Mi volt a baj az Olaszokkal a II. Világháborúban?
Hákb, ahogy ítrtad, csak a sorrend kicsit más.
Vezetőség, tervezés, felszereltség....kihagytad az olasz mentalitást.
Vezetőség: gyenge képzettség, a lehetőségek túlértékelése, kellő gyávaság ahhoz, hogy elmagyarázzák Mussolininak, hogy valójában milyen szinten vannak.
Tervezés: A vezetőség gyengeségéből következik.
Felszerelés: Nem olyan jó mint ahogy hitték. A fegyverzet jó részét az 1. vh alatt szerzett tapasztalatok figyelembe vételével fejlesztették. Csak éppen a fejlesztési irányokat rosszul mérték fel.
Mentalitás: Az olasz ember hangos, sokat veszekszik, azonban keveset verekszik.
Haditengerészetük nagyon ütős volt, de a britek szétverték teljesen 1943-ra.
Ezenkívül I. vh. szintű felszerelés és haditechnika, inkompetens tisztek. A tervezés teljes hiánya, egy megszállást hónapokig szoktak tervezni, Mussolini meg odadobott 3 ezredet és 160 tankot Görögországba, hogy tessék foglaljátok el az országot, természetesen nem sikerült.
Kedves 2-es!
Az olasz hadsereg főparancsnoksága, a Comando Supremo természetesen tájékoztatta Mussolinit az olasz hadsereg valós erejéről és állapotáról.
III. Viktor Emánuel olasz király és Pietro Badoglio marsall, olasz vezérkari főnök is felhívták Mussolini figyelmét arra, hogy Olaszország egyáltalán nem áll készen egy modern háborúra.
Mussolini azonban úgy gondolta, hogy Franciaország veresége után a II. világháború eldőlt, és nem lesz probléma az olasz haderő gyengeségéből.
"Az olasz hadsereg főparancsnoksága, a Comando Supremo természetesen tájékoztatta Mussolinit az olasz hadsereg valós erejéről és állapotáról."
Valóban, a háborúba lépés előtt közvetlenül megtették. Előtte viszont nem merték jelezni, hogy mindaz amit a szónoklataiban hirdet, az baromság. Pl, hogy London egét elsötétíti az olasz légierő 8000 repülőgépe.
Nem tudom a pontos dátumot, de Musoolini elindult megszemlélni az olasz repülőtereket gépkocsin. Azért, hogy ne tűnjün fel, hogy a kifutópályák milyen üresek, arepülőgépek szépen felszálltak, miután s aszemle véget ért és átrepültek a következő repeülőtérre, hogy mire a duce odaér meg legyen az elképzelt létszám.
A hírdetett 8000 db-os szám valótlanságát szépen több lépcsőben adagolták be a vezérnek.
Kedves Kérdező!
Olaszország II. világháborús teljesítménye több okra vezethető vissza.
Az alapvető probléma, hogy Olaszország gazdasága és ipara viszonylag gyengének és fejletlennek számított, tehát egyszerűen nem voltak meg a gazdasági és pénzügyi alapjai egy a II. világháború szintjén modern, korszerű és erős haderő létrehozásának.
Olaszország 1940-ben gazdaságilag fejletlenebb államnak számított, mint az akkori Magyarország. Olaszországot nem a fejlettsége és ereje, hanem a népessége viszonylagos nagysága miatt tekintették nagyhatalomnak, igaz az akkori világ messze leggyengébb nagyhatalmának.
Olaszország 1940-ben egyáltalán nem tekinthető fejlett ipari országnak, hanem csak egy elmaradott, szegény, fejlődő agrár-ipari államnak.
A gyenge és elégtelen gazdasági alapokat megfejelte, hogy az olasz diktátor, Mussolini teljesen inkompetensnek tekinthető katonai kérdésekben, mégis döntően beleszólt a hadvezetés munkájába. Több olasz katasztrofális vereség egyértelműen Mussolini nyakába varrható, mert a tábornokai véleménye és tanácsai ellenére elhibázott katonai döntések sorozatát hozta.
Az olasz haderő legfelsőbb főparancsnoka névlegesen a király, III. Viktor Emánuel volt, de ténylegesen Mussolini, mint Olaszország marsallja (Maresciallo d'Italia) vitte a hadügyeket. Mussolini úgy nevezte ki saját magát marsallá, hogy semmiféle katonai vezetői képzettséggel sem rendelkezett, egyáltalán nem is értett a hadvezetéshez.
Az olasz Királyi Hadsereg (Regio Esercito) alapvetően nem volt gépesítve, a harctéri mobilitásban elsősorban öszvérekre és lovasszekerekre szorult, modern páncéloserőkkel egyáltalán nem rendelkezett, tüzérsége szintén kicsi és gyenge volt.
Az olasz Királyi Légierő (Regia Aeronautica) harcértéke közepesnél gyengébbnek tekinthető, repülőgépeinek többsége már korszerűtlennek számított a II. világháború színvonalán.
Az olasz Királyi Haditengerészet (Regia Marina) volt a II. világháborús olasz haderő legkorszerűbb fegyverneme, az olasz flotta világviszonylatban az 5. legerősebbnek számított, megelőzve a német Haditengerészetet (Kriegsmarine) is. Az olaszoknak 7 db csatahajójuk volt, még a németeknek csak 4 db.
Olaszország problémáját a II. világháborúban részben az jelentette, hogy a legfontosabb frontvonalán, a Földközi-tenger térségében egy magánál szárazföldön, tengeren és levegőben jóval erősebb nagyhatalommal, a Brit Birodalommal került szembe.
Brit és olasz erőviszonyok a II. világháborúban:
Bruttó hazai termék (GDP):
Brit Birodalom: 684 milliárd amerikai dollár
Olaszország: 144 milliárd amerikai dollár
Élőerő:
Brit Birodalom: 11,1 millió fő
Olaszország: 5,5 millió fő
Ágyú:
Brit Birodalom: 226 113 db
Olaszország: 7200 db
Harckocsi:
Brit Birodalom: 47 862 db
Olaszország: 3368 db
Katonai gépjármű:
Brit Birodalom: 1 475 521 db
Olaszország: 83 000 db
Repülőgép:
Brit Birodalom: 177 025 db
Olaszország: 13 402 db
A britek természetesen nem csak az olaszok ellen harcoltak, de a britek voltak Olaszország fő ellenfelei, és a britek nehézfegyverzetben összességében vagy 13-15-szörös erőfölényben voltak Olaszországgal szemben, azaz a Földközi-tenger térségében bevetett brit haderő egymaga nyomasztó és elsöprő haditechnikai fölényt képviselt Mussolini haderejével szemben.
Összegezve Olaszország II. világháborús gyenge teljesítménye részben gazdaságának elmaradottságából és fejletlenségéből eredt, mely eleve lehetetlenné tette egy modern, erős haderő létrehozását, mert ehhez sem az ipari, sem a pénzügyi erőforrások nem álltak rendelkezésre. Ezt tetézte Mussolini katonai vezetésre való alkalmatlansága, és az, hogy ennek ellenére a duce napi szinten beleavatkozott a hadvezetésbe, a lényegi döntéseket személyesen ő, nem pedig az olasz hadvezetés, a Comando Supremo hozta.
Kedves 7-es!
Az olasz haderő gyengesége köztudomású volt Európában.
A francia hírszerzés és hadvezetés is tudta, hogy 1939-ben Olaszország csak 19 bevethető, harcképes hadosztállyal rendelkezik, 110 francia hadosztállyal szemben.
Már az 1930-as évek derekán részletes és pontos jelentést tett le a Magyar Királyi Honvédség Horthy kormányzó asztalára az olasz haderő valós erejéről. A jelentés feketén-fehéren leírta, hogy Olaszország hadereje korszerűtlen, gyenge, harcértéke igen alacsony, modern háborúra teljesen alkalmatlan.
Mussolini egy fantaszta volt, aki álomvilágban élt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!