A Biden kormány vajon mely országot fogja fő ellenségként kezelni? Mire juthat, vajon mit sikerül majd elérnie?
- Biden a hidegháborúban szocializálódott, már a '70-es, '80-as években is az amerikai külügyi bizottság tagja volt, így hagyományosan erősen ruszofób beállítottságú, nagyon fontosnak tartja az oroszok elleni küzdelmet.
- Oroszország viszont demográfiai, gazdasági gondokkal küzd, ma már csak másodrendű nagyhatalom a globális politikában, a befolyása is egyre szűkül, visszaszorul, inkább védekező, mint kihívó szerepben van manapság.
- Kína viszont erősödik, feltörekvő nagyhatalom, 10-20 éven belül a világ legerősebb gazdasága lesz és technológiában is kezd felzárkózni. Egyre inkább megkérdőjelezi az amerikai dominanciát, hegemóniát a világban, így stratégiai megfontolásból Trump már megkezdte a Kína elleni küzdelmet, szakított Obama barátságos, együttműködést kereső politikájával. A kínaellenesség ma már kétpárti támogatást élvez Amerikában, így Biden sem térhet vissza az Obama érában alelnökként tapasztaltakhoz, de állítása szerint nem is kíván visszatérni, szeretne majd ő is keménykedni.
- Biden Trumphoz abban is hasonlít, hogy feltétlen Izrael-barát és már őt is családi kapcsolatok is fűzik a zsidókhoz. Izrael számára viszont a fő ellenség nem Oroszország vagy Kína, hanem Irán és elvárnák, hogy Amerika is ennek megfelelően cselekedjen.
- Aztán ott van Észak-Korea, amely már bizonyítottan nukleáris fegyverekkel rendelkezik, így ez lehet a legnagyobb kihívás Amerika meghatározott fő ellenségei, a "gonosz tengelye" országcsoportban (korábban George W. Bush Észak-Koreát, Irakot, Iránt sorolta ide + az ellenségként kezelendő latorállamok, Kuba, Szíria, Líbia). Azóta Irakban, Líbiában már végrehajtották a rezsimváltást, Szíriát is sikerült meggyengíteni, destabilizálni, elszigetelni, így ezekben már sikerült megakadályozni a nukleáris fegyverek, tömegpusztító fegyverek gyártását.
- Szíria azért merülhetne fel, mert sokak szerint ez volt az Obama adminisztráció (Biden volt az alelnök) legnagyobb hibája, nem kezelték megfelelően. Végül nem sikerült az Assad-rezsim eltávolítása, a háború következményeként tovább nőtt Irán befolyása az országban, kiváltva ezzel Izrael és a szunnita arab országok nemtetszését is. Szíria stratégiai fontosságú, de gyenge láncszem, így ideális célpont lehetne Biden számára, könnyen mutathatna fel sikert, egy győztes háborút.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!