Támogatnál egy ahhoz hasonló sorkatonai szólgálatot, ami finnországban van?
A 18 évet betöltött hadrafogható finn állampolgárok, pontosabban a férfiak számára kötelező a sorkatonai szolgálat, a nők pedig önkéntes alapon dönthetnek a sereg mellett. Alaphelyzetben ez 6 hónap sorkatonai szolgálatot jelent, ami 13 hónapos civil szolgálattal is teljesíthető indokolt esetben.
Finnországban a társadalom legnagyobb részében pozitív a megítélése mind a sorköteles rendszernek, mind pedig a hadseregnek (a legutóbbi felmérések szerint a finnek 95%-ban bíznak a hadseregükben). Ennek oka nemcsak a társadalmi elköteleződésben, hanem a katonai állomány munka- és életminőségének folyamatos fejlesztésében, valamint a hadsereg szervezeti értékelési rendszerében keresendő. A hadseregen belül ugyanis az állomány értékeli mind az elöljáróit, mind pedig az infrastrukturális és egzisztenciális körülményeit is. Emellett a hadsereg az egyes katonai feladatok végrehajtásához kapcsolódóan monitoring rendszert is kiépített. A szervezet és az állomány folyamatos fejlesztéséhez ezen értékelési mechanizmusok nagyban hozzájárulnak.
A siker kulcsa egy 2002-ben bevezetett rendszer, melyben rendszeres felméréseket végeznek a hadseregben szolgálók körében a tapasztalataikról, kezdve az elszállásolásuk minőségétől a felettesek vezetési képességén és a csapategységen át egészen a központi parancsnokság kommunikációjáig. Ezeket a felméréseket minden szervezeti szinten, a szakasztól a századon és a zászlóaljon át egészen a dandárig elvégzik.
Az eredményeket pedig nem csupán összesítik, hanem nyomon is követik a változásokat. Ha valahol romlást tapasztalnak, megvizsgálják, hogy azt mi okozta: egyéni probléma, vagy netán rendszerszintű hiba. „A lényeg, hogy kiértékeljük az eredményeket és megtaláljuk azok forrását. Vajon egy bizonyos konkrét esemény befolyásolta az eredményeket? Vagy egy adott személy? Bizonyos folyamatok? Ha pedig az emberek látják, hogy ez működik, az nagyban megváltoztatja viselkedésüket
Bizonyos feltételek és indokok alapján a sorköteles katonai szolgálat nemkatonai szolgálattal is kiváltható. A kötelező katonai szolgálat kiképzési időből, sorköteles szolgálatból, ismétlő kiképzésekből, extra szolgálatból és mozgósítás alatti szolgálatból áll.
"hanem a népnevelő hatás, illetve a hadrafoghatóság javítása."
A sorkatonaság nem nevelőintézet, Finnországban sem az. Ott is ugyanúgy vannak bunkó, ostoba, neveletlen emberek, meg itthon is. A sorkatonaság "népnevelő hatása" kb. mérhetetlen, csak a fejedben létezik. Azt meg már fentebb kivesézték, hogy a sorkatonaság intézménye miért egyenesen csökkenti az ország hadseregének harcértéket, így a hadrafoghatóságnak effektíve semmi értelme nincsen, mert egy esetleges mozgósítás esetén rosszabbul járnánk vele, mintha egy teljesen önkéntes állománnyal rendelkeznénk. Régen egy hadsereg legértéktelenebb része az élőerő volt, ma ez már pont fordítva van. Nem véletlen, hogy a mai harcjárműveket, repülőket, egyéb katonai eszközöket úgy fejlesztik, hogy elképesztő hangsúlyt helyeznek arra, hogy ha a járművet megsemmisítik, a legénység akkor is nagy eséllyel életben maradjon, mert maga a legénység többet ér, mint a jármű.
Én szakszolgálatnál -mondhatnám "elitszolgálat"- voltam, ahol az akkori legmodernebb kézifegyverrel (AMD) voltunk ellátva.
Az első- és másod időszakban napi oktatásban volt részünk. A harmad időszakosok nagy része az oktatásban is részt vett. Hétvégére az ezred marmad része kimenőt kapott, ill. kb. 3 havonta 1-1 hét szabit.
Kisebb szabálytalanságért pár nap konyhaszolgálat, nagyobbért 1-2 hét foxi, illetve egy időre megvonták az eltávot és a szabit.
Gyakorlatilag 6 hónapos intenzív oktatással a legtöbb fiatal a legmodernebb fegyverek használatára is kioktatható.
Nálunk nem sok szívatás volt. Mondhatnám normális tisztjeink voltak, az altisztek nem sok vizet zavartak.
Ugyanakkor megtanultunk egy "rendet". Reggel 6-kor kelés, borotválkozás, fürdés, rendrakás, szemle, negyed 8-kor reggeli, 8-tól tanterem, 12-kor ebéd, délután egyéb foglalkozások, 6.30-kor vacsora, majd szabadfoglalkozás, 10-kor takarodó. 1-2 havonta voltak éjszakai riadók, ill. 2 év alatt 3-4 több napos gyakorlaton voltunk.
Nemzetközi gyakorlaton (Varsói Szerződés) imitált háborús helyzetben a mi ezredünk kiemelkedően teljesített, amit a gyakorlatvezető Jakubovszkij tábornok (ruszki) meglátogatva osztagunkat külön kiemelt.
Ezzel együtt a két év hosszú volt.
34
Akkor mégsem vagyunk egyenlők? Vagy a feminácik csak akkor visitoznak amikor az ő érdekük úgy kívánja? Ki gondolta volna.....
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!