Mi történt régen azokkal a balszerencsés emberekkel, akik tengeri ütközet közben valami oknál fogba beleestek a vízbe és az ellenség kezébe kerültek?
Vagy kimentették őket, vagy nem.
Keress rá a Laconia-incidensre, film is készült belőle.
Az íratlan szabály, hogy kimentik (tengerész "összetartás"), illetve hogy a mentést végző hajókra, csónakokra nem tüzelnek. Persze a gyakorlatban ez nem mindig érvényesült, a tengeralattjáró hadviselés során a mentést végző hajók ugyanúgy célpontok voltak (az más kérdés hogy olyan eset is volt amikor amerikai tengeralattjáró japán csapatszállítót torpedózott meg és a túlélőket kimentés helyett leggépuskázta a vízben).
Egy ütközet közben nem nagyon foglalkoznak velük (nagyobb hullámverésben még akkor sem könnyű megtalálni, kiemelni valakit ha nem kell a harcra figyelni, csata közbeni manőverezés során meg ezért nem változtatnak irányt, sebességet. Amúgy ha kimentik akkor ugyanúgy hadifogolynak minősül és annak megfelelően kezelik.
Az írott és íratlan hadijogi szabályok szerint "Ha az ellenség kezébe kerültek", akkor a hadifogjoknak megfelelő bánásmód járt nekik. És a fogvatartó úgy is viselkedett velük, ahogy általában bánt a többi hadifogollyal.
Azonban egyáltalán nem biztos, hogy "az ellenség kezébe kerültek" mivel bizonyos esetekben sem lehetőség, sem pedig szándék nem volt arra, hogy felszedjék és fogságba ejtsék őket.
Gyakran még tüzet is nyitottak a tengerben hánkolódó emberekre, vagy mentőcsónakokra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!