Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Honvédség vagy Rendőrség?

Honvédség vagy Rendőrség?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Mostanában szolgálatot tévő honvédségi katonák és rendőrök segítségét kérném. Nagy döntés előtt állok, ugyanis nem tudom már lassan 3 éve eldönteni, hogy Honvédségre vagy Rendőrségi képzésre menjek.


Ha honvédségre mennék akkor az Acélkocka nevezetű képzésre mennék. Későbbi cél: Különleges Műveleti csoportban szolgálni.


Ha rendőrségire akkor pedig kutyás rendőrnek. Későbbi cél: Valamilyen bevetési osztályban lenni. ( Akár TEK, Bűnügyi bevetés vagy ilyen hasonló akció csoportok)


Mind a kettő hívogat, de nem tudom eldönteni, hogy melyik lenne az amit csinálnék hosszú távon és ehhez kérném a pró és kontrákat.



2021. ápr. 22. 22:02
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
Bírom hogy boldog boldogtalan TEK meg Elit katona akar lenni aztán csoda ha megfelelnek mezei járőrnek vagy a határon egy bódéba XD
2021. ápr. 23. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:

Na ide is kiteszem :)


Először is ha jelentkezem szerződéses közkatonának kb mennyit kell várni mire elkezdődik a felvétel ? A felvételin nagyon megszűrnek, főképp egészségin és pszichikain ? A fizikait azt olvastam mit kérnek. Rossz fog lehet kizáró ok ? Ha kezelve illetve nincs kezelve ? Van egy határ hogy na ha x számú lyukas fogad van nem vesznek fel még ha kezeltettem is őket ? Van aki azt mondja nem törődnek vele, más szerint meg nagyon szigorúak. Ha valaki bejut és megkezdődik a 6 hetes kiképzés az kemény ? Illetve még annyi hogy szerződéses közkatonaként lehet az NKE-re jelentkezni levelezős katona tiszt képzésre ? Köszi mindent előre is!

2021. ápr. 23. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:

#10


Én havi 350 - 450 ezer forint között keresek nettóban. Azért nem fix összeg, mert ha pl. hadgyakorlat van, azért külön pótlék jár. A fizetésedet nagyban meghatározza a rendfokozat és a beosztás is. Nyilván, ha az ember külföldi misszióban van, akkor ennél többet keres.

2021. ápr. 23. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:

#12


Lehetetlen megmondani előre, hogy mennyit kell várni a felvételire. Alapvetően azt az időszakot kell kivárni, amíg összejön x számú ember az alapkikézésre. Most nyilván komplikált a helyzet, mert a Honvédség egészségügyi emberi erőforrása a járványhelyzettel van elfoglala. Lehetetlen megmondani, mennyit kell várni.


Az egészségügyi vizsgálaton alap felmérés van. Nyilván ne legyen olyan problémád, ami alkalmatlanná tesz a katonai szolgálatra. Elhallgatni nem érdemes semmit. Pszichológiai vizsgálaton nem elmebeteg gyilkosokat keresnek célzottan. Alapvetően egy motivációs elbeszélgetés van. Tanulmányaidról és korábbi munkahelyeidről, civil életedről stb. kérdezgetnek. Nyilván a Honvédség pszichológusai értik a dolgukat, tehát kiszűrik, ha valakivel gáz van érzelmi, szociális, mentális téren. De nem kell nagy dolgokra gondolni.


Ha katasztrofális állapotban vannak a fogaid, az lehet kizáró ok, igen. Nem tudom, hogy van-e erre vonatkozólag konkrét követelmény, de 75-80%-a legyen meg a fogaidnak. Rossz fogad nem lehet, ez teljesen egyértelmű! Ami rossz, azt vagy tömesd be, vagy húzasd ki. Nem tudom, mennyire szigorúak, nekem semmi gond nem volt a fogaimmal.


Az alapkiképzés keménysége attól is függ, hogy hová kerülsz. Ha egy átlag magyar civilt bedobnak oda, akkor kemény, de ha valaki tudatosan készül rá egy kicsit, akkor nem lesz problémája. Alapvetően a felvételinél nem a minimumot érdemes megcélozni, hanem egy közepes teljesítményt, és akkor az alapkiképzés során sem kell széthajtania magát. Ez nem a US Marines, nem fognak lehetetlen feladatokat kérni tőled, vagy teljesíthetetlen időkeretet szabni a dolgokra, hogy célzottan szivathassanak. Az én véleményem szerint még így is túl laza az egész, és sokan bekerülnek, akik nem valóak katonának. A tömeghadseregek kora lejárt, nyugodtan meg lehetne válogatni jobban a felvételizőket, manapság ezzel nincs gond. Egyébként a kiképzők is általában végigcsinálnak mindent az alapkiképzésen veletek, tehát tényleg teljesíthető követelmények lesznek.


Hogy az NKE-re jelentkezhetsz, azt nem tudom. Kérdezd meg egy toborzóirodában. Szerintem nem, de ez nem biztos.

2021. ápr. 23. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:

Közben a kérdező újfent megkeresett privátban: "Hello! Ujra En vagyok es ha nem veszed tolakodásnak és lenne kedved akkor szívesen meghallgatnám, hogy te hogyan is kezdted az egész pályát. Az alapoktól odáig ahol most tartasz. Nagyon kivancsi vagyok hogy neked hogyan sikerult elérni azt ahol most vagy és amit csinalsz."


Itt fogok válaszolni, hátha másoknak is hasznos vagy érdekes lesz. Középiskola után műszaki egyetemre mentem, gépészmérnöki szakon logisztikai mérnök specializációval szereztem diplomát. (Miskolci Egyetemről van szó, külön logisztikai mérnök szak csak később indult.) 16-20 éves koromban futballmeccseken kialakult bennem egy erős nacionalista, militarista szemlélet. Családi problémák közepette és egy kemény szakítás után, nem sokkal a diplomázás után jelentkeztem a Francia Idegenlégióba, igazából visszagondolva elég hirtelen felindulásból. A Légióban öt évet szolgáltam. Az alapkiképzés után a 2REI-be kerültem. Az ejtőernyősekhez (2REP) akartam menni , de nem volt elég beosztás , így kijelöltek máshova. Azon belül az 1CIE-ben , azaz az 1. harci században voltam gyalogos katonaként. Ahogy írtam, öt évet szolgáltam, tehát nem hosszabbítottam meg a jelentkezéskor aláírt szerződést (több szempontból is haza akartam jönni). Végül caporalként szereltem le, 26 évesen. Nem bántam meg semmit.


Utána fél évig dolgoztam a civil szférában a mérnöki végzettségemmel, de nem igazán találtam a helyemet, így inkább visszatértem a katonai pályára. Ekkoriban már elég jó lehetőségek voltak a Honvédségben. A diplomás végzettségem és a katonai előéletem miatt nem volt kérdés, hogy hadnagyként kezdhetek. Tele voltam motivációval, így eldöntöttem, hogy a legjobbak közé akarok tartozni. Félig jött össze :) Bevonuláskor Szolnokot jelöltem meg (MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár) . Ez 2018-ban volt. A kérdés csak az volt, hogy rohamlövész vagy kommandós egységbe jelentkezzek, végül az előbbi mellett döntöttem , mert racionálisan átgondolva, kommandósnak (azaz különleges műveleti katonának) sem fizikai, sem mentális szempontból nem tartottam magam elégnek. Aztán azóta is rohamlövészként szolgálok, egészen pontosan a 881-es osztag egyik csoportjában mint parancsnokhelyettes, főhadnagyi rendfokozattal. A Légióval korábban jártam Afganisztában és Maliban, most még Koszovóba szeretnék majd eljutni, aztán néhány éven belül végleg leszerelni.

2021. ápr. 23. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
Köszönjük a válaszaid :)
2021. ápr. 23. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:
Szia, leírnád a tapasztalataidat a 88/1ről? Hogy mennyire találtad meg a számításaidat a csoportodnál, illetve hogy mi miatt döntöttél úgy hogy pár év múlva otthagyod a sereget ?
2021. ápr. 24. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 A kérdező kommentje:

#17


Az engem is érdekelne.

2021. ápr. 25. 12:42
 19/28 anonim ***** válasza:

#17


Nos, én csak pozitív dolgokat tudok megosztani a tapasztalataimból. Mióta megtörtént a 2016-os átszervezés (34-es Bercsényi és a 88-as összevonása) , operatív szinten jobban működnek a dolgok a mindennapokban. Persze a korábbi időszakról csak hallomásból tudok dolgokat, hiszen én később, 2018-ban csatlakoztam a Honvédséghez. Nagyrészt ennek az átszervezésnek köszönhető, hogy a kommandósok mellett a mostani rohamlövész osztagok is közeli együttműködésbe kerültek US csapatokkal. Tavaly például egy nagyszabású összevont amerikai-magyar harcászati gyakorlat volt (Hawk Strike 2020) , igaz, abban pont a 882-es osztag vett részt. Az ilyen gyakorlatok egyébként vagy osztagszinten vagy zászlóalj-szinten zajlanak. Azt látni kell, hogy a "modern" különleges erők a Honvédségben szinte teljes egészében amerikai mintára lett felépítve. A kiképzési rendszert és a módszereket elsősorban a rangerektől vettük át. Ők ugyebár egy külön ezred a US szárazföldi haderőnemében, elit könnyűgyalogos lövészek, akiket jellemzően maximum zászlóalj szinten vetnek be. A különleges műveleti katoniánk képzése is sokat profitált az ő rendszerükből, de az elmúlt években azért eljutottunk már oda, hogy máshonnan is átvesznek dolgokat, ilyen értelemben tehát "meghaladták" a rangereket. Persze sok értelme nincs összehasonlítani a kommandósainkat az amerikai rangerekkel, hiába special forces mindkettő, de teljesen más feladatokat látnak el, más működéssel. Mindenesetre a kommandósaink nagyon magas szakmai szinten állnak, nem véletlenül vívtak ki széles körű elismertséget országunknak a NATO-ban.


Az egykori 88-asok kiképzése ugyancsak a rangerek rendszerére épült, de ők már működésükben is sokkal inkább hasonlóak voltak hozzájuk, hisz ugyanúgy könnyűlövészek. Az átszervezés előtt gyorsreagálású erőként voltak számontartva, ez lett "átnevezve" rohamlövészre. Persze az átnevezéssel együtt átszervezések is jártak. Évről évre egyre több ranger elem kerül implementálásra a kiképzésünkbe és a gyakorlatainkba. Maga a rohamlövész név is onnan jött, hogy korábban létezett a híres Rohamlövész kiképzés, aminek semmi köze nem volt beosztáshoz vagy rendfokozatokhoz, bárki jelentkezhetett rá, és a lényeg, hogy 99%-ban a ranger iskola hasonló harctéri parancsnoki képzésének mintájára lett összeállítva. Ez megszűnt, és akkor lesz rohamlövész valaki, ha bekerül közénk (persze a korábban végzettek ugyanúgy hordják a rohamlövész felvarrót más egységeknél). A közös pont a két rohamlövész "névben" a ranger iskolához való kötődés. Ennek keretében a "korábbi" rohamlövészeknél, és jelenleg nálunk is van lehetőség arra, hogy elutazzunk az Egyesült Államokba és személyesen elvégezzünk egy valódi ranger kiképzést. Ezt természetesen a Honvédség fizeti ilyen esetekben, és karrier szempontjából kimagaslóan jó pont.


Privátban írtad, hogy a 881 a legmagasabb szintje a rohamlövészeknek, ezt tisztelettel visszautasítanám, nincsen szakmai különbség a 881 és a 882 között.


Tehát mint korábban említettem, a rohamlövész osztagok munkája és működése lényegében folyamatosan fejlődik. Annyival vagyunk "többek" , mint más könnyűlövész egységek, hogy egyrészt gyorsreagálású erőként mindenhova légi szállítással történik a ki- és bejuttatásunk a műveleti helyszínekre. Ezzel kapcsolatosan évi több gyakorlatunk is szokott lenni. Másrészt van olyan állományunk (büszkén mondhatom, hogy ebben az én csoportom is benne van), amely alkalmas különleges műveleti feladatok ellátására is. Alapvetően az már a külön 88-asokra is igaz volt, de az ő elsődleges feladatuk a 34-esek tevékenységének támogatása volt, míg az átszervezéssel volt egy olyan kimondott célja is a Honvédségnek, hogy a 88-asok átszervezett osztagai egyre inkább képesek legyenek teljesen önálló működésre is. Persze különleges műveleti feladatokban a mai napig a kommandósokkal dolgozunk együtt (közös gyakorlatok is vannak), hiszen nekünk nem ez az elsődleges profilunk.


Privátban kérdeztél a missziókkal kapcsolatban is. A rohamlövészek missziós katonáinak nagyobb része Afganisztánba megy, hisz Koszovóba elsősorban a többi reguláris lövész egységből válogatnak. Én már voltam Afganisztánban a Légióval, mint írtam, úgyhogy nem vonz különösebben az oda kijutás, persze sosem lehet tudni, mit hoz az élet. A missziós lehetőségek jók. A túljelentkezés miatt mindig van egy előzetes kiválasztó-felmérő foglalkozás (ez Koszovóra is igaz), lényegében ott dől el, hogy ki megy és ki marad. De általában annyi jelentkező van egy körben a rohamlövészektől, hogy 70-75 %-nak van lehetősége kimenni.


Tehát összefoglalva, jók a lehetőségek, a munka változatos és érdekes, nagyon sokat lehet tanulni. Bár te nem erről írtál, de én mindenkinek azt javasolnám, aki különleges műveleti katona akar lenni, hogy első körben hozzánk jöjjön, és kóstoljon bele ebbe a világba 2-3 évig.


Utolsó kérdésedre a válasz. Most még elég fiatal vagyok ahhoz, hogy a végzettségemmel probléma nélkül "váltsak" a civil szférába. 40 évesen már más lenne a helyzet. Emellett időközben megtaláltam életem szerelmét, és gyermeket tervezünk.

2021. ápr. 25. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
Még annyi az egészhez, a missziós lehetőségekhez, hogy legkésőbb júniusra minden NATO-katona elhagyja Afganisztánt... tehát a missziós lehetőségeknél ezt természetesen érdemes figyelembe venni. Magyarország a NATO kötelékében egyedül Koszovóban (KFOR) marad jelen. De ezenkívül még nyolc országban vannak katonáink külföldi misszión, kis létszámban.
2021. ápr. 25. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!