Hitlernek meddig lett volna esélye tárgyalásos úton véget vetni a háborúnak és elkerülni Németország kapitulációját?
Hitlernek soha nem volt esélye. De a soha is azt jelenti, ideig óráig lehet létezni.
De ez mind nem számít. Az azonban igen, hogy ide süllyedtünk. 50 év múlva történelem. És befogod a szádat, ha akkor még élsz. Nem a félelemtől, hiszen tudni fogod, nem bántanak. Halálra röhögik magukat, és ez fog a legjobban fájni.
A háború elején az angolok hajlottak volna valamilyen kompromisszumra, nem igazán akartak háborúzni Németországgal (furcsa háború). Ha Németország visszavonul és csak Lengyelország német lakta területeit foglalja el, azt ráhagyták volna, mint Ausztria, Csehország esetében.
Franciaország sem ragaszkodott Németország megszállásához, még a védelemmel is nehézségeik voltak.
1940-ben már gyorsan eszkalálódott a konfliktus, egyre kevesebb esély mutatkozott a békés európai rendezésre, igazából ennek lehetősége mondhatni elszállt. 1941-re pedig kiterjedt totális háború folyt Európában és világszerte.
Ha valamiért a visszavonulás mellett döntött volna Németország, Japán 40-ben, 41-ben akkor még tudtak volna eredményeket elérni a háború előtti állapotokhoz képest, de ezek olyan szerények lettek volna, hogy vereségként tekintette volna a közvélemény.
A háború menete 1942 végére megfordult, már kezdett látszani a Szövetségesek felülkerekedése. 1943 novemberében döntöttek arról hivatalosan a Szövetségesek Teheránban, hogy nem lesz különbéke, Németországnak kapitulálni kell, az országot megszállják, a nácikat eltávolítják, Ausztriát, Csehszlovákiát visszaállítják. Lengyelországot felszabadítják a német uralomtól, de a keleti részeit a Szovjetunióhoz csatolják (Sztálin erről a háború előtt Hitlerrel is megegyezett), Németország keleten területeket veszít. Ez után a németek már csak arról tárgyalhattak volna, hogy mikor legyen a kapituláció, de elhúzták még mésfél évig és további 3 millió német polgár vesztette életét a háborúban 44-45-ben.
5, nem tudta, Anglia nem akart békét kötni, noha esélye sem volt már a győzelemre egyedül. Milyen rendesek voltak, hogy "felszabadították" Lengyelországot, és átadták a szovjeteknek 50 évre, és százezreket megöltek.
Akartak háborúzni, csak nem tudtak, fel kellett készülniük a támadásra, de azonnal hadat üzentek 39-ben, 4-es. Nyilván akartak háborúzni, hisz megtették, és hadat is üzentek. Lengyelország volt a döntő pont.
"az angolok hajlottak volna valamilyen kompromisszumra, nem igazán akartak háborúzni Németországgal (furcsa háború)"
Nézz utána a dolgoknak: a 'furcsa háború" (drôle de guerre) Franciaországban volt, nem az angoloknál vagy az angolokkal.
Az előző válaszolók sajnos tévednek. Menjünk végig a lehetséges forgatókönyvek között:
1. Lengyelország lerohanása után:
Ez a forgatókönyv azért nem lehetséges, mert ekkor még a francia és a brit kormány és vezérkar mind meg volt győződve arról, hogy le tudják győzni a németeket. Egyszerűen nem állt egyik ország érdekében sem, hogy kiszálljanak a háborúból. Ez egyrészt teljes politikai öngyilkosság lett volna (a lakosság köreiben a háború ekkor még viszonylag népszerű volt), másrészt mindkét ország érdekében egy gyenge Németország állt.
2. Franciaország megszállása után:
Ez a forgatókönyv akkor működött volna, ha a németek még Winston Churchill beiktatása előtt elfoglalják Franciaországot. 1940 Májusában Neville Chamberlain-t a Munkáspártiak effektíve lemondatták, és két jelölt volt a miniszterelnöki pozíció helyére: Lord Halifax, és Winston Churchill. Halifax ki akart lépni a háborúból, és jóval népszerűbb is volt, mint Churchill. Viszont előtte két akadály állt: egyrészt ő a felsőház (House of Lords) tagja volt, míg a valódi döntéseket az alsóházban hozták meg, másrészt ő nem is akart miniszterelnök lenni. Churchill viszont az alsóház (House of Commons) tagja volt, és ő minden áron miniszterelnök akart lenni. Churchill bevalottan folytatni szerette volna a háborút, és előtte fel sem merült a békekötés a németekkel, mint opció. Végül Churchill lett a miniszterelnök. Franciaország bukása után felmerült, hogy Churchillt is leváltják, és mégis Halifaxot rakják a helyére, de ez végül nem valósult meg, így effektíve biztos volt, hogy az Egyesült Királyság nem lép ki a háborúból, és ez ezután soha fel sem merült.
Ezután a pont után egyszerűen felesleges bármiféle békekötésről beszélni, mert a németek sosem voltak eléggé erős pozícióban, hogy megnyerjék a háborút. Anglia megszállása (Unternehmen Seelöwe) teljesen esélytelen volt, és a Luftwaffe bombázókampánya képtelen volt bármilyen stratégiai cél elérésére. A Szovjetunió megtámadása már csak hab volt a tortán, a németek tulajdonképpen tátott szájjal bevándoroltak a f@szerdőbe, abban a hitben, hogy ők majd egy pár hónapos kampánnyal Szibériáig kergetik az oroszokat. Hát nem így lett, és a többi már csak történelem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!