Kína hadserege elég erős ahhoz hogy legyőzze az oroszokat?
1# amit leírt szerintem is kb. döntetlen lenne.
2021-Ben a különbség kb. 5% a mutatókban. Egy emberi hiba, vagy rossz stratégiai döntés ezt tudja kompenzálni.
Viszont ha teljes kontextusában nézzük.
Bevetnek-e atomfegyvert?
Kína mélyeket karcolt területi követeléseivel Indiába, Japánba, Vietnámba.
Kína provokálja Tajvant, etc.
Mit reagálnának ezek az országok? Ha beszállnak nem kérdés, ki győz.
Szóval szerintem árnyaltabb a kép.
Valószínűleg igen. A kínai nacionalisták szerint az Amur-folyó völgyének bal partja, vízgyűjtője is történelmileg kínai terület - ez a XIX. század óta Oroszországhoz tartozik. A betelepülések miatt egyre nő a kínai népesség aránya, az oroszok(-ukránok) viszont fogyatkoznak, kevesen születnek, elvándorolnak a távol-keletről.
Egyszer majd átbillenhet az etnikai arány és talán Kína is eljátsza azt a Forgatókönyvet a terjeszkedésre, mint a törökök Hatayban vagy az oroszok a Krímben és lesz valami súlyos konfliktus a két nagyhatalom között, de most még szövetségesek, jó viszonyra törekednek és az erőviszonyok is kiegyenlítettek. Majd talán csak 100 év múlva lesz esedékes ez a kérdés a távol kelet ügyében. Kína 4000 éves ország, a politikában hosszú távra terveznek, Hongkong, Tajvan tekintetében is türelmesek. Nógrádi György szerint Kína már a következő évtizedekben be fog jelentkezni Szibériáért, tisztelem az öreget, de szerintem ebben nagyot téved - majd meglátjuk.
Inkább lehet konfliktusforrás a kínai nyomulás a posztszovjet térségben, Közép-Ázsiában, amit az oroszok is saját befolyási övezetükként tekintenek. Kazahsztán, Kirgizisztán, Tadszikisztán jelenleg inkább Moszkva párti, a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezet katonai szövetség tagjai, de a gazdasági befolyás tekintetében lassan már inkább Kína kerekedik felül. Ha valami (gazdasági) érdekkonfliktus merülne fel, akkor még itt lehet esély egyszer a két nagyhatalom, szövetségeseik katonai összecsapására. Kína nagyobb, erősebb ország, földrajzilag közelebb van a térséghez, így jobb esélyük van katonai értelemben. Viszont a védelmi szövetségi rendszer és Kína muszlimellenes, ujgurellenes politikája miatt a politikai előny Oroszországnál van, így mégis ők lennének az esélyesebbek a győzelemre Közép-Ázsiában.
"Hát az oroszok mindig a túlerővel győztek, Kína ellen az nem volna :D"
nem a második világháborút kéne referenciának venni, mert nagyon nem úgy működik már sok minden, egy háború is teljesen máshogy nézne ki mint 80 évvel ezelőtt
Ilyen komoly tét esetében Oroszország nem fog atomfegyver nélkül harcolni.
Kína még bele se kezd, ráérős birodalom.
Ha nem most majd belakják pár száz év alatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!