A Magyar királyságnak volt tengeri flottája a középkorban?
Azt tudom hogy Horvátország a miénk volt,tehát biztos voltak kikötőink,de sehol nem írják hogy lett volna tengeri hajóhadunk,csak a folyami flottiláról írnak.
Magyarország nagyhatalom volt,3 tenger mosta partját meg minden,de semmi nagy magyar tengeri csatáról nem olvastam.
Sose mosta 3 tenger a partját. Lengyelország akkoriban nem terjedt ki a Balti tengerig, Havasalföld meg nem volt az ország része csak egy vazullus állam.
Tengeri flottája volt de Velence mellett eltörpült.
Ahogy a #2-es írja, néhány szövetséges/vazallus ország pár hajója tette ki a "flottát". Sosem volt ütőképes tengeri flottája Magyarországnak - legalábbis olyan ami akár csak nyomokban közelítette volna a spanyol, angol, vagy akár francia flottát. Leginkább azért mert nem volt tengerünk, amikor meg volt akkor is csak marginális.
Az I. Vh. idején volt a legütőképesebb a magyar flotta, de akkor is elmaradt az ellenfeleiétől (igaz nem is nyílt ütközetre volt tervezve csak az Adria biztosítására).
Nem tudom, hogy a középkor mely időszakára vagy kíváncsi, mert úgy cirka 1000 évről beszélünk, ami a Magyar Állam szempontjából is kb. 500 év. De nem igazán volt a középkori hadviselés része a flotta.
A koraújkortól inkább, de az meg nem itt dőlt el. Egyrészt mert három részre szakadt az ország, másrészt meg kicsi tengerpart volt, az is Horvátországnál. Nem volt szükségünk haditengerészetre, szárazföldire viszont annál inkább.
A Habsburg Birodalomnak és később az Osztrák-Magyar Monarchiának volt flottája, Fiume volt az egyik fontos kikötő.
Igen nagyjából már mindent leírtak, talán még meg lehet jegyezni azt is hogy a magyar sose volt egy matróz nép, a dualizmusban is a tengerészek többsége olasz volt és horvát, a tisztek meg osztrákok. Horthy példája aki ilyen magas szintre vitte nagyon kivételes volt.
A középkorban Magyarországnak nem érte meg nagy flottát fenntartani, egyrészt pl Velence, Genova vagy később az oszmánok, spanyolok többszörösen felülmúlták a magyarokat tengerészetben, tehát esélyünk se lett volna dominálni a Földközi Tengert, másrészt a hadi célokra szánt pénzt sokkal inkább megérte a szárazföldi hadseregre költeni mert az országot fenyegető támadások innen jöttek nem a tenger felől.
Ennek ellenére a magyarok sok kalandos tengeri úton részt vettek, a leghíresebb talán a Ferenc József Föld felfedezése, de ott volt a Nicobar Szigetek rövid gyarmatositása is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!