Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mikor, hogyan s miért lett...

Mikor, hogyan s miért lett ennyire militarista a rác társadalom?

Figyelt kérdés

2020. dec. 1. 18:08
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
100%

Nem mindegyik hegyi nép remekel ilyen téren és a síkvidékiek között is vannak hagyományosan harcos nemzetek. Pl: Olaszország nagyrésze is hegyvidék, de nem kifejezetten egy predator nemzet(bár voltak ilyen időszakaik). De akár a szlovákokat, románokat is hozhatjuk ellenpéldának, ők sosem voltak valami nagy harcosok átlagban véve.

A kérdésben szereplő szerbek eredetileg nem balkáni nép, hanem a kelet-európai síkságról jöttek be és adaptálódtak az itteni életmódhoz, keveredtek itteni népekkel.


Általánosságban viszont megállapítható, hogy hegyvidéken keményebb az élet. A pontból B pontba eljutni is egészen más mint az alföldeken. Nem is beszélve a napi betevő előteremtéséről.

Bár a nagy inváziók kevésbe érintették őket, de egymással gyakran kerültek összetűzésbe. A terepviszonyok miatt az egyes embercsoportok jobban elkülönülnek egymástól, új népcsoportok is könnyebben alakulnak ki. Viszont az erőforrások szegényesek, néha kényszer volt megtámadni a másik csoportot, hogy területet, erőforrást szerezz. Vagy éppen megvédeni magadat, ha neked jól megy, a szomszédoknak meg nem annyira ezért úgy döntenek kirabolnak téged. A relatív túlnépesedés is sűrűbben következik be, ami szintén összetűzésekhez vezethet. Emiatt a hegyvidéki népek között sokan jó harcosok, ha más terepen nem is, de a sajátjukon biztos.

2020. dec. 3. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
Skótok: teljesen igaz, tökéletes példa. Megemlítem még az albánokat. Velük még a szerbek sem bírtak. A vegyes összetételű, volt Jugoszláv Néphadseregben is ők jelentették (az irányító szerbek számára) a fő problémaforrást. Nagyon összetartottak, és nem féltek, nem tudták őket betörni. S soha nem tettek le a vérbosszúról. Tőlük már akkor féltek a szerbek.
2020. dec. 3. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
75%

#10 Folyóköz és Kína. Igazából Kínát még az Újkorban is foglalták már el így, a mandzsuk.

És akkor mi azért vagyunk szerencsétlenek minden háborúban, mert mi ilyen alföldi gyenge népség vagyunk?

2020. dec. 3. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:

A románok? Hát ez jó kérdés. Pedig a kutatások szerint albán gyökerűek. S mégis, a fő erősségük a jól időzített (és átgondolt) átállás, szövetségesváltás. Hiába, a politikai ügyesség önmagában sikeressé tehet egy nemzetet.

Igazából tény, hogy negyvennégyben Erdélyben keményen harcoltak (a magyar csapatok ellen) és elég kegyetlenek tudnak lenni. E téren gondoljunk csak az 1848-49-es tetteikre, amelyekkel "tartották a szintet" a szerbekkel.

2020. dec. 3. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:

"A kérdésben szereplő szerbek eredetileg nem balkáni nép, hanem a kelet-európai síkságról jöttek be és adaptálódtak az itteni életmódhoz, keveredtek itteni népekkel."


Ez valahogy nem is tudatosult bennem. Mármint, hogyan-honnan került egy szláv nép a Balkán hegyeire. Hogy szlávként valahonnan oda kellett vándorolniuk, nem oda születtek.

Olyan véleménnyel is találkoztam már, hogy esetleg eredetileg mint Izráel elveszett törzsei keveredtek oda, mivel a kegyetlenségük hajaz egymásra.

Az elveszett törzsek hovakerülése

2020. dec. 3. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
folyt: ...,hovavándorlása az tényleg egy érdekes kérdés.
2020. dec. 3. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

"Hiába, a politikai ügyesség önmagában sikeressé tehet egy nemzetet."

Meg a népekkel játszó nagyhatalmak stratégiai érdeke.

2020. dec. 3. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

A skótokhoz, illetve a brit haderős megjegyzéshez:

Kíváncsi vagyok, mihez kezd Nagy-Britannia, ha Skócia kiválik?

(Elkerülhetetlennek látszik.)

2020. dec. 3. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
100%

#13: Kínát ugyebár észak felől támadták leginkább a mai belső és külső Mongólia, Mandzsúria felől. Részben sík, részben hegyvidéki területek ezek, de legnagyobbrészt a mongol-fennsík tesz ki. Viszont a síkvidéki sztyepéken szintén elég kemény az élet, hegyvidék sem kell ehhez feltétlenül.

Mezopotámiát meg hegyvidéki(Zagrosz hegység és Kaukázus) és sivatagi népek(Arab-félsziget) egyaránt sanyargatták.

Szóval leginkább azt lehet mondani, hogy a kedvezőtlen helyeken(hegyek, sztyeppe, sivatag stb.) nyomorgó népek a kedvezőbb területek után vágyakozva támadtak. Nem feltétlenül hegység vs síkság harc ez.


Magyarország sikertelenségéhez annyiban járult hozzá az alföldi fekvés, hogy ez terep nehezen védhető. Ha bejut ide egy amúgy erőfölényben lévő inváziós haderő, simán végiggyilkolássza a népet. A hegyekben meg könnyebb gerillaharccal ellenállni.

Viszont a magyarok mindig is jó katonák voltak, függetlenül attól, hogy természetileg kedvező helyen élünk.

2020. dec. 3. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
100%

#15: A 5-6.századi népvándorlás során vándoroltak délebbre a szlávok(Belorusszia, Ukrajna környékéről). Mígnem eljutottak a Dunáig ahonnan kiindulva elfoglalták a balkáni területeket a Bizánciaktól. Nemigazán rendkívüli a dolog szvsz.

Az albánok az igazi bennszülött balkáni népség(meg a görögök ha őket is idevesszük), bár egyes szerb nacionalisták szerint a Kaukázusból vagy Afrikából lettek betelepítve hogy kiszorítsák a szerbeket.

2020. dec. 3. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!