Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Győzött volna az 1848-as...

Győzött volna az 1848-as szabadságharc ha József Nándor vezette volna Magyarországot?

Figyelt kérdés

József Nándor a legmagyarabb Habsburg volt,de sajnos 1847-ben meghalt,pedig azt beszélték hogy őt akarták megtenni az osztrákoktól függetlenedett Magyarország királyává.


[link]


Mi történt volna ha nem hal meg és így ő vezette volna Magyarországot Kossuth helyett az osztrákok ellen?



2021. ápr. 19. 14:21
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem a stratégiával volt gond, hanem a méretekkel.
2021. ápr. 19. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
József Nándornak azért jobb kapcsolatai voltak mint Kossuthnak,tudott volna erősítést hívni.
2021. ápr. 19. 14:38
 3/8 anonim ***** válasza:
87%
Ha nem hal meg József Nándor valszeg nem tör ki a forradalom. De történelmi kérdésben a mi lett volna ha teljesen értelmetlen.
2021. ápr. 19. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Bocsánat *nádor*.
2021. ápr. 19. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 kürasszír ***** válasza:
98%

Kedves Kérdező!


József nádor hűsége megingathatatlan volt V. Ferdinánd császár és királyhoz, és a Habsburg-Lotaringiai házhoz.


A történészek szerint teljesen alaptalan legenda, hogy ő lehetett volna a független Magyarország királya, mellesleg eredetileg maguk a forradalmárok sem akartak szakítást a dinasztiával, és lelkesen bizonygatták rendíthetetlen alattvalói hűségüket V. Ferdinándhoz.


Lényeges, hogy József nádort halála után a fia, István főherceg követte Magyarország nádorának tisztségében, István nádor pedig a Habsburg-Lotaringiai-házhoz volt hűséges és lojális 1848-1849-ben, nem pedig Magyarországhoz.

2021. ápr. 19. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
56%
A szabadságharc csak részben volt katonai, az döntötte el hogy az oroszok beszállnak-e vagy sem. Ha nem támadják meg Erdélyt akkor katonai síkon igen jó esély lett volna az osztrák haderőt megállítani. A "mi lett volna ha..." kérdések tényleg értelmetlenek a történelemben, ami történt megtörtént.
2021. ápr. 21. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 kürasszír ***** válasza:
100%

Kedves 6-os!


Az 1849-es nyári hadjáratban az osztrák Császári-Királyi Hadsereg magyarországi hadszíntéren bevetett erői fegyverzetre, harcértékre és minőségre messze felülmúlták a a magyar Honvédséget. Ezt bizonyítja, hogy a nyári hadjárat során, a magyar főerőkkel durván egyenlő erőarányokkal vívott nagy csatáit kivétel nélkül megnyerte Haynau táborszernagy.


1849-ban a magyar katonák egy jó részének már puska sem jutott, illetve a csapatok nagy része hiányosan volt csak kiképezve és felszerelve.


Mindez persze semmit nem von le a magyar hadvezetés kiváló teljesítményéből és a magyar katonák példás hősiességéből a szabadságharc során.


Súlyosabb gondnak számított az osztrák tüzérség elsöprő mennyiségi és minőségi fölénye, amely több ütközetben döntőnek bizonyult.


Az osztrák lovasság is jobb volt, mert a kizárólag könnyűlovas magyar huszársággal szemben, több feladatra alkalmas nehéz csatalovassággal (vértesek), közepes lovassággal (dragonyosok) és könnyűlovassággal (szvalizsérok, ulánusok, huszárok) is rendelkezett.


Erőarányok, 1849, magyarországi nyári hadjárat:


Császári-Királyi Hadsereg:

Élőerő: 166 000 fő

Ágyú: 770 db


Az osztrák erőket még kb. 100 000 szerb, román és szlovák népfelkelő támogatta, ezek harcértéke azonban gyenge volt.


Honvédség:

Élőerő: 152 440 fő

Ágyú: 472 db (zömében kisebb kaliberű, gyengébb lövegek, mint az osztrákokéi)


A Honvédséget kb. 20 000 főnyi szabadcsapat és nemzetőr támogatta, de ezek harcértéke gyenge, csatára nem igazán voltak alkalmasak.


Lényeges tényező, hogy a Császári-Királyi Hadsereg nem egész erejét vette be Magyarországon, hanem csak csapatai nagyjából egyharmadát.


A Császári-Királyi Hadseregből 100 000 fő Itáliában állomásozott, kb. 220 000 fő pedig helyőrségi szolgálatot látott el a birodalomban, illetve Csehországban koncentrálódott, hogy szemmel tartsa a Porosz Királyságot, mely erősen osztrákellenes politikát folytatott ekkor.


Vagyis az osztrákok Magyarországon bevetett csapataik mellett még hatalmas stratégiai tartalékokkal is rendelkeztek.


Egyébként a magyarországi orosz intervenciót is csak részben a magyar szabadságharc katonai sikerei miatt kérte Ausztria a cártól.


Ugyanis a német államokat tömörítő Német szövetségen belüli vezető szerepért a magyarországi szabadságharccal párhuzamosan komoly hatalmi harc játszódott le Ausztria és Poroszország között, amely már háború kitörésével fenyegetett 1849-ben a két német nagyhatalom között.


1849-ben az osztrák vezetés attól rettegett, hogy Poroszország a maga 250 000 fős hadseregével, a németországi vezető szerep kivívásáért, a kedvező helyzetet kihasználva egyszerűen hátba támadja a magyar szabadságharccal és Itália nagy részének katonai megszállásával lekötött Ausztriát.


Az orosz intervenciót I. Ferenc József döntően azért kérte, hogy a lehető leggyorsabban végezhessen a magyar szabadságharccal, hogy szabad keze legyen Németországban a poroszokkal szemben Ausztria Német Szövetségen belüli vezető szerepének magtartásáért, visszaszerzéséért.


1850-ben majdnem ki is tört az osztrák-porosz háború, azonban Poroszország az osztrák katonai erőfölénytől (kb. 500 000 osztrák katona 300 000 porosz ellen) kapitulált, és a híres, a Porosz KLirályságot porig alázó olmützi punktációban hivatalosan elismerte Ausztriát a Német Szövetség vezető hatalmának (Präsidialmacht), I. Ferenc József császár és királyt pedig a Német Szövetség fejének.

2021. ápr. 22. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Az előbbi hsz mutatja, hogy az idők, helyzetek mennyire gyorsan változnak. Nekünk, magyaroknak, nem árt ezt mindig fejben tartani.
2021. máj. 10. 04:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!