Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mi a különbség a lázadás,...

Mi a különbség a lázadás, felkelés, összecsapás, hadjárat, polgárháború, háború között? Hogyan sorolják be a fegyveres, katonai konfliktusokat?

Figyelt kérdés

2020. jún. 17. 22:07
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A lázadás és a felkelés szinte ugyanaz. Talán a lázadás kicsit spontánabb. A felkelés pedig szervezettebb.

Az összecsapás az egy darab csata.

A hadjárat az a csaták összessége előre megtervezve tehát előre megvannak a csaták helyei (bár azok sokszor változnak).

A polgárháború akkor van, ha egy ország 2 vagy több részre szakad és ezek a felek próbálják megszerezni az ország fölötti uralmat.

A háborút 2 külön ország vívja. Általában több hadműveletből állnak.

Remélem segítettem! Ha nem akkor bocsi!

2020. jún. 17. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi.


És ha átfedés van ezek között, több minden fennáll, akkor hogyan megy a meghatározás? Az utóbbi években, évtizedekben ott van például Korea, Vietnam, Jugoszlávia, Irak, Líbia, Kelet-Ukrajna, Szíria esete is.


De lehet olyan hadművelet is, amit úgy igazán egyikhez sem tudnám besorolni. Például Kuba elleni invázió a Disznó-öbölben, 1983-ban Grenada lerohanása, 1986-ben a Líbia-Kadhafi elleni megtorló bombázások, 1994-ben Haiti megszállása, 2014-ben a Krím-félsziget orosz elfoglalása-elcsatolása, manapság Törökország műveletei a szíriai-iraki kurdok ellen.

2020. jún. 17. 23:37
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Az 1. jól összefoglalta, csak egy kis kiegészítés:

"A lázadás és a felkelés szinte ugyanaz." csak éppen az a különbség, hogy melyik oldalon állsz. Ha a hatlom ellen lép fel akkor a hatalmon lévők -vagy ha nem szimpatikusak- lázadónak titulálják. Ha szimpatikusak a hatalom ellen fellépők akkor felkelők.

2020. jún. 18. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Transylvan2015 válasza:
Lázadás: Társdalmi elégedetlenség miatt spontán módon kitörő szervezetlen, vagy minimális szervezettségű csetepaté a karhatalmi erők ellen. A lázadások militáns tüntetések sorozatából alakulnak ki, de nagyobb méretűek és agresszívebbek az elöző militáns tüntetéseknél. Amennyiben teljesen szervezetlen, akkor zavargások formájában működik egy ideig, majd elhal, mivel "A forradalom felfalja a gyermekeit! -Lenin. Amennyiben a lázadáshoz van minimális szervezettség, mivel a militáns tüntetéseket, -melyekből a lázadás megszületik-, is szervezik, akkor megvan az esélye, hogy felkeléssé alakul. A felkelés elöször mindig lokális, és általában a fővárosra koncentrálódik. Amennyiben ez a lokális felkelés, a karhatalmi erők megosztása végett, több városban is kitőr és egy országot lefed, akkor népfelkelésnek nevezik. Ilyen volt az 1956-os magyar népi megmozdulás is.
2022. márc. 4. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Transylvan2015 válasza:
100%

Bővebben itt kaptok választ a kérdésre:

[link]

2022. márc. 4. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!