A nyugati nagyhatalmak miért fogadták el Csehszlovákia felosztását 1938-ban és miért nem fogadták el Lengyelország felosztását 1939-ben?
A történelemismeret megválaszolja a problémát.
Nem a nyugati nagyhatalmakról van szó. Akkoriban Hitler módszeresen foglalta el a környezetét, és kizárólag Churchill nehezményezte ezt. A lengyel kormány még jóval korábban kérte a védelmet, Churchill ezt személyesen ígérte meg. A cseh annexió idején még nem tudta elérni, hogy fellépjenek Hitler ellen, viszont szótartó lévén, Lengyelország lerohanása után egyfelől azonnal befogadta a menekülő lengyel kormányt, másfelől hadat üzent. Fellépésére más országok is megtették ezt. Sokan nem voltak, mert addig a Németalföld és a franciák már nem jöhettek szóba, Horthy Hitler oldalára állt, a többi meg jelentéktelen volt.
Senki semmiről nem mondott le, Magyarországnak vissza kellett adnia a Hitler által önkényesen visszaadott területeket, a náci Németország meg összeomlott, mindössze a nácik által elfoglalt területek ismét önállósodtak.
Ezen felül, volt Teheránban egy konferencia (Roosevelt, Churchill, Sztálin), ahol a nácikkal szemben álló szövetségesek megegyeztek abban, hogy a háború után minden fél az általa elfoglalt (felszabadított) területek fölött diszponál. Így került Kelet Európa, Ausztria és harmad Németország szovjet ellenőrzés alá, a többi meg angol-amerikai-francia ellenőrzés alá. Berlint, mint fővárost külön osztották fel.
Az egy másik történet, hogy a Szovjetunió nyugati határait kitolta 150 km-rel, cserébe a lengyelek a németektől kaptak nagyjából 150 km-t. Ezáltal Lengyelországot nyugatabbra csúsztatták.
#1
Beszélsz történelem ismeretről pedig ilyeneket írkálsz "A lengyel kormány még jóval korábban kérte a védelmet, Churchill ezt személyesen ígérte meg. "
Churchill 1940-ben került hatalomra másszóval nem ígérhetett meg semmit 40 előtt, Chamberlain volt a miniszterelnök és bizony 1938 ban ő írta alá a szudéta vidék anektálását és árulta el Csehszlovákiát
Országokból területet nem átadni szoktak, hanem elvenni... Németország nem önszántából adta át a területeit hanem mert a nagyhatalmi megbeszéléseken (Teherán, Jalta) így egyeztek meg amikor felosztották a világot.
A válasz egyszerű: mert így hozta a pillanatnyi politikai érdek és erőviszonyok. Ha a konkrét kérdésre adott válasz érdekel:
'38 Csehország: az USA nem tudott volna közvetlenül beavatkozni és nem is akart (akkoriban eléggé háborúellenes hangulat uralkodott, nem lehetett volna a választóknak "beadni" hogy Csehország érdekében háborúba száll), az angolok, franciák szintén úgy voltak vele hogy ezért nem bocsátkoznak háborúba.
'39 Lengyelország: egy jóval nagyobb terület, stratégiai érdekük volt a megtartása. Az más kérdés, hogy a II. Vh végére már olyan szinten fordultak az erőviszonyok, hogy minden további nélkül átengedték az oroszoknak. A sors fintora: Lengyelország függetlensége miatt tört ki formálisan a háború, de pont az veszett el a végére amikor az oroszok a befolyási övezetükbe hajtották.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!