Támogatnál egy ahhoz hasonló sorkatonai szólgálatot, ami finnországban van?
A 18 évet betöltött hadrafogható finn állampolgárok, pontosabban a férfiak számára kötelező a sorkatonai szolgálat, a nők pedig önkéntes alapon dönthetnek a sereg mellett. Alaphelyzetben ez 6 hónap sorkatonai szolgálatot jelent, ami 13 hónapos civil szolgálattal is teljesíthető indokolt esetben.
Finnországban a társadalom legnagyobb részében pozitív a megítélése mind a sorköteles rendszernek, mind pedig a hadseregnek (a legutóbbi felmérések szerint a finnek 95%-ban bíznak a hadseregükben). Ennek oka nemcsak a társadalmi elköteleződésben, hanem a katonai állomány munka- és életminőségének folyamatos fejlesztésében, valamint a hadsereg szervezeti értékelési rendszerében keresendő. A hadseregen belül ugyanis az állomány értékeli mind az elöljáróit, mind pedig az infrastrukturális és egzisztenciális körülményeit is. Emellett a hadsereg az egyes katonai feladatok végrehajtásához kapcsolódóan monitoring rendszert is kiépített. A szervezet és az állomány folyamatos fejlesztéséhez ezen értékelési mechanizmusok nagyban hozzájárulnak.
A siker kulcsa egy 2002-ben bevezetett rendszer, melyben rendszeres felméréseket végeznek a hadseregben szolgálók körében a tapasztalataikról, kezdve az elszállásolásuk minőségétől a felettesek vezetési képességén és a csapategységen át egészen a központi parancsnokság kommunikációjáig. Ezeket a felméréseket minden szervezeti szinten, a szakasztól a századon és a zászlóaljon át egészen a dandárig elvégzik.
Az eredményeket pedig nem csupán összesítik, hanem nyomon is követik a változásokat. Ha valahol romlást tapasztalnak, megvizsgálják, hogy azt mi okozta: egyéni probléma, vagy netán rendszerszintű hiba. „A lényeg, hogy kiértékeljük az eredményeket és megtaláljuk azok forrását. Vajon egy bizonyos konkrét esemény befolyásolta az eredményeket? Vagy egy adott személy? Bizonyos folyamatok? Ha pedig az emberek látják, hogy ez működik, az nagyban megváltoztatja viselkedésüket
Bizonyos feltételek és indokok alapján a sorköteles katonai szolgálat nemkatonai szolgálattal is kiváltható. A kötelező katonai szolgálat kiképzési időből, sorköteles szolgálatból, ismétlő kiképzésekből, extra szolgálatból és mozgósítás alatti szolgálatból áll.
#6
Ki a gyászt érdekel, mi volt régen?
NEM támogatnám. A finnek monitoringozási rendszere tényleg példaértékű, de semmi értelme kivonni az értékes munkaerőt Magyarországon a munkaerő-piacról. Nem a katonaságnak kellene pótolnia amit az iskola nem tud. K.rva sokba kerülne, közvetlenül is, meg nemzetgazdasági szinten is a munkaerő 6 hónapra való kivonásával. Azt a pénzt inkább fordítsák az oktatásra és a még modernebb felszerelésre (na meg az illetményekre).
A sorozott tömeg hadseregek kora amúgy is lejárt. Már régesrég nem a létszám dönt, hanem a haditechnika korszerűsége és annak a professzionális szintű kezelése. Az meg nem sajátítható el készség szinten 6 hónap alatt.
Az atom már csak egy végső eszköz lenne, amikor már mindegy, hogy van katonaság, vagy nincs.
A finneknek más a történelmük. Lehet, hogy ráférne az ifjúságra egy kis "hazafias nevelés", de ezzel már régen elkéstünk.
Egyébként meg a finn gazdaság elbírja, a magyar gazdaság csak egy "régi típusú" sorkatonasággal bírna el, azzal is nehezen.
"pontosabban a férfiak számára kötelező a sorkatonai szolgálat, a nők pedig önkéntes alapon dönthetnek a sereg mellett. "
Már miért kellene bevonulnom a seregbe?
Amugy ez diszkriminacio.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!