Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Hogyan vívta ki magának a...

Jeffrey Spender kérdése:

Hogyan vívta ki magának a Brit Hadsereg a(z) (eltúlzott) hírnevét ?

Figyelt kérdés

A hadseregek erejéről és nagyságáról szóló összeállításokban mindig szerepel a top listában a Brit Hadsereg, és negatív ellenpéldaként a Német Hadsereget, a Bundeswehr-t.


Kiképzettségileg és technológiailag hasonlókat használnak, és létszámilag szoktak kijönni a hamiskás rendezések, miszerint a Britek létszámilag is jobban álltak, de a valóságban a Nyugat-Németek és majd az újraegyesített Németek mindig sokkal nagyobb teherrel és erővel bírtak, konkrét példával régen 2500 + 2500 Leopárd 1-es és Leopárd 2-esük volt a Németeknek, csak névrokonok, de teljesen más felépítésűek a Leopárd harckocsi modellek, és most is 400 Leopárd 2-essel bírnak, addig a Britek 500 + 500 Chieftain + Challenger-el a Hidegháborúban, és korunkban meg 250 Challenger 2-essel, ami jóval kevesebb, mint a 400 Leopárd 2-es. És Légierőileg is a 150 - 150 EF Typhoon a Luftwaffe-nál és Brit Légierőnél ugyanannyi.


A második világháború óta az számít, ki tud több repülőt és harckocsizót kiállítani, a gyalogosok és kiszolgáló személyzet létszáma sokadlagos, és legvégül a flottaépítés földrajzi sajátosság, a britek próbálnak haditengerészetet üzemeltetni, amit többszörösen leépítettek, Falkland-nél is egy leépített Brit Haditengerészet háborúzott szerencsével / szerencsétlenül, a Németeknek jelképes haditengerészetük van, de szárazföldi országként, minimális tengerparttal nem létkérdés a flotta.


2020. jún. 29. 15:25
1 2
 1/18 kürasszír ***** válasza:
100%

Nem gondolnám, hogy a brit hadsereg hírneve eltúlzott lenne.


A német haderőt jelenleg afféle operett hadseregnek tekinthető, amely rendszeresen kínos botrányokkal hívja fel magára a figyelmet


A brit fegyveres erők minősége, képzettségi szintje és harcértéke sokkal jobb, mint a németeké. A brit egy professzionális elithaderő, míg a németet jóval gyengébben képzettnek tartják.


A brit az USA és Izrael hadereje mellett a legnagyobb valós harci tapasztalatokkal bíró fegyveres erő a világon.


A britek számos háborúban és fegyveres konfliktusban vett részt a II. világháború óta.


A német haderő ellenben igazi háborúban 1945 óta nem vett részt, vagyis szinte nulla harci tapasztalattal rendelkezik.


A német haderő az utóbbi években a botrányaival, a kritikusan alacsony hadrafoghatóságával, eszközeinek rossz, elhanyagolt műszaki állapotával, anyagi pazarlásával hívta fel leginkább a figyelmet.


Az sem árt elfelejteni, hogy a brit haderő a hidegháborúban, 1990 előtt már egy hivatásos, professzionális fegyveres erő volt, rendkívül jól kiképzett katonákkal, míg a nyugat-német egy sorozott tömeghadsereg.

2020. jún. 30. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 kürasszír ***** válasza:
100%

A teljes brit haderő 2020-ban 149 800 fő, a védelmi költségvetés 55,1 milliárd dollár.


A teljes német haderő 2020-ban 184 223 fő, a védelmi költségvetés 50 milliárd dollár.


Vagyis a kisebb létszámú brit haderő több pénzből gazdálkodik, mint a nagyobb létszámú német. [link]


Az sem lényegtelen, hogy az elmúlt évtizedekben hiába volt mindig kisebb a brit haderő, mint a német, vagy a nyugat-német, ennek ellenére jellemzően több pénzt költöttek rá, mint a németre.

2020. jún. 30. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 kürasszír ***** válasza:
100%

2020-ban a brit szárazföldi hadsereg 227 db Challenger 2 típusú tankot tartott aktív szolgálatban.


2020-ban a német szárazföldi haderő (Heer) csak 176 db aktív Leopard 2 típusú tankkal rendelkezett. További 68 db raktározva tartalékban állt.


Vagyis az aktív brit tankok száma magasabb, mint a németeké.


Lényeges tényező, hogy Nagy-Britannia atomhatalom, továbbá két szuper repülőgép-hordozóval (HMS Queen Elizabeth, HMS Prince of Wales) is rendelkezik, ezáltal globális katonai tényező.


Németország atomfegyverek és nagy méretű repülőgép-hordozók hiányában katonailag nem számít globális játékosnak.

2020. jún. 30. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
72%
Hát tényleg túlzás, hiszen a NATO-ban talán ők a legprofibbak. ...a létszámuktól függetlenül.
2020. jún. 30. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

# Kürasszír:


Köszönöm szépen a választ, de ha lehet, leírnám a meglátásaimat.



Anglia 1945 óta elsődlegesen gyarmati és harmadik világbeli háborúkban vett részt, kislétszámú és gerilla elleni harcmodort igénylő háborúkban, mint Malájzia, Omán, Kenya, Jemen, és Nigéria, és Falkland volt az egyetlen hagyományos háborújuk, ahol meg a Britek és az Argentinok egyenlően gyengék voltak és a vak szerencsén múlott győzelmük.


Ellenben a Németek nem kerültek háborúba, de a Nyugat-Német-alföldön vívott tankcsatákra próbáltak felkészülni. A Britek is korlátozottan próbálták magukat szinten tartani, a Chieftain harckocsi rendszerbe állításával és annak a bázisán létrehozott új technológiai megoldással, a Kompozit páncélzattal, amit tévesen Chobham-nek neveznek, helyette Burlington / Dorchester, az Alumínium Chieftain-ből fejlesztették ki a Challenger 1-est, de a Németek is megalkották 17. Prototípus után a Leopárd 2 AV-t, amiből az A0 és a közismert A4-es lett, és 2,125-öt gyártottak le belőle 1994-ig, 1989 / 1991-ben jó eséllyel önállóan tudták volna fenntartani olyan egyoldalú mészárlással a frontot, mint ahogy az M1 Abrams-ek Irakban a T-55-ösökön és az Exportverziós T-72-eseken, ami nem akkora dicsőség, de a háború nem fair dolog.


A Leopárd 2-es és az M1 Abrams a kudarcot vallott Kpfz / MBT-70 közös projekt kettévált, de hasonló megoldásokat alkalmazó modelljei, eltérő minimális különbségekkel, pl. a Leopárd 2-esben nincsen szegényített uránium, mert a Németek minden fegyvertilalmat aláírtak és komolyan vesznek, addig az Amerikaiak, a Szovjetek / Oroszok nem, és a Britekről semmit nem tudunk, az Alumínium Chieftain is hadititok, nemhogy a Challenger 2-es.


M. Jerchel & U Schnellbacker / New Vanguard: Leopard 2 Main Battle Tank 1979 - 98



Most az Angol Wiki szerint van: 244 működőképes - 183 beindítható - 101 teljesen üzemelő, 528 Leopárd 2-es összesen, és részletkérdés, hogy milyen alváltozat, megöregedett A4-es vagy modernnek számító A5 és A6 és új A7-es.

Challenger 2-eseknél 408 összesen, 227 fut és 59 meg oktató.



A Sorkatonaság egy megkérdőjelezhető dolog, Repülőkre meg Harckocsikba próbálnak Hivatásos és Szerződéses állományt ültetni, de ki kell szolgálni ezeket, persze a Szerelőknek is próbálnak legalább Szerződéseseket keresni, de ahhoz, hogy valaki a teherautón szállítsa az üzemi konyhát, vagy a bódéban őrt álljon és hasonlók, oda 1 - 4 / 1 - 7 arányokkal sorozzák be az embereket, és részletkérdés, hogy Nyíltan soroztak, mint a Németek, Bújtatottan, mint az Amerikaiak (1975 után) és próbálják szigorúan Önkéntesen, mint a Britek, és a szokásos problémák, a modern generációban sok a Special Snowflake, az Én - Én - Én, a Telófüggő, a Selfiező, több - kevesebb viselkedészavaros, akkor egészségügyi problémák és a fizikai felmérő alulmúlása, akik normális körülmények között alkalmatlanok, de kell a létszám és a statisztika miatt megkapják az Alkalmasat és Egységen belül megoldják a problémákat.

2020. jún. 30. 19:58
 6/18 kürasszír ***** válasza:
100%

Teljesen figyelmen kívül hagyod azt a tényt, hogy a német haderő 1945 óta nem harcolt, azaz a katona egyik legfontosabb erénye, a harci tapasztalat teljesen hiányzik mind a legénységi állománya, mind a tisztjei körében. Hány német tábornok vívott csatát 1945 óta? Egy sem.


Szintén teljesen figyelmen kívül hagyod azt a tényt, hogy az amerikai és az izraeli mellett egyértelműen a brit a világ legharcedzettebb, legtapasztaltabb haderője.


Továbbá szintén nem veszed figyelembe a katonai szakértők többsége körében uralkodó véleményt, hogy 1945 után a brit haderő mindig a világ egyik legjobbja, míg a nyugat-német, illetve német csak közepes színvonalú.


A brit és a német haderő teljesen más feladatra van jelenleg és volt szánva a hidegháborúban. A német haderő egy korlátozott képességű, alapvetően védekező, defenzív hadsereg, feladata a Német Szövetségi Köztársaság területi integritásának biztosítása, a puszta katonai önvédelem.


A brit haderő ellenben egy teljes képességű, azaz támadásra és védekezésre is felkészült, de inkább a támadó hadműveletekre optimalizált ármádia. Mellesleg olyan globálisan akcióképes, expedíciós haderő, mely különleges, stratégiai eszközökkel is rendelkezik, mint az atomfegyverek és a szuper repülőgép-hordozók. A német haderőnek ilyen eszközei, képességei nincsenek és nem is voltak 1945 után.


Jelenleg, 2020-ban a német haderő megítélése, katonai képességei, hadra foghatósága alapján még magában Németországban is kifejezetten negatív. A tekintélyes német Handelsbaltt, a legfontosabb üzleti-gazdasági lap írta 2017-be az alábbi adatokat a Bundeswehr harcképességéről: a 128 db Typhoonból 39 db hadra fogható, az 52 db Tiger harci helikopterből csak 12 db, a 244 db Leopard 2-ből pedig csak 105 db volt bevethető műszaki állapotban. A haditengerészet 13 db fregattjából 5 db bevethető. Ezek katasztrofális adatok. Ez nem egy komoly hadsereg képe. [link]


Bocsánat, de több hiba is van az érvelésedben.

Például: „Falkland volt az egyetlen hagyományos háborújuk, ahol meg a Britek és az Argentinok egyenlően gyengék voltak és a vak szerencsén múlott győzelmük.”


A falkland-szigeteki háború során a brit felvonulás és támadás a világ egyik legnagyobb kombinált légi-tengeri-szárazföldi hadművelete volt 1945 óta.


Nem Falkland volt a britek egyetlen hagyományos háborúja 1945 után. Teljesen megfeledkezel az 1990-1991-es öböl-háborúról és Irak 2003-as inváziójáról. 1991-ben a britek 43 000 katonát vonultattak fel Irak ellen, 2003-ba pedig egy 45 000 fős brit haderő került bevetésre. 1991-ben Iraknak közel 1 millió fős, 5500 db tankkal és 500 db fölötti harci repülőgéppel rendelkezett. 2003-ban az iraki haderő 1,1 millió katonából és 2000 db tankból állt. Az nem lényeges, hogy a britek ezek során egy amerikaiak vezette koalíció második legfontosabb erejeként harcoltak, hiszen a III. világháború esetén a nyugat-német haderő is amerikai parancsnokság alá került volna.


„…a Britek és az Argentinok egyenlően gyengék voltak és a vak szerencsén múlott győzelmük.” Clausewitz, a legnagyobb katonai teoretikus mondta, hogy egy háború általában már azelőtt eldől, hogy megvívták volna az első csatáját. A falkland-szigeteki háborúban végig a britek kezében volt a hadászati kezdeményezés, ők irányították az eseményeket. Előbb semlegesítették az argentin flottát, majd kivívták a légi fölényt, aztán partra szálltak és teljesen megsemmisítették és kapitulációra kényszerítették a szigeteket megszállva tartó argentin haderőt. A brit győzelembe az argentin katonai diktatúra is belebukott, mert a megalázó vereség teljesen aláásta a tekintélyét. Vagyis a háború Argentína csúfos vereségével végződött.


Mellesleg az sem igaz, hogy a felek egyformán gyengék lettek volna a konfliktus során. A Royal Navy 1982-ban a világ harmadik legnagyobb és legerősebb flottája volt az amerikai és a szovjet után. Igen komoly erőket, 2 db repülőgép-hordozót, 8 db rombolót, 15 fregattot, 5 db atommeghajtású tengeralattjárót és 1 db hagyományostengeralattjárót vonultatott fel a kisegítő egységek mellett. Összesen 43 db brit hadihajó és 84 támogató és kereskedelmi hajó került bevetésre, azaz egy 127 egységből álló hatalmas flotta. Argentína gyengébb és kisebb haditengerészete ellenére légierőben és szárazföldi egységekben is jelentős fölényben volt. A britek legnagyobb problémája, ami miatt az amerikaiak brit vereségtől tartottak, az argentin légierő elsöprő számbeli fölénye volt, 122 argentin vadász, vadászbombázó és csapásmérő repülőgép állt 42 db brit Herrier és Sea Herrier ellen. Azonban a brit repülők és légvédelem 10 db saját veszteség mellett 37 db argentin gépet semmisítettek meg, amely kiváló, 1 : 3,7 veszteségarány, így semlegesítették az argentin légierőt és kivívták a légifölényt. A partraszállást követően (1982. május 21.) a britek június 14-re megadásra kényszerítették a Falkland-szigetek jelentős, 11 000 fős argentin helyőrségét.


Tehát az a véleményed, hogy a brit győzelem csak a vakszerencse következménye lett volna, figyelembe véve a britek kiváló katonai teljesítményét, tarthatatlan állítás.

2020. júl. 1. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 kürasszír ***** válasza:
100%

Tehát 1945 óta Nagy-Britannia nem egy, hanem három nagyszabású, hagyományos háborút vívott.


1982-ben a falkland-szigetekit, 1990-1991-ben az öbölháborút, 43 000 fő bevetésével, és 2003-ban az iraki inváziót, 45 000 fő bevetésével. Utóbbi kettőben a légierő mellett nagy brit páncélos kötelékek is alkalmazásra kerültek.


Szintén komoly brit részvétellel folyt a Jugoszlávia elleni 1999-es NATO légi háború, és Afganisztán 2003-as inváziója is.


Pontosan ezek azok a harci tapasztalatok, amelyek a brit haderőt magasan a német fölé emelik, egyéb, a németet felülmúló erényei mellett.

2020. júl. 1. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 kürasszír ***** válasza:
100%
Bocs, már késő van, Afganisztán Amerika vezette inváziója 2001-ben történt.
2020. júl. 1. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Olyan haderő nem fog létezni, amely egyszerre tud nagy szabású, masszív szárazföldi ütközeteket vívni, és ezt megismételni 13,000 km-rel arrébb is, még az Amerikaiaknál is ezért tartják külön a Szárazföldi Erőket (Army) és a Tengerészgyalogságot és a Légierőik is differenciálódni fognak, de ők Szuperhatalom, kontinensnyi országgal és végtelen erőforrásokkal, nem kis szigetország, vagy egy szárazföldi, minimális partvonallal.


A Szárazföldi Erőket up-to-date harckocsikkal próbálták ellátni, az M1 Abrams-et nekik szánták, ahhoz igazodó mennyiségben, összesen 8,000 db, amiből 4,000 bevethető, a Tengerészgyalogság meg mutatóba kapta, és az M60 Patton modernizációira alapoztak, amik kissé öregek a modern háborúkhoz, de jobbak, mint a semmi. Most végre ők is M1 Abrams-el vannak, de az arány nem változott, a Tengerészgyalogságnak korlátozott támogató, addig a Szárazföldi Erőknek Killdozer az Abrams, és a szigetről - szigetre vívott hadjárataiknak eléggé leáldozott, helyette kisegítő haddá lettek a TGy-k is, korlátozottan megtartva alapspecializációjukat.



A Németek valóban Szárazföldre specializáltak, értelemszerűen, de ott a Leopárd 2-eseikkel jól felkészültek, minimális áttervezni valóval, a Briteknél viszont kitartok, a Falkland az nem a Dicsőségük.


Tapasztalatilag meg Senkinek, sem az Amerikaiaknak, sem a Németeknek nincsenek értékelhető tapasztalataik, mármint hagyományos háborúzásilag, max Elképzelték, hogy több alternatív előkészített lőpozícióval, masszív páncélzattal, overkill ágyúval és jó gyorsulással változtatgatják helyzetüket Hull Down pozícióban, ezt gyakorolták be és a valóság máshogy alakul.


Harctéri körülmények között aligha találkoznak egyenrangú felek, korszerű fegyverekkel rendelkező egyenrangú felek között már Vietnám, Jom Kippur és a Falkland óta ezer éve nem zajlott háború. Ilyen alapon ma már semmi sincs rendesen harctéri körülmények között letesztelve. Az Öbölháborúban az M1 Abrams ellen kiöregedett, elavult T-55-ösöket és teljesen lebutított exportverziós T-72-es másolatokat eresztetettek, ahhoz társuló "képzettségű" és demotivált irakiakkal, és ezeket nem Védekező, hanem Támadó, rohamozó harcmodorban küzdötték le, pedig az Abrams-et védekező jellegű harckocsinak szánták Európába.


Egy Szovjet / Orosz T-64 / 80 / T-72B személyzete illetve a harckocsija fényévekkel komolyabb ellenfél, mint ezek, és az esetleges problémáik is nem a személyzet / harckocsi hibája, hanem tervezésé és megvalósításé, az összes harckocsit, az Abrams-től kezdve a T-80-asig, kivétel a Merkava, nem városba tervezték, hanem alföldre, ill. a Groznijba küldöttek oldalpáncélzatát adó ERA téglák le voltak járva, vagy akár ellentöltet nélküliek voltak, és nem védett az RPG ellen. És az Amerikai Abrams-ek is Irakban a papírvékony oldal miatt szenvedtek érzékeny veszteségeket, de azoknál teljesen máshogy van elhelyezve a lőszer, mint a Szovjet / Oroszoknál, közepes rongálódás után vissza lehetett vontatni bázisra nagyjavítani.

2020. júl. 1. 14:33
 10/18 A kérdező kommentje:

Irakban hallani történeteket, hogy a Buccaneer - Tornado páros kivették részüket a háborúból, de az Amerikai F-15E Strike Eagle - F-16 Falcon - A-10 Warthog - F-111 Aardvark több skalpot hoztak össze, meg a modern háborúkban a kiküldött 50,000 vagy 700,000 katonának a 90 %-a kiszolgáló lesz, és a 10 % végzi el a munkát.

Vannak a harcfeladatot ellátók, a pilóták, a harckocsizók, és a gyalogosok, és vannak a harctámogatók, a szerelők, az EÜ-sök, a tábori konyhások, és a logisztika, akik szállítják a teherautóikkal a lőszert és a konyhát.



A Britek a Falkland-szigeteki háború idejére kivonták a gőzkatapultos szuper repülőgép-hordozókat és velük együtt a hatalmas, 7 tonnás teherbírású F-4-es Phantom-okat, a Buccaneer vadászbombázók indító platform nélkül otthon rostokolhattak, egyedül a Harrierek maradtak nekik, melyek eléggé korlátozott teherbírású, szinte csak könnyű támadó vadászrepülők.


Az argentinok rendelkezésre álltak a Mirage klónok, melyek kissé kiöregedettek voltak, és az Etandard-ok és Skyhawk-ok, bőven elérhető távolságban a Malvinas, a légifölény az argentinok mellett szólt volna, és általános tanulság, hogy légifölény nélkül nem lehet háborúzni, főleg odahajózni és a gyalogságot és könnyű lövészpáncélosokat partra rakni.



Az argentinok Mirage pilóták nem remelkeltek, de a Skyhawk és Etandard pilóták jól képzettek voltak, rendszeres támadásokat intéztek a brit hajók ellen, azzal a végzetes hibával, hogy a kilőtt Exocet rakéták és kioldott bombák rendre célba találtak, de csak belefúródtak a britek hajóiba, nem robbantak fel, mert rosszul állították be a gyújtószerkezetüket. A Skyhawk pilóták nagy árat fizettek, de az Etandard pilóták veszteségek nélkül megúszták, más kényelmesen távolról ellőni az Exocet / Harpoon stb hasonlót, és más közvetlen átrepülni a hajó felett és a légvédelmi tűzben a szabadesésű bombákkal vesződni.


Az egész abszurdságát koronázta, hogy a hírlapok világszerte leadták, hogy a britek hajóikról hány célba talált, de fel nem robbant argentin bombát és rakétát hatástalanítottak, amiben maguk az argentinok nem láttak semmi hírértéket, de a brit közkatonák háborogtak, hogy egy kicsivel eszesebb argentin vezetés a mégis használható hírek olvasása után korrigálta volna a bombáik és rakétáik gyújtóját, és akkor szétszórják és megfutamítják vadászbombázóik Brit Haditengerészetet, irtózatos ember és presztízsveszteséget okozva és a háborút megnyervén.


A valóságban is sikerült több szállítóhajót megrongálniuk, a rajtuk levő szállító helikopterek megsemmisültek és légiroham helyett hosszú meneteléseket kellett tartaniuk a Brit katonáknak és készült is a híres fénykép a Falkland-i pusztaságban. Továbbmehettek volna a repülőhordozók megsemmisítésére is korrigálva, és a helyzet komolyságát érzékelték a Britek.


Felmerült haditervként a Skyhawk-ok és Etandard-ok repterének megtámadása az SAS és SBS kommandósaival, a pilóták megölése és a gépeik megsemmisítése vagy legalább súlyos megrongálása, de öngyilkos akció lett volna, nem kockáztatták meg, bíztak az argentin bombázások hibáiban.

2020. júl. 1. 14:34
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!