Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ha Izrael úgy döntene, hogy...

Ha Izrael úgy döntene, hogy felszámolja az apertheidrendszert, egyoldalúan lép az egyállamos megoldás felé, amiben a zsidók-palesztinok egyenrangúak, egyenjogúak, arra mit lépne a nemzetközösség?

Figyelt kérdés

Az izraeli vezetők már kezdik belátni, hogy a kétállamos megoldás már nem reális a jövőre nézve, ideje lenne ezt a nemzetközösségnek is belátni. Nincs értelme tovább tervezgetni Palesztina felosztását egy zsidó és egy arab államra, a koncepció felett eljárt az idő. Az ENSZ 1948-as felosztási javaslata megbukott, az 1967-es határok koncepció is megbukott, az Olmert-féle felosztás is megbukott, kár ezen spekulálni. Az etnikai viszonyok is sokat változtak az évtizedek során, ma már vegyesen vannak zsidó-arab települések, településrészek szerte a Szentföldön.


Biztosan lenne belőle konfliktus, mivel sok palesztin úgy gondolja, hogy el kellene űzni a zsidókat és sok zsidó is úgy gondolja, hogy a maradék palesztinoknak is inkább távozni kellene az arab országokba, de hosszú távon inkább a megbékélésre kellene törekedni. Tisztességesebb, fenntarthatóbb rendszer lenne, ha Júdea és Szamária is teljesen része lenne a közös államnak, a palesztinok is egyenjogúságot kapnának, teljes jogú állampolgárokká válnának és eltűnne a szegregáció, katonai igazgatás, elkülönítés falakkal, katonákkal, gettósítás, elnyomás, jogfosztottság. Ha lenne valami föderatív berendezkedés, akkor a palesztin vezetőknek sem kellene attól tartani, hogy teljesen elveszítik a hatalmukat, így talán ők is megbékélnének, elfogadnák a rendszert.

A hírek szerint új izraeli kormány is hajlana egy ilyen lépésre. Viszont érthető okokból a palesztin menekültek egyenjogúsítása nem valósulna meg így sem, az ő helyzetüket a környező országoknak kellene már végre rendezni, ott kellene egyenjogú polgárokká válniuk és integrálódniuk (ez eddig még csak Jordániában valósult meg). Hasonlóan az új izraeli kormányfő Gáza helyzetét sem kívánja rendezni, erre nem terjedne ki az egyállamos megoldás. A területet Egyiptomhoz szeretnék csatolni, ami egyébként logikus lenne, mivel 1948-1967 között is hozzájuk tartozott. Mára már lemondtak a területről, elutasító az egyiptomi vezetés, de szerintem amerikai közvetítéssel rá tudnák venni őket az újbóli annexióra. A helyi lakosok és az egész nemzetközösség jobban járna szerintem és talán Brüsszel is eltekintene a szankcióktól Egyiptom ellen. Marokkó kapcsán is egyre inkább elfogadott Nyugat-Szahara annexiója, az USA már ebben is megelőzte az EU-t és az erősebb, stabilabb szövetséges arab ország mellé állt nyíltan, elismerte a bekebelezést, Marokkó fennhatóságát.



2021. jún. 5. 17:27
 1/1 MDaniel98 ***** válasza:
Semmit. Az USA-nak nem feltétlenül jó, hogy Izraelt minden körülötte lévő állam utálja, és szerintem még Izraelnek se feltétlenül.
2022. aug. 5. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!