A középkorban 1000 fős csaták voltak?
Mi régebben az iskolában úgy tanultuk, hogy elég rendesen felpakolták katonával maguk a harcoló felek. A mohácsi csatában a 26 ezres seregünkkel szemben 100 ezer oszmán állt. Azóta viszont a neten olvasni a történelem tévhiteiről olyan cikkeket, hogy a krónikások csak felnagyították a seregek létszámát, hogy az utókor számára nagyobb legyen a győzelem. A törököknek is jobban hangzik, az hogy fejtetőig felvértezett lovagokkal néztek szembe, mintha azt írták volna, hogy vasvillás parasztokat kaszaboltak le a janicsárok, akik tized annyian sem voltak.
Az utolsó királyság c. sorozatban ilyen 1000 fős létszámú seregekkel vívják a nagy csatákat. Egy normál csata 50-30 ember egymásnak feszülése. A várvédők is kb jó ha 50en voltak a középkorban. Ugyanakkor tegnap láttam egy kínai drámát, amiben egy Cao Cao nevű hadvezérnek 800 ezres (sic!) gigantikus serege volt. Elvileg mind történelemhű adatok. Kinek higyjen az ember? Mi az igazság?
Csatafüggő, valamit meg lehet viszonylag pontosan becsülni pl. az összeírt ellátmányból, zsoldból, népességszámból... stb. A krónikák ebből a szempontból valóban nem tekinhetőek minden kétséget kizáróan hitelesnek, főleg ha jóval későbbiek.
A lényeg az, hogy Európában nem voltak nagy seregek, Kína viszont egészen más mértékekben működött már akkor is.
Ahogy #2 írta, ez helyzet és csata függő.
Voltak olyan "nagy ütközetek" ahol pár százan harcoltak csupán egymással összesen, de voltak olyanok is ahol egy hatalmas sereg csapott össze egy másikkal.
Alapvetően azt gondold át, hogy a középkorban mennyi ember élt Európában. 1000 körül még teljes Európa területének összlakossága is csak 35-36 millió fő volt, persze hogy voltak korábban nagyon kis létszámú csaták is, meg később nagyobbak is.
A Mohácsi csatában lehet hogy voltak annyian, de ezek a csaták nem voltak megszokottak. A legtöbb csata államok között, vagy földesurak között történt, nem birodalmak között, így a legtöbb csata valóban párszáz fős volt. De mondjuk, ha egy keresztes haderőről, ligáról, vagy birodalomról beszélünk, akkor voltak igen nagy számok.
A várakba nem kellett nagy legénység, úgyhogy akármennyire is jól hangzik, hogy az Egri vár ostrománál csak 2000 - en voltak a védők, ez igazából normális volt.
Kelet más volt a helyzet, mert az egy nagy, nyitott terep, sokkal több oldalról támadhatattak, Európa viszonylag pedig egy szűk félsziget.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!