Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » 1945-ben Japán a két atombomba...

1945-ben Japán a két atombomba, vagy a Szovjet-hadüzenet miatt adta meg magát?

Figyelt kérdés

#atombomba #Japán kapituláció #Szovjet-hadüzenet
2021. máj. 19. 18:37
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
85%
Atombomba egyértelmű a japán egy büszke nép holmi hadüzenet nem töri meg őket de kettő atom az elég nagy meggyőző.ero
2021. máj. 19. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:
Ok. Köszi
2021. máj. 19. 18:46
 3/22 anonim ***** válasza:
10%
Azért lett vége mert a nagyok eldöntötték,hogy vége. De kellett valami amivel el lehetett adni az egészet a népnek,hogy miért van vége.Így hát az atombombára esett a választás.A háborúnak sem a casus belli a valódi oka soha,el van az már döntve előtte.
2021. máj. 19. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
79%
A két atombomba után.
2021. máj. 19. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
83%
Olvastam egy érdekes cikket, ami az atombomba ledobásának egyértelmű embertelensége mellett felhozta, hogy a japán hadvezetés hosszú távú gerillahadviselésre tervezett berendezkedni amerikai/szovjet partraszállás esetére - ismerjük ugye a japán mentalitást a megadásról -, és a két bomba nélkül még valószínűleg húzták volna a dolgot hónapokig, évekig.
2021. máj. 19. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
93%

Hadüzenet. A szovjetek és a japánok semlegességi egyezményt kötöttek, ami 1941 április 13 - 1946 április 13-ig volt érvényben. Amikor ledobták a 2 bombát már néhány vezető akkor is fontolgatta a megadást, de legtöbben csak feltételekkel, hogy a hódítások egy részét legalább megtarthassák, de sokan a háború folytatása mellett voltak. Amikor 1945 április 9.-én a szovjetek megtámadták Mandzsúriát, és napok alatt szétverték a Kwantung-hadsereget az volt az utolsó döfés. A japánok reménykedtek, hogy a szovjetek betartják az 5 éves szerződés valamint abban is, hogy közvetítenek az USA felé, de ezzel minden remény szertefoszlott még egy kompromisszumos békére is.

Elég belegondolni, Tokiót úgy lerombolták a gyújtóbombákkal, hogy többen meghaltak ott, mijt a 2 atombombától összesen, sőt azért nem dobták pl Tokióra az atomot, mert ott már fel sem tűnt volna, viszonylag ép városokon akarták tesztelni őket. A városaik szétbombázása után sem adták fel, az atom után sem tették volna, főleg ha látják, hogy nem jön a 3.bomba napokon belül. Ahogy tudom havi egyet tudtak gyártani az USA-ban.

2021. máj. 19. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:
Ok. Köszi
2021. máj. 19. 18:54
 8/22 anonim ***** válasza:
73%

Ez egy roppant vitatott téma 1945 óta. A történelemkönyvekbe persze belevésték, hogy CSAKIS. AZ. ATOMBOMBA. MIATT!! mert ez volt az akkori amerikai propaganda, amivel telekürtölték a sajtót. Ez az egyik leggyakoribb téveszme a második világháborúval kapcsolatban. Van még egy pár ilyen, például hogy Sztálingrádnál Göring ígérte meg felelőtlenül, hogy el tudják látni a 6. hadsereget a levegőből (nem tett ilyen ígéretet), vagy hogy 1940-ben a németek egyszerűen megkerülték a Maginot-vonalat, mert az csak a belga határig tartott, és ott nem volt semmilyen védelem (nem igaz, mert csatlakozott a belga erődvonalhoz, ami még erősebb volt).


Az atombombák önmagukban valószínűleg nem okozták volna a háború végét. Valóban szörnyű fegyverek, de akkoriban még egyrészt nem volt ismert, pontosan mire képesek, másrészt hagyományos fegyverekkel is hasonló, ha nem nagyobb pusztítást tudtak végezni. Lásd például Tokió felperzselését napalmbombákkal, ahol több áldozat volt, és nagyobb volt a kár is, mint akár Hirosimában, akár Nagaszakiban. Az amerikaiak szeretik elhinni, hogy ezzel győztek, pedig nem így volt. A japánok felkészültek a szigeteik védelmére, és eszük ágában sem volt feladni, csak mert pár százezer civil pernyévé égett. Akkor már ez napi esemény volt. Persze nem volt érdektelen, de korántsem látták annyira súlyosnak, hogy ezért feladják a szigeteiket egy idegen hódítónak.


A szovjet hadba lépés és Mandzsúria lerohanása sokkal többet nyomott a latban. Az volt ugyanis a egyetlen terület, ahonnan Japánt még üggyel-bajjal, de el tudták látni némi nyersanyaggal és élelemmel. Ráadásul ezzel megjelent annak kockázata is, hogy nem az amerikaiak, hanem a szovjetek szállnak partra Japánban, és akkor bizony az önálló államiságuknak is jó eséllyel vége lesz. A Kuril-szigetek már ekkor is szovjet kézre kerültek.


Így aztán Hirohito császár a háború befejezése mellett döntött, és inkább az amerikaiakat választotta, ha már muszáj. Utólag tudjuk, hogy ez valóban jobb döntés volt.

2021. máj. 19. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
93%

Is-is. Mindkét tényező együttesen vette rá a japánokat, hogy megadják magukat.


1945-ben már teljesen tisztában volt a japán vezérkar azzal, hogy elvesztették a háborút. A cél ekkor már nem az volt, hogy megnyerjék a háborút, hanem hogy ne feltétel nélkül kelljen megadniuk magukat. A japán vezérkar attól félt, hogy az amerikaiak kivégzik vagy eltávolítják a császárt, illetve abban bíztak, hogy egy esetleges feltételes kapitulációval a vezérkar megúszhatja a felelősségrevonást.


Ekkora már a japán nép szinte minden része háborúellenes volt, a többség a császár rituális öngyilkosságát, de legalábbis a lemondását követelte. Ez alól csupán a hadsereg és a haditengerészet tisztjei voltak kivétel. Ezt természetesen az amerikaiak és a szovjetek nem tudták, ők azzal számoltak, hogy a japán nép úgy fog küzdeni otthon, mint ahogy azt tették a csendes-óceáni szigetvilágban, de erre igen alacsony volt az esély.


A két atombomba és a szovjet hadüzenet után a császár már egyértelműen a miharabbi feltétel nélküli megadást preferálta, de a vezérkar még mindig megosztott volt. Végül egy sikertelen császárellenes puccskísérlet után a császár stabilizálta a hatalmát, és a japánok megadták magukat.

2021. máj. 19. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
20%
Nem az atombomba miatt ez egy tévhit. Akkoriban a japánok nem is hallottak még atombombáról, az amerikaiak nem avatták be őket hogy figyu srácok ez meg ez fog történni, azt se tudták mi az, nem voltak tisztában se a sugárzással se az utóhatással, ezekre mind csak később derült fény, ők csak a statisztikákat látták hogy meghalt sok tízezer ember ennyi. Összehasonlításképp a tokyo-i és egyéb faházas japán városokat ért gyújtóbombázásokban 10-szer annyi ember halt meg mint az atombombában. A japánok akik a császárt istenként imádták sokkal jobban féltek egy szovjet partraszállástól mert látták mit műveltek az oroszok a saját cárjaikkal, és féltek hogy a császárt is kivégzik, ez a valós oka a kapitulációnak meg az hogy a japán hadvezetést sokkolta hogy a nagyon erősnek hitt Kvantung hadsereget az oroszok kb játszi könnyedséggel söpörték el Kínában, még az amerikaiak sokkal lassabban haladtak és kevésbé voltak félelmetesek. Az elsődleges fenyegetés Japán számára egyértelműen a Szovjetunió volt ekkoriban. Ez a Japán az atombomba miatt kapitulált dolog egy propaganda aminek az a célja hogy legitimálja ezt a borzalmas tettet amit az amerikaiak elkövettek hogy könyvben tükörbe tudjanak nézni és mivel a győztesek írják a történelem könyvet ezt szépen az egész világ átvette. Arról már nem is beszélek hogy 45' ben olyan éhezés volt Japánban hogy semmi partraszállásra nem lett volna szükség, csak egy embargóra és pár éven belül a japán lakosság 1/3-a halt volna éhen, egyszerűen megadták volna magukat.
2021. máj. 19. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!