Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Egy rátermettebb magyar...

Egy rátermettebb magyar kormánnyal megelőzhető lett volna egy ennyire súlyos trianoni békediktátum?

Figyelt kérdés
Az 1. világháború véget ért 1918-ban, de Kelet-Európában káosz alakult ki. Állítólag a Monarchia szétesése után a magyar hadsereg 1 millió főt számlált, a hadigazdaságunk pedig annyira jó volt, hogy még a lengyeleket is tudtuk segíteni. Minden adott volt, hogy a minket körbevevő országok és nemzetiségek gyengébb hadseregeinek támadását visszaverjük. Az antant is minél előbb rendezni akarta a viszonyokat, láthatjuk hogy az északi-hadjáratnak is komolyabb sikere volt. Az akkori kommunista kormányunknak viszont a hatalom megtartása volt az elsődleges (Vix-jegyzék). Talán ha egy másik magyar vezetéssel harcoltunk volna kitartóan, akkor kedvezőbb békefeltételeket vívhattunk volna ki és kevésbé csonka Magyarország alakult volna ki? Akik jártasabbak a témában, azok hogy látják ezt a dolgot?

2021. máj. 13. 21:39
1 2 3 4
 11/39 kürasszír ***** válasza:

Kedves 7-es!


Rosszul látod.


"Össze sem lehet hasonlítani egy erős, fél-egymilliós magyar haderőt egy százezres románnal, csehhel és szerbbel. Minden ország gazdaságilag rossz helyzetben volt, a szerbeknek és cseheknek pedig haderejük sem nagyon volt, Szerbia romokban, Románia kilépett a háborúból, a csehek szlovák területért harcoltak."


Elfelejted, hogy több százezer cseh, szlovák, szerb, horvát és román nemzetiségű osztrák-magyar katona állt át, sokszor szervezetten, ezredenként, zászlóaljanként 1918. novemberében a román, szerb, vagy a megalakuló délszláv hadsereghez.


A csehszlovák hadsereg úgy jött létre, hogy a cseh nemzetiségű osztrák-magyar ezredek egyik napról a másikra csehszlovák hadseregnek nyilvánították magukat.


Például a Magyar Királyi Honvédség kiváló harcértékű, elit horvát ezredei kollektíve álltak át a szerb hadsereghez, tisztekkel, fegyverzettel, mindennel együtt.


Az antant felfegyverzett, kiképzett Görögországban, majd harcba vetett 3 szerb hadsereget a Balkánon 1918-ban. Ez körülbelül 3 hadtestnyi erőt, 150 000 kiválóan felszerelt és vezetett katonát jelentett.


Románia 1918. decemberére 400 000 katonát mozgósított összesen.

2021. máj. 14. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/39 kürasszír ***** válasza:

Kedves 6-os!


Igen, 717 000 katona.


Antant erők a Balkánon 1918. novemberében:


Franciaország: 8 hadosztály


Nagy-Britannia: 6 hadosztály


Olaszország: 3 hadosztály


Szerbia: 6 hadosztály


Görögország: 10 hadosztály


Összlétszám: 717 000 fő


Azt is elfelejted, miért nem avatkozott be az antant a görög-török háborúba. Mert ugye Törökország és Atatürk a híres függetlenségi háborúját alapvetően sokkal kisebb Görögország ellen vívta.


Törökország átengedte Nagy-Britanniának Irakot, Palesztinát és Transzjordániát, Atatürk lemondott Franciaország javára Szíriáról és Libanonról.


Atatürk kompromisszumot kötött, beleegyezett, hogy a britek és a franciák elfoglalják és bekebelezzék az Oszmán Birodalom arab tartományait, a mai Irakot,cserébe ő már csak az etnikai török területek megtartásáért kellett harcoljon Görögországgal. Ugyanis a török etnikai területekre csak a görögök támasztottak igényt.

2021. máj. 14. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/39 anonim ***** válasza:

Az Antant aktívan nem avatkozott volna be. Lehet, hogy akkor ez még nem volt biztos. Őrültség lett volna egy új háborút kezdeniük, maga a békediktátum is őrültség volt, feldarabolni egy országot. Hanyatt-homlok menekültek az első puskalövésre Törökországban is, és talán nálunk is voltak összecsapások. Ez már nem a világháború volt, hanem egy másik háború. A Kisantantnak ígért területek teljesen irreálisak voltak akkor, csak azért ekkora területeket adni, mert jogilag talán egy oldalon álltak (egyikük az ellenoldalon, a másik kettő rég elvesztette a háborút).

Ha normális vezetésünk van, akkor nem állnak át a nemzetiségi katonák, mert nyilván megakadályozzuk, itt értelmes stratégákról van szó, nem Károlyi-féle idiótákról. Ahogy a románok is jelentős részben megakadályozták, ahogy tudták, hogy az erdélyi magyarok átállhassanak. Jelentős részüket beolvaszthattuk volna a hadseregünkbe, és mondjuk a románokat a cseh frontra küldjük. Magyarország 2-3-szor akkora ország volt, mint Románia, óriási katonai, gazdasági fölényben, természetes védelmi vonalakkal. A románoknak még a ruházkodás, élelemhiány is probléma volt, mi oldottuk meg nekik. Szerb haderő nem létezett, a csehek sem voltak motiváltak. Ezeket néhány ember ki tudta verni a falvakból. Szerintem nagy előnyt jelent, ha meg van osztva az ellenség 3 részre valójában. Így külön-külön is le lehet győzni őket, kisebb erőket küldve az egyik frontra, és nagy erőket a másikra. 1849-ben egyébként sokkal rosszabb helyzetben nyertünk.

2021. máj. 14. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/39 kürasszír ***** válasza:

Kedves 13-as!


Az 1849-es tavaszi hadjáratban a magyar hadvezetés kiválósága mellett elsősorban azért győztünk, mert az osztrák fővezér, Windisch-Grätz tábornagy alkalmatlan volt, katasztrofális hibákat vétett.


Ellenben 1849 nyarán az új osztrák fővezér, Haynau táborszernagy ötször ütközött meg az osztrák főerők élén a magyar főerőkkel, és mind az öt ütközetben, nagyjából egyenlő erőviszonyok mellett osztrák győzelem született. Az orosz és a magyar főerők egyszer sem ütköztek meg a szabadságharc alatt, katonailag a szabadságharcot az osztrák főerők verték le, az oroszok elég passzív és nehézkes hadjáratot folytattak.


Az 1918-as helyzet vonatkozásában teljesen irreális, amit írsz.


Például: "Ha normális vezetésünk van, akkor nem állnak át a nemzetiségi katonák, mert nyilván megakadályozzuk, itt értelmes stratégákról van szó, nem Károlyi-féle idiótákról."


Egyedül 1918. novemberében körülbelül 1 000 000 osztrák-magyar katona dezertált a hadseregből, közel 500 000 megadta magánt az antant csapatoknak, 500 000 osztrák-magyar katona pedig átállt a szerb, a román és a csehszlovák hadsereghez. Ezt sem lehetett megakadályozni.


Az Osztrák-Magyar Monarchiának 1918 őszén még 4 000 000 katonája volt papíron, ez a hadsereg azonban október eleje és november eleje között felbomlott, megszűnt harci erőként létezni.


Az osztrák-magyar hadsereg 1918. novemberében teljesen összeomlott és felbomlott, megszűnt nemhogy harcoló erőnek, de hadseregnek is lenni.


A magyarországi nemzetiségek 1918 végén már el akartak szakadni, a horvátok mindenhol felszabadítóként üdvözölték a szerbeket, a Magyar Királyság horvát tartományi parlamentje, a szábor melyet még az I. világháború előtt, magyar fennhatóság alatt választottak, kimondta Horvát-Szlavónország egyesülését Szerbiával, az elszakadást a Magyar Királyságtól.


Romániának 1918. decemberére 400 000 katonája állt fegyverben, akiket az antant látott el fegyverrel és utánpótlással.


Belgrádnál, közvetlenül a magyar határon 1918. novemberére igen nagy harcértékű, francia elit hadosztályok álltak.


Azt mondod, hogy szerb haderő nem létezett, pedig az antant 6 szerb hadosztályt szervezett Görögországban, 150 000 harcedzett embert az 1914-1915-ös szerb hadsereg maradékából, és kiválóan felszerelte őket. A Magyar Királyi Honvédség elit horvát ezredei pedig közölték a magyar tisztekkel, hogy ők átállnak, a tiszturak pedig vagy távoznak, vagy helyben agyonlövik őket.


A török függetlenségi háború 1919. májusától 1922. októberéig tartott.


271 000 török és 250 000 görög katona harcolt egymással.


Honnan veszed, hogy Törökországban a függetlenségi háború során csak pár puskalövés volt?


A török függetlenségi háborúnak vagy 500 - 600 000, zömében civil halottja volt.


Hatalmas csaták zajlottak, Dumlupınarnál 1922. augusztusában 103 000 török harcolt 130 000 göröggel, és még volt két másik csata, ahol 100 - 100 ezer fős török és görög seregek ütköztek meg.

2021. máj. 14. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/39 anonim ***** válasza:

"Kedves nácimosdató polgártársam, a hiába hazugozol, a tények magukért beszélnek:"


Tehát Horthy szerinted náci volt. Te a zárt osztályra való vagy, elmebeteg kommunista magyarellenes szar.

2021. máj. 14. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/39 anonim ***** válasza:

A csehek idegen területekért harcoltak, a szerbek sem voltak túl motiváltak. A teljes cseh és szerb haderőt vissza tudta verni 5-10 ember, néhány falu, község, város ezért maradt Magyarország területén. Ahogy Sopron környéke is egyébként Ausztriával szemben. A cseh, szerb és Antant-erőket kivehetjük, minimális katonai erőre lett volna szükség, az első puskalövésre elfutottak volna. (Törökországban is ez történt, egy masszív Antant-haderő volt az ország közepén, majd kihátrált. De a görögök sem vették komolyan, hisz nem görög területekért harcoltak, így esélyük sem volt.) A román katonák is nehezen csatlakozhattak volna Romániához, ha az nem tör be Erdélybe, ami egy hosszú folyamat volt még ellenállás nélkül is.

A magyar hadsereg azért bomlott fel, mert talán véget ért a háború, és nagy részüket rákényszerítették a Károlyi-féle forradalmárok, felforgatók. De azonnal újjá lehetett volna szervezni, lett volna rá néhány hónapunk is. Csakhogy a szándék nem volt meg a vezetésben a honvédelemre, ők az ígéretekben hittek.

Ha a románok 400 ezer katonát tudtak felállítani, mi fel tudtunk volna legalább 800 ezret vagy többet, ugyanis Magyarország sokkal nagyobb volt, 3-szor akkora, ha jól tudom. Még ha a nemzetiségi katonák egy részét elvesztjük, akkor is. (Sok nemzetiségi harcolt volna.)

Elég lett volna egyébként a románéval azonos erejű haderő körülbelül, egyéb tényezők miatt legyőztük volna őket, és egyenként a náluk is sokkal gyengébb ellenségeket. Vegyük figyelembe a hazai pálya előnyét, a gazdasági előnyt, a sokkal magasabb motivációt, a természetes akadályokat, a sokkal nagyobb haderőt. És elég lett volna védekeznünk.

Ha egy háborúban leszereljük a hadsereget, háromnegyed évig nem csinálunk semmit, felszereljük, etetjük az ellenséget, szinte polgárháború zajlik itthon, átadjuk a fegyvereinket, felszereléseinket, hagyjuk, hogy akadálytalanul rátegye a kezét az ellenség az ország 2/3-ára és a besorozható katonáink jó részére, elengedjük a potenciális nemzetiségi haderőt és hadifoglykoat, átadjuk a haditervünket az egyetlen jelentős csatánkról, a hadsereget önkéntes alapon (!) szervezzük meg, komisszárokkal, szakszerűtlen vezetéssel, ha folyamatosan a harc ellen folytat propagandát a kormány és csak a kommunizmus terjesztésére törekszik, ha feladjuk Felvidéket, demoralizálva a hadsereget, terrorizáljuk a lakosságot, akkor ne csodálkozzunk, hogy elvesztjük a háborút, amit biztosan megnyerhettünk volna. Mint láttuk, a magyarlakta falvakból könnyűszerrel ki lehetett verni az ellenséget minimum Felvidéken és Délvidéken, ill. Kárpátalján.

2021. máj. 14. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/39 kürasszír ***** válasza:

Kedves 16-os!


Egészen pontosan hol verte vissza a teljes szerb, vagy cseh haderőt 5-10 ember?


Már megbocsáss, de ez butaság. Soha nem történt olyan, hogy a teljes szerb, vagy cseh hadsereget 5-10 magyar visszaverte volna. Ez bődületes kamu. A Tanácsköztársaság felvidéki hadjárata idején a magyar hadsereg 70 000 emberből állt, így is a Felvidék egyharmadát foglalták csak vissza. [link]


Szerbia pedig katonailag igen ütőképes volt 1918-ban, ahogy az volt 1914-ben is. A szerb hadsereg 1914-ben két hatalmas és megalázó vereséget mért a 462 000 emberrel Szerbiára támadó osztrák-magyar hadseregre.


A szerbek a Monarchia magyar ezredeire is sorozatos, csúfos és megalázó vereségeket mértek 1914-ben.


Ha a görögök nem vették komolyan az 1919-1921-es görög-török háborút, akkor miért harcoltak 3 évig, és hogy lett 500 - 600 000 halott?


A görögök bizony görög területekért harcoltak, hiszen Kis-Ázsia tengerpartjainak lakossága nagyrészt görög volt, sőt magának Kis-Ázsiának a népessége 15 %-ban görögökből állt, akik sűrűn lakott tengerparti területeken és a városokban koncentrálódtak.

Itt egy 1910-es kis-ázsiai etnikai térkép linkje: [link]


A törökök a győzelmük után azonban elűzték, vagy egyszerűen kiirtották Kis-Ázsia görög lakosságát.

2021. máj. 14. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/39 kürasszír ***** válasza:

Kedves 16-os!


Ezt is írtad: "(Törökországban is ez történt, egy masszív Antant-haderő volt az ország közepén, majd kihátrált. De a görögök sem vették komolyan, hisz nem görög területekért harcoltak, így esélyük sem volt.)"


Semmiféle antant haderő nem vonult be az ország közepére, Anatólia mélyére, egyedül a Görög Királyi Hadsereg.


Az sem igaz, hogy csak úgy "kihátráltak" a görögök.


Volt pár komoly, nagy csata. Például:


1921. július 10-34. Kütahya–Eskişehir-i csata, 95 000 török, 110 000 görög ellen.


1921. augusztus 23-szeptember 13. Sakarya-i csata, 103 000 török, 120 000 görög ellen.


1922. augusztus 26-30. Dumlupınar-i csata, 103 000 török, 131 000 görög ellen.

2021. máj. 14. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/39 anonim ***** válasza:
A török háború is jelentéktelen volt, a wiki 30 ezer halottról ír. Nem tudom, miért tartott 3 évig, de komolytalan volt, könnyen megverték a görögöket, a masszív több 100 ezres Antant sereg pedig azonnal meghátrált a harcból. A szerb és román hadsereget rég megverték 1918-ra. Volt néhány falu, ahol pár ellenálló miatt meghátrált az ellenség, és ezért maradt magyar kézen. Nem tudom, pontosan hol. Ami nagyobb város volt, az Balassagyarmat és Sopron, de ott sem kellett nagy erőket felvonultatni. Nem szabad ilyen primitíven gondolkodni, mintha csak matematikáról lenne szó. Például most nem sok esélyünk lenne, gyakorlatilag semmi a szomszédaink ellen. 1918-ban viszont mi voltunk esélyesek. Úgy persze már nem pár hónappal később, hogy átadtuk a felszerelésünket, nem soroztunk elég katonát, nem hirdettünk harcot, ötödakkora volt a haderőnk, felszereltük az ellenséget, és mikor harmadakkora volt az ország, akkor kezdtünk el mozgósítani, stb. Ha összeadjuk a haderőket, még az itt állomásozó franciákkal együtt is alig voltak többen 1918 végén. Tehát egyenként könnyedén legyőztük volna őket. Egy kb. 100 ezres cseh és szerb hadsereget pedig megállított pár száz katona... A románok voltak csak erősebbek, de ők is csak kb. 100 ezren voltak, a 15 milliós ország könnyedén ki tudott volna állítani egy sokkal erősebb hadsereget. Mellesleg a románok az oroszokkal is harcoltak éppen. Tehát figyelembe kell venni a hadseregek erejét, motivációit, a taktikát, szervezettséget, logisztikát (ez utóbbiban sem lettek volna sehol a románok), gazdasági erőt, stb. Nem összeadni a katonák számát.
2021. máj. 14. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/39 anonim ***** válasza:
De ha összeadjuk az 1918 végi haderőket, akkor is simán győzünk, megannyi paraméter mellett. 1-1.2 millió aktív katonánk volt, vagyis min. 5-6-700 ezer hadra fogható lett volna. A szlovák, ruszin katonák nagy része, szászok, sok horvát, zsidó katona, stb. Míg a másik oldalon max. 2-300 ezer román, és még kevesebb cseh és szerb. Vagyis egyenként könnyedén legyőztük volna őket. Arról nem beszélve, hogy sok nemzetiségi nem lett volna képes átállni, ha (ahogy ők tették) megakadályozzuk.
2021. máj. 14. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!