábornok francia hadseregének és de Grasse admirális francia hadiflottajának megérkezése és beavatkozása döntötte el.


A magyar haderő 1848-1849-ben összfegyvernemi hadtestekből, 10 000-30 000 fő közötti létszámú, gyalogságból, lovasságból és tüzérségből szerveződött magasabgységekből ált.


Ellenben a magyar gerilla harcmodor egyáltalán nem volt jelentős.


1848-1849-ben a magyar haderő szabályos, nyílt csatákat vívott.


Az 1849-es nyári hadjárat során Haynau osztrák hadserege verte teljesen szét a magyar Honvédséget, a magyar főerők többször megpróbálták csatában legyőzni Haynau osztrák főseregét, de sorozatos vereségeket szenvedtek, végül a temesvári csatában Haynau teljesen szétverte a magyar fősereget.


Ellenben 1849-ben a magyar és az orosz fősereg egyszer sem vívott komoly csatát, az oroszokkal csak kisebb ütköztek voltak.


Ezért katonai értelemben a szabadságharcot Haynau osztrák csapatai verték le a magyar főerők teljes megsemmisítésével. Az osztrákok mellett az orosz csapatok csak statiszta szerepet játszottak.

2021. okt. 2. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 kürasszír ***** válasza:
...magasabbegységekből állt.
2021. okt. 2. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!